Psycholog transportu: nie przesadzajmy ze skutecznością nowych przepisów drogowych

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2015 08:00
- Każdemu z nas wydaje się, że normy, reguły i zasady są dla gorszych od nas - mówi w "Sygnałach dnia" dr Andrzej Markowski ze Stowarzyszenia Psychologów Transportu.
Audio
  • Dr Andrzej Markowski o mentalności polskich kierowców (Sygnały dnia/Jedynka)
Psycholog transportu: nie przesadzajmy ze skutecznością nowych przepisów drogowych
Foto: Glow Images/East News

Zdaniem dr Andrzeja Markowskiego, łamanie przepisów ruchu drogowego jest próbą udowodnienia sobie i pozostałym, że jesteśmy lepsi. - W momencie, kiedy nie musimy sobie czegoś udowadniać, czujemy się dojrzali emocjonalnie i społecznie, nie musimy łamać norm, reguł i zasad, w tym przepisów ruchu drogowego - ocenia psycholog transportu.

Zgodnie z przepisami, obowiązującymi od 18 maja br., kierowca, który w terenie zabudowanym, przekroczy dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h traci prawo jazdy. Policja chwali nowe przepisy i podaje statystyki dotyczące mniejszej liczby wypadków.

- Nie przesadzajmy ze skutecznością nowych przepisów. Moim zdaniem podstawową przyczyną mniejszej liczby wypadków na naszych drogach nie jest zmiana przepisów, tylko fakt, że o tym mówimy, że zaczęła się dyskusja. I tu dużą rolę odgrywają media - zaznacza dr Andrzej Markowski i tłumaczy, dlaczego pokutuje przekonanie, że polscy kierowcy są gorsi od tych z Zachodu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Andrzej Markowski (Stowarzyszenie Psychologów Transportu)

Data emisji: 4.07.2015

Godzina emisji: 7.16

kh/to

Czytaj także

Kolejny bat na piratów drogowych?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 02:00
Już na wiosnę Inspekcja Transportu Drogowego uruchomi w Polsce system odcinkowego pomiaru prędkości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak płacić podatek od środków transportu?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 17:45
Słuchacz jest właścicielem ciągnika siodłowego. W niektórych miastach urzędnicy żądają opłat za możliwość podpięcia pod ciągnik naczepy.
rozwiń zwiń