Marsz Niepodległości zawłaszczeniem tradycji 11 listopada?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 12:10
- Próba alternatywnej manifestacji, którą proponował poprzedni prezydent chyba jednak się nie powiodła - mówił w Jedynce prof. Włodzimierz Borodziej.
Audio
  • Prof. Włodzimierz Borodziej i prof. Paweł Śpiewak o obchodach Święta Niepodległości (Jedynka)
Uczestnicy Marszu Niepodległości w okolicach Placu Defilad w Warszawie. Organizatorzy przewidują, że weźmie w nim udział ok. 50 tys. osób
Uczestnicy Marszu Niepodległości w okolicach Placu Defilad w Warszawie. Organizatorzy przewidują, że weźmie w nim udział ok. 50 tys. osóbFoto: PAP/Tomasz Gzell

"Polska dla Polaków, Polacy dla Polski" - pod takim hasłem odbywa się w Warszawie Marsz Niepodległości. Prof. Włodzimierz Borodziej zwrócił uwagę, że w demonstracji wezmą udział dziesiątki tysięcy ludzi. - Mam wrażenie, że uczestników tego marszu z roku na rok jest coraz więcej - podkreślił historyk.

Natomiast zdaniem prof. Pawła Śpiewaka Marsz Niepodległości ma w sobie "element zadymiarstwa". - Wezmą w nim udział również ludzie, którzy chcą poszaleć i poszumieć - mówił. Zwrócił uwagę na nacjonalistyczny charakter demonstracji. Dodał jednak, że nawet jeśli istnieją w Polsce duże pokłady nacjonalizmu i niechęci, to po 1989 roku nie zaistniała na dłużej żadna partia nacjonalistyczna. – Skrajne i zamknięte formacje nie zdobywają w Polsce uznania – podkreślił socjolog.

Z nagrania audycji można się także dowiedzieć, jak Polscy postrzegają swoją historię oraz czy we współczesnym świecie jest miejsce na patriotyzm. Goście skomentowali również wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy z okazji Święta Niepodległości.

***

Audycji specjalna z okazji Święta Niepodległości

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: prof. Włodzimierz Borodziej (historyk), prof. Paweł Śpiewak (socjolog, historyk idei)

Data emisji: 11.11.2015

Godzina emisji: 11.42

tj/pg

Czytaj także

Prezes IPN: nie wyobrażam sobie, aby nie można było kochać Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 08:17
- Patriotyzm skłania nas do poczucia wspólnoty – mówił w "Sygnałach Dnia" prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda: niepodległość jest zobowiązaniem dla wszystkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 18:40
- Dzięki niepodległości mamy prawa jako obywatele. O to walczyli nasi pradziadowie - mówił w "Sygnałach dnia" prezydent RP.
rozwiń zwiń