X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Duda: wszyscy Polacy są dumni ze zwycięstwa 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 18:30
Dziś w kraju obchodzimy Święto Wojska Polskiego. W Warszawie, podczas przemówienia, prezydent Andrzej Duda powiedział, że jest to święto polskiej dumy, naszych wartości, oręża i postawy jaką potrafią zaprezentować Polacy. Święto jest obchodzone na pamiątkę tak zwanego Cudu nad Wisłą - 97. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.
Audio
  • Przemówienie prezydenta Andrzej Dudy podczas obchodów Święta Wojska Polskiego (Jedynka)
  • Płk Tomasz Szulejko i Tadeusz Wróbel dyskutują o współczesnej armii (Jedynka)
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas uroczystości Święta Wojska Polskiego
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas uroczystości Święta Wojska Polskiego Foto: PAP/Radek Pietruszka

Między 13 a 25 sierpnia 1920 roku doszło do starcia, które przesądziło o losach wojny polsko-bolszewickiej. Wojska polskie dowodzone przez Józefa Piłsudskiego pokonały Armię Czerwoną pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego. To zwycięstwo na blisko 20 lat zapewniło naszemu krajowi niepodległość i równocześnie uchroniło Europę od ataku bolszewików.  

Andrzej Duda przypomniał, że wszyscy Polacy są dumni z tamtego zwycięstwa. Bo wiktoria w Bitwie Warszawskiej  była przełomem w wojnie bolszewickiej. W odpieraniu bolszewickiej napaści na Polskę, ale też na całą Europę. - Bo przecież takie były zamiary przywódców bolszewickich, a w szczególności Lenina" - przypomniał prezydent.

- Wtedy, 97 lat temu wszyscy stanęli razem, niezależnie od różnic w poglądach politycznych i w spojrzeniu na sytuację strategiczną Polski. Również niezależnie od własnych ambicji - podkreślał Andrzej Duda. Przypomniał, że ówczesny Naczelnik Państwa, marszałek Józef Piłsudski potrafił porozumieć się z generałami, nawet ze strategiem generałem Tadeuszem Rozwadowskim. Jak dodał zrealizowali oni genialny plan przeciwuderzenia przełamującego rosyjskie linie, przełamującego front. I skończyło się to klęską bolszewików.  

Prezydent powiedział, że niekorzystne zmiany, jakich w przeszłości dokonano w systemie dowodzenia dadzą się naprawić. Przypomniał, że są różne koncepcje dowodzenia armią, ale wyraził przekonanie, że wszyscy politycy w Polsce, bez względu na to, czy sprawują władzę, czy są w opozycji rozumieją, że najważniejszą sprawą jest dobro wspólne. - A dobro wspólne to przede wszystkim Rzeczpospolita, której absolutnie niewyjętą częścią jest polska armia. I jest to armia Rzeczypospolitej Polskiej, to nie jest niczyja armia prywatna - mówił Andrzej Duda.

- Przed przemówieniem prezydent odznaczył Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej dowódcę wojsk lądowych USA w Europie generała broni Bena Hodgesa. Order otrzymał za poprawianie relacji Polski i Stanów Zjednoczonych.

Kilka minut po przemówieniu prezydenta rozpoczęła się defilada wojskowa, która przejechała między innymi przez Aleje Ujazdowskie. Jej częścią był przejazd wojskowego sprzętu: od wozów piechoty i dowodzenia, przez armaty i haubice, po czołgi Twardy i Leopard.

Bitwa Warszawska jest zaliczana do 18-tu wielkich starć, które zdecydowały o losach świata. Bywa też nazywana cudem nad Wisłą, ze względu na spektakularne zwycięstwo nad przeważającymi siłami sowietów.

Przemówienie prezydenta Andrzej Dudy Jedynka transmitowała w ramach audycji specjalnej. Po przemówieniu mogliśmy wysłuchać dyskusji o polskiej armii.

***

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Prowadzili: Krzysztof Grzesiowski i Henryk Szrubarz

Goście: pułkownik Tomasz Szulejko (Stab Generalny Wojska Polskiego), Tadeusz Wróbel (dziennikarz "Polska Zbrojna")

Data emisji: 15.08.2017

Godzina emisji: 12.00

IAR/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Doradca prezydenta: nie ma głębokiego pęknięcia w obozie dobrej zmiany

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 09:15
Jest różnica zdań między urzędem prezydenta i ministerstwem obrony narodowej. Te różne wizje muszą być w trakcie różnych ustaleń minimalizowane – powiedział doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz. - Nie można mówić ani o wojnie, ani o tym, że prezydent blokuje reformy w armii - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Wojska Polskiego w Warszawie: przemówienie prezydenta i defilada 1,5 tys. żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 12:33
Obchody Święta Wojska Polskiego z udziałem najwyższych władz państwowych i wojskowych, m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło, parada wojskowa. Polacy w dniu narodowego święta cieszą się czasem pokoju i podziwiają swoją armię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: obrona przed agresją Rosji wymaga determinacji

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 12:20
- Bez polskich oddziałów nie istnieje wschodnia flanka NATO. Opiera się na sile naszych żołnierzy, a oni są godnymi spadkobiercami wojskowych z 1920 roku - tak mówił w Jedynce minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w rozmowie z Markem Mądrzejewskim. Złożył życzenia żołnierzom z okazji Święta Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń