Szczepienia celebrytów poza kolejnością. Szejna: powinni powiedzieć "przepraszam"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 14:02
- Być może ich też wkręcono w jakiś sposób, ale brakuje mi tego słowa "przepraszam" i wytłumaczenia całej sytuacji - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Szejna, poseł Lewicy.
Andrzej Szejna
Andrzej SzejnaFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

O sprawie szczepień celebrytów i polityków na WUM jako pierwsi poinformowali w mediach społecznościowych studenci tej uczelni. Wśród zaszczepionych osób - jak ujawnili - są aktorzy: Krystyna Janda, Andrzej i Maria Sewerynowie oraz Wiktor Zborowski, a także były premier, obecnie europoseł Lewicy Leszek Miller i dyrektor programowy TVN Edward Miszczak.

Czytaj także:
Stanisław Karczewski 1200.jpg
Celebryci szczepieni poza kolejnością. Karczewski: popełnili olbrzymi błąd

Szejna zapytany o to czy choroby współistniejące innych seniorów są mniej istotne niż celebrytów, których zaszczepiono jako pierwszych stwierdził, że szczepienia poza kolejką może nie były właściwe. Zwrócił również uwagę, że celebryci i politycy nie zaszczepili się sami, a ktoś pomógł im w organizacji szczepienia. 

- Leszek Miller nie klęczał tam, nie wdarł się (do szpitala - przyp. red.), ani nie ukradł szczepionki - mówił Szejna. Poseł stwierdził, że należałoby przeanalizować w jaki sposób doszło do sytuacji, w której Miller został zaproszony na szczepienia poza kolejnością.

Gość radiowej Jedynki zwrócił również uwagę na fakt, że prawo dopuszcza możliwość szczepienia osób spoza personelu medycznego, jeśli preparat miałby się zmarnować.  - Uważam, że powinniśmy się zjednoczyć ponad podziałami w tym, żeby Polacy się zaszczepili, żebyśmy mogli ruszyć gospodarkę, żebyśmy mogli ruszyć nasze życie socjalne, żebyśmy mogli zacząć normalnie żyć.

Przedstawiciel Lewicy stwierdził, że z całej sytuacji należy wyciągnąć wniosek, że warto się zaszczepić.

Posłuchaj
09:11 [ PR1]PR1 (mp3) 7 styczeń 2021 12_29_48.mp3 Andrzej Szejna o szczepieniach celebrytów poza kolejnością (Jedynka/W samo południe)

Proces trwa

27 grudnia rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. Obecnie, czyli w pierwszej kolejności, szczepieni są pracownicy służby zdrowia, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Czytaj także:
polskie radio tomasz latos 1200.jpg
"Może uważają, że są specjalną grupą". Tomasz Latos o szczepieniu celebrytów

We wtorek szef KPRM Michał Dworczyk, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień, zapowiedział, że szczepienia pierwszej grupy - do której zakwalifikowano osoby powyżej 60 lat, pensjonariuszy domów pomocy społecznej, pracowników służb mundurowych oraz nauczycieli - mają się rozpocząć 25 stycznia.

Natomiast od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia dla wszystkich innych chętnych. Będzie można umawiać się na konkretny termin za pośrednictwem infolinii 989, Internetowego Konta Pacjenta, w placówkach POZ czy w punkcie szczepień.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadzącaMagdalena Ogórek

Gość: Andrzej Szejna (poseł Lewicy)

Data emisji: 07.01.2021

Godzina emisji: 12.30

mib

Czytaj także

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych: nie przekazujemy szczepionek dla jakichś wybranych grup

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 13:11
- Z naszej strony nie ma żadnej formuły, gdzie możemy przekazywać jakieś szczepionki poza oficjalnym obiegiem, czy dla jakichś szczególnie wybranych grup - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poczuli się równiejsi niż inni". Kraska o osobach zaszczepionych poza kolejnością

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 08:43
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że szczepienia osób spoza grupy zero, do których doszło na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, zbulwersowały opinię publiczną. Gość Programu 1 Polskiego Radia mówił, że te osoby, które szczepiły się w warszawskiej placówce, poczuły się "równiejsze niż inni".
rozwiń zwiń