Nowa kadencja prezydenta Andrzeja Dudy. Jaka będzie?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 08:30
12 lipca wybraliśmy prezydenta. Zwycięzcą II tury wyborów został ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda. Kandydat popierany przez Zjednoczoną Prawicę uzyskał 51,03 proc. głosów. Jego konkurent, kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, uzyskał 48,97 proc. głosów. Jakie wartości zwyciężyły? W audycji "Gdzie jest pan Cogito" mówiliśmy o kierunkach, wartościach i celach nowej kadencji Dudy.
Andrzej Duda
Andrzej DudaFoto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj
39:34 2020_07_18 15_06_40_PR1_Gdzie_Jest_Pan_Cogito.mp3 Nowa kadencja prezydenta Andrzeja Dudy. Jaka będzie? (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

 

W kampanii wyborczej Andrzej Duda przedstawił i podpisał "Kartę Rodziny", "Kartę wolności w sieci" oraz "Eko-Kartę", które były zbiorami działań podejmowanych przez ostatnie lata przez rząd Zjednoczonej Prawicy oraz jego samego jako prezydenta w dziedzinie polityki prorodzinnej, internetu i ekologii. Zawierały one też obietnice nowych inicjatyw w tych zakresach. Wśród zobowiązań jest m.in. gwarancja finansowych świadczeń prorodzinnych.

Prezydent w czasie kampanii skierował do Sejmu projekt zmiany konstytucji, który wprowadza do ustawy zasadniczej zapis, że wykluczona jest adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Złożył też w Sejmie projekt zmian w Prawie oświatowym, który określa, że działalność organizacji pozarządowych czy stowarzyszeń, która miałaby być prowadzona na terenie szkoły wymaga nie tylko zgody dyrekcji szkoły, rady szkoły, ale i rodziców.

Spotykając się wyborcami Duda podkreślał, że chce "polską rodzinę chronić ze wszystkich sił, chce realizować prośby i postulaty rodzin, bo one są dla niego najważniejsze". Wskazywał, że chce doprowadzić do tego, żeby polska rodzina żyła na takim samym poziomie jak rodzina na zachodzie Europy. Wyjaśniał, że jego "plan na najbliższy czas, najbliższe lata to dynamiczny rozwój". Mówił, że konieczne są inwestycje, zarówno te wielkie, jak i mniejsze.

W końcówce kampanii, przed II turą wyborów, prezydent apelował do polityków, m.in. PSL, Koalicji Polskiej i Konfederacji, by po wyborach się spotkać i porozmawiać o najistotniejszych kwestiach. Twierdził, że chce być patronem wielkiej koalicji polskich spraw chroniącej m.in. rodzinę i wartości tradycyjne. Do tej inicjatywy nawiązał w niedzielnym wystąpieniu po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów.

Uniknęliśmy tego scenariusza

Politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski podkreślił, że prezydent nie jest w Polsce jedynie "strażnikiem żyrandola". - Ma duże zdolności paraliżowania, poprzez weta, rządzenia rozumianego nie jako administrowanie tylko jako ustawodawcze oddziaływania na kształt polityki i systemu politycznego państwa - wskazał. 

Historyk prof. Marek Kornat również zwrócił uwagę, że "silne umocowanie prezydenta w procesie legislacyjnym poprzez przyznanie mu prawa weta stanowiącego daje możliwość prezydentowi sparaliżowania pracy rządu gdyby był z innego obozu". - Uniknęliśmy tego scenariusza. Przy tym poziomie napięcia w kraju nie sposób sobie wyobrazić jakiejkolwiek współpracy prezydenta z PO z większością parlamentarną, którą obecnie sprawuje władzę - ocenił.

Politolog prof. Aleksander Głogowski zauważył, że gdyby zaistniała taka sytuacja, że by zanikła większość rządowa - co, według niego, nam groziło w pewnym momencie - to mielibyśmy taką sytuację, że rząd nie mógłby praktycznie w ogóle funkcjonować przy prezydencie z przeciwnego obozu. - Ten rząd byłby zakładnikiem prezydenta - stwierdził.

Czego możemy się spodziewać?

Według prof. Głogowskiego Andrzej Duda, pod względem ideowym, mieści się w szeroko rozumianym obozie prawicowym. Poprzez swoją aktywność wspiera budowanie tożsamości wokół wartości tradycyjnych - czy to chrześcijańskich, czy to konserwatywnych. W ocenie prof. Żurawskiego vel Grajewskiego, prezydent czerpie z tradycji Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

W tym kontekście goście zwrócili uwagę na dużą rolę Dudy w polityce regionalnej, w budowie struktur zbliżających nas z naszymi sąsiadami, jak Inicjatywa Trójmorza czy Grupa Wyszehradzka. Wskazali na dobre relacje polskiego przywódcy z przywódcami państw ościennych. Na uwagę zasługuje również zaangażowanie prezydenta w prowadzenie polityki historycznej.

Prof. Kornat powiedział, że zdobywając urząd, a można to zrobić jedynie w oparciu o poparcie dużej partii politycznej, prezydentowi winno zależeć na realizacji programu tego stronnictwa politycznego. - Dla mnie wyliczanie ile razy prezydent zawetował a ile razy podpisał ustawę jest śmieszne. Chodzi o to, by realizować przedstawiony społeczeństwo program. Mam nadzieję, że w przypadku Dudy tak będzie - oznajmił.

W jego opinii mamy do czynienia z próbą stworzenia modelu drogi dla Polski w oparciu o wierność tradycji, wierności chrześcijańskim ideałom życia społecznego. Z drugiej strony ta postawa wyraża się w otwarciu na nowoczesność pod względem modernizacyjnym.

Jaki na nową kadencję Andrzeja Dudy będzie miał wpływ fakt, iż 48,97 proc. głosów uzyskał Rafał Trzaskowski? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito?

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (politolog, Uniwersytet Łódzki, Narodowa Rada Rozwoju przy Prezydencie RP), prof. Aleksander Głogowski (politolog, Uniwersytet Jagielloński) oraz prof. Marek Kornat (historyk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Polska Akademia Nauk)

Data emisji: 18.07.2020 r. 

Godzina emisji: 15.05

kk 

Czytaj także

Wolna elekcja w Rzeczpospolitej. Jak wybierano kiedyś pierwszego obywatela?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 13:02
Wybieramy właśnie głowę państwa. Prezydent stanowi bowiem symbol ciągłości losów Polski, a część jego kompetencji wypływa wprost z tradycji królewskich. Czy współczesne wybory są przedłużeniem wolnej elekcji z dawnej Rzeczpospolitej?
rozwiń zwiń