Prezydent w Święto Wojska Polskiego: konieczna większa obecność NATO w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 12:30
Obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej powinna być większa - uważa prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych mówił o tym w pierwszym wywiadzie udzielonym radiowej Jedynce.
Audio
  • Prezydent o bezpieczeństwie Polski (Sygnały dnia/Jedynka)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Kancelaria Prezydenta RP

Andrzej Duda zaznaczył, że wschodnia granica NATO jest na Bugu. Zdaniem prezydenta, oznacza to konieczność większej, stałej obecności sojuszniczych oddziałów. - Cel jest jeden, bardzo prosty - wzmocnienie bezpieczeństwa Polski, wzmocnienie gwarancji bezpieczeństwa dla Europy Środkowo-Wschodniej - podkreślił i dodał, że w Polsce powinny powstać bazy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Prezydent wiele razy, jeszcze podczas kampanii wyborczej zapowiadał, że o większą obecność NATO w tym regionie Europy będzie zabiegał między innymi w czasie szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się w przyszłym roku w Warszawie. Zdaniem Andrzeja Dudy do tego czasu trzeba mieć odpowiedni program i plan, który potem zostanie tylko formalnie zatwierdzony.

Czytaj także >>>
caracal 1200.jpg
Prezydent o przetragu na śmigłowce

W sobotę przypada Święto Wojska Polskiego. Andrzej Duda podziękował żołnierzom za ich codzienną służbę i złożył im życzenia. Prezydent zaznaczył, że polską armię trzeba systematycznie wzmacniać. - Poza gwarancjami sojuszniczymi, przede wszystkim powinniśmy liczyć na siebie - podkreślił.

W kontekście wzmacniania wojska, prezydent mówił także o polskim przemyśle zbrojeniowym oraz o współpracy z ministrem obrony narodowej. Odniósł się także do przetargu na śmigłowce.

***

Tytuł audycji: Wystąpienie prezydenta RP

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prezydent Andrzej Duda

Data emisji: 15.08.2015

Godzina emisji: 8.15

aj/tj

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przetarg na śmigłowce. Prezydent będzie chciał rozmawiać z szefem MON

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 09:00
Andrzej Duda powiedział w radiowej Jedynce, że ma wątpliwości dotyczące przetargu na śmigłowce dla polskiej armii. Do finałowego etapu postępowania wybrano francuskie konsorcjum Airbus Helicopters, które ma dostarczyć helikoptery typu Caracal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co z wrześniowym referendum? Prezydent zabrał głos

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 08:50
W przyszłym tygodniu prezydent ogłosi decyzję w sprawie wrześniowego referendum. Andrzej Duda zapowiedział to w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń