Zagadkowe interesy konferencji bliskowschodniej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 18:57
W Warszawie trwa konferencja bliskowschodnia, w której udział biorą politycy z ok. 60 krajów. Do dialogu nie został włączony jeden z głównych podmiotów dyskusji - Iran. Czy możliwy jest uczciwy dialog, gdy z politycznej gry odpada tak istotne ogniwo?
Audio
  • Eksperci o konferencji bliskowschodniej (Debata jedynki)
Goście Jedynki
Goście JedynkiFoto: Wojciech Kusiński

- Dla Stanów Zjednoczonych dobrą informacją byłoby dojście do porozumienia katarsko - saudyjskiego. Uważam, że jest to realne, w przeciwieństwie do innych kwestii zapowiedzianych na konferencji. Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska izolują Katar oskarżając go o kontakty z Iranem - zwraca uwagę dziennikarz, Witold Repetowicz.

Jaki jest powód organizowania tego typu konferencji przez Polaków? - Jak dla mnie powód organizowania spotkań dla Bliskiego Wschodu przez nasz kraj jest dość zastanawiający, gdyż tak naprawdę nie mamy żadnych istotniejszych interesów na Bliskim Wschodzie, za wyjętkiem handlowych. Wchodząc w rolę organizatorów zyskujemy "punkty", które możemy wykorzystywać w relacjach z innymi państwami - twierdzi polski dyplomata Witold Jurasz.

Czy Stany Zjednoczone sprecyzowały cel, jaki miał być osiągnięty przez zorganizowanie spotkania dotyczącego kwestii bezpieczeństwa  Bliskiego Wschodu? - 11 stycznia Polska dowiedziała się o tym, że jest organizatorem konferencji, z wywiadu Sekretarza Stanu Mike'a Pompeo. W wywiadzie zostało zawarte ewidentne przesłanie antyirańskie, które jasno zachęca do przeciwstawienia się temu krajowi - dodaje politolog Marcin Zaborowski.

Co, jeśli konferencja będzie miała antyirański charakter? Czy może to zagrozić relacjom polsko - irańskim, które dotychczas przebiegały dobrze? Jaki jest prawdziwy interes Stanów Zjednoczonych w powołaniu tego typu konferencji?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Krzysztof Grzesiowski 

Goście: Witold Repetowicz (dziennikarz), Witold Jurasz (dyplomata), Marcin Zaborowski (politolog)

Data emisji: 13.02.2019

Godzina emisji: 17.24

K.A/kh


Czytaj także

"Refleksja mocno dojrzałego człowieka". Wywiad z Janem Olszewskim w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 17:55
Radiowa Jedynka w obszernym fragmencie przypomniała wywiad z Janem Olszewskim. Rozmowa została nagrana 4 czerwca 2016 roku w domu premiera. Z Janem Olszewskim rozmawiał Marek Mądrzejewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taśmy Jarosława Kaczyńskiego. Jak prezes PiS ustosunkował się do sprawy?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 19:34
"Gazeta Wyborcza" ujawniła tajne rozmowy prezesa partii PiS o jego wielkiej inwestycji spółki Srebrna. Co Jarosław Kaczyński wyraził na łamach tygodnika "Sieci" i jak ustosunkowali się do tych wypowiedzi nasi eksperci?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konferencja bliskowschodnia. Dlaczego nie obejmuje Iranu?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 19:54
Na środę i czwartek zostało zaplanowane spotkanie departamentu Stanów Zjednoczonych z Polskim MSZ, poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie. Konferencja ma odbyć się w Warszawie, gdzie delegację potwierdziło ok. 60 państw, natomiast krajem nieuczestniczącym w konferencyjnym dialogu będzie Iran. 
rozwiń zwiń