IX Dzień Dziękczynienia. Kard. Kazimierz Nycz: dziękujemy panu Bogu za chrzest

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 20:17
- W niedzielę zgromadzimy się w Wilanowie, żeby panu Bogu i jego Opatrzności Świętej dziękować za wszystkie rzeczy, które się wydarzyły w naszym życiu, w życiu naszej ojczyzny, od ostatniego Dnia Dziękczynienia - powiedział w radiowej Jedynce kard. Kazimierz Nycz.
Audio
  • Kard. Kazimierz Nycz o znaczeniu Święta Dziękczynienia (Jedynka)
Zeszłoroczna procesja z relikwiami św. Jana Pawła II z okazji Dnia Dziękczynienia
Zeszłoroczna procesja z relikwiami św. Jana Pawła II z okazji Dnia Dziękczynienia Foto: PAP ARCHIWUM / Jacek Turczyk

 - Równocześnie chcemy zawierzać wszystkie sprawy Polski, wszystkie sprawy Kościoła, a zwłaszcza zawierzać te wielkie wydarzenia, które się dzieją na naszych oczach - rok Święty Miłosierdzia Bożego i czekające nas Światowe Dni Młodzieży - dodał metropolita warszawski.

Podczas uroczystości zgromadzeni będą także dziękować Opatrzności Bożej za największy dar miłosierdzia, jakim jest chrzest święty. - Dziękujemy panu Bogu za chrzest. Ten Mieszka I i Polaków ponad tysiąc lat temu, ale także za chrzest każdego z nas. Zostajemy dotknięci przez Miłosierdzie Boże zaraz na początku naszego życia po to, by ten dar Bożego Miłosierdzia rozwijać w całym życiu - wyjaśnił duchowny.

Jak zaznaczył hierarcha, w tym roku w sposób szczególny będzie wspomniana postać św. Maksymiliana Kolbego, który w czasie II wojny światowej oddał swoje życie za drugiego człowieka. - Ważnym elementem każdego Dnia Dziękczynienia są święci. Kolejnych świętych wprowadzamy do Panteonu Wielkich Polaków. Wprowadzamy ich relikwie, ich obrazy. W tym roku wprowadzimy relikwie św. Maksymiliana Kolbego jako świadka miłosierdzia - powiedział kard. Nycz.

Relikwie świętego przybędą do świątyni wraz z pielgrzymką, która o godz. 8 wyruszy z pl. Piłsudskiego i przejdzie ulicami Traktu Królewskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie podczas mszy dokona się Akt Zawierzenia i Dziękczynienia. Mszy (o godz. 12) przewodniczyć będzie prymas Grecji i arcybiskup Aten Sevastianos Rossolato. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz państwowych.

Po południu zaplanowane są atrakcje dla rodzin. Jak poinformował prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł, po mszy zostanie otwarte Miasteczko dla Dzieci, w którym najmłodsi będą mogli nauczyć się postawy wdzięczności. Dodał, że obchodom Święta Dziękczynienia będzie towarzyszył festiwal pt. "Moc Dobra", którego celem jest przede wszystkim promocja i popularyzacja polskich zespołów o przekazie chrześcijańskim.

***

Święto Dziękczynienia przypada w pierwszą niedzielę czerwca. Zostało ustanowione w 2008 roku z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego - budowy Świątyni Opatrzności Bożej. O jej budowie, jako narodowego wotum wdzięczności przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował uchwałą Sejm 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp.

IAR, PAP, kk

Czytaj także

Wyjątkowe obchody IX Święta Dziękczynienia na Polach Wilanowskich w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 15:52
Kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że tegoroczne Święto Dziękczynienia przypada na ustanowiony przez papieża Franciszka Rok Miłosierdzia oraz obchodzoną 1050. rocznicę Chrztu Polski.
rozwiń zwiń