Socjolog o wynikach wyborów: zaskoczenie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 21:49
- Liczyłem na mniejszą przewagę PiS nad PO. Myślałem, że głosy rozłożą się w proporcjach 35 - 25 proc. - mówił w Jedynce prof. Henryk Domański.
Audio
  • Prof. Henryk Domański i prof. Rafał Chwedoruk o wynikach wyborów parlamentarnych cz.1 (Wieczór wyborczy/Jedynka)
  • Prof. Henryk Domański i prof. Rafał Chwedoruk o wynikach wyborów parlamentarnych cz.2 (Wieczór wyborczy/Jedynka)
Marta Kaczyńska, Jarosław Kaczyński i wiceprezes PiS, kandydatka na premiera Beata Szydło podczas wieczoru wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie
Marta Kaczyńska, Jarosław Kaczyński i wiceprezes PiS, kandydatka na premiera Beata Szydło podczas wieczoru wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Uzyskało 39,12 procent poparcia. Tak wynika z badań exit polls, przeprowadzonych przez Ipsos dla Telewizji Polskiej. Platforma Obywatelska otrzymała 23,4 proc., Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15 - 9,04 proc., Nowoczesna Ryszarda Petru - 7,12 proc., KORWIN - 4,9 proc., Zjednoczona Lewica - 6,6 proc., PSL - 5,2 proc. Partia Razem - 3,9 proc. Oznacza to, że do Sejmu wejdzie pięć partii: PiS uzyska 242 mandaty, PO - 133, Kukiz'15 - 44, .Nowoczesna - 22, PSL - 18. To prognozowany podział mandatów. Według Ipsos, frekwencja wyborcza wyniosła 51,6 proc.

Zdaniem Domańskiego, kolejnym zaskoczeniem jest fakt, że w Sejmie zabraknie Zjednoczonej Lewicy. - Po wyborze Barbary Nowackej na przewodniczącą wiele wskazywało na to, że ta formacja uzyska ponad 8 proc. wymagane by wejść do Sejmu - dodał Domański. Zaskakujący jest też dla Domańskiego wysoki wynik komitetu Kukiz'15.

Wynikami exit polls nie jest natomiast zaskoczony prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem, jedynie wynik partii Razem zasługuje na takie miano - przekraczając 3 proc. poparcia otrzyma dotację z budżetu państwa. Politolog przypomniał natomiast, że w Polsce rządy partii o charakterze liberalnym kończą się dla takich ugrupowań katastrofą polityczną. - Tak było w czasach rządów premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego, gdy - mając premiera - jego partia nie weszła do Sejmu. Tak to było w czasach AWS-UW, które również nie weszły do Sejmu - powiedział politolog. Jego zdaniem Platforma Obywatelska będzie miała wiele do przemyślenia.

***

Tytuł audycji: Wieczór wyborczy

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Goście: prof. Henryk Domański (socjolog, PAN), prof. Rafał Chwedoruk (politolog, UW)

Godzina emisji: 21.10

Data emisji: 25.10.2015

tj/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak