Apel o pojednanie narodowe. Orędzie arcybiskupa Gądeckiego

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 21:20
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki w specjalnym orędziu z okazji Świąt Wielkanocnych - wyemitowanym na antenie radiowej Jedynki - zaapelował o pojednanie narodowe oparte na nawróceniu i prawdzie.
Audio
  • Orędzie arcybiskupa Stanisława Gądeckiego na Wielkanoc 2016 (Jedynka)
Arcybiskup Stanisław Gądecki
Arcybiskup Stanisław GądeckiFoto: Archidiecezja Łódzka/YouTube.com

Arcybiskup Gądecki powiedział, że Zmartwychwstały Chrystus przynosi pokój. - On, który obie części ludzkości uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur, czyli wrogość - mówił duchowny. Odnosząc się do sytuacji w kraju i podziałów między Polakami, przewodniczący KEP przywołał adhortację papieża Jana Pawła II "Reconciliatio et Paenitentia", o pojednaniu i pokucie. Czytamy w niej, że to grzech powoduje rozłam - z niego wywodzą się wszystkie inne formy rozłamu, wewnątrz człowieka i wokół niego.

Hierarcha zwrócił uwagę, że pełne pojednanie wymaga uwolnienia od grzechu, który musi być całkowicie wykorzeniony. - Ścisła, wewnętrzna więź głęboko łączy nawrócenie i pojednanie. Niemożliwe jest rozdzielenie tych dwóch rzeczywistości, czy też mówienie o jednej, a przemilczanie drugiej - powiedział arcybiskup. Zaznaczył, że "rozwiązanie kryzysu zależy tylko od Polaków - lecz od Polaków, którzy pragną się nawracać, którzy służą prawdzie".

Duchowny mówił też o przypadającym w tym roku jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, który jest okazją do dziękczynienia za dar wiary naszego narodu, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, aż do dziś. Wyraził nadzieję, że wspomnienie tamtego przełomowego wydarzenia "rozświetli ciemne regiony naszej ojczyzny".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski mówił o wizji świata, "która nie jest w stanie wykroczyć poza to, co widzialne i doświadczalne i, niepocieszona, kieruje się ku nicości". - Jeśli wyeliminujemy wiarę w Chrystusa i Zmartwychwstanie, każda nadzieja człowieka staje się tylko iluzją - powiedział arcybiskup.

- Stajemy ciągle przed tym samym wyborem, który można streścić w słowach: 'Bóg albo nic' - mówił hierarcha. Wyraził nadzieję, że tegoroczne Święta Wielkanocne będą też dobrym duchowym przygotowaniem na przyjęcie w Polsce pielgrzymów podczas Światowych Dni Młodzieży.

Arcybiskup zaznaczył, że przybycie młodych na to spotkanie "będzie krokiem w kierunku Zmartwychwstałego Pana, który jest całkowitym spełnieniem marzeń każdego człowieka o szczęśliwym życiu". - To On pobudza u młodych pragnienie radykalnych wyborów, które nie pozwalają iść na kompromisy. On każe zrzucać maski, które zakłamują nasze życie - dodał.

Duchowny życzył wszystkim Polakom, w kraju i za granicą, radosnych i błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Jedynka/IAR/aj

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
barbub2016-03-27 16:48 Zgłoś
Dobrz że pojednanie ma być oparte na prawdzie. Konstytucja mówi, wyroki TK są niepodważalne i publikowane bezzwłocznie. Taka jest prawda. Ale dziękujemy za wsparcie. My liczymy na oparcie się o spokój i prawdę. KODERKA pozdrawia.
MrJarwit2016-03-27 07:38 Zgłoś
Czyżby dotarło w końcu do tych "doradców" Kaczora że zabrnęli za daleko? Czy jego zmiana tonu ma z tym coś wspólnego? Nie wierzę! Coś chcą ugrać i już nie długo wyjdzie o co chodzi!!!