Szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Poseł PiS: spotkanie polityków na Wawelu jest symboliczne

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 13:17
- Symboliczne jest to, że to spotkanie państw Grupy Wyszehradzkiej odbywa się w Krakowie na Wawelu. Jest to nawiązanie do wielkiej tradycji Królewa Polskiego, ale też do tradycji państw V4 - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Babinetz z Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej.
Szczyt Grupy Wyszehradzkiej
Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Foto: Twitter/KPRM

Grupa Wyszehradzka 1200 PAP.png
"Wspólnie stanowimy realną siłę na gospodarczej mapie świata". Premier o Grupie Wyszehradzkiej

Na Zamku Królewskim na Wawelu rozpoczął się szczyt szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej organizowany z okazji 30-lecia formatu. W trakcie szczytu planowane są sesje plenarne, panel tematyczny, podpisanie deklaracji i rozmowa z szefem RE Charlesem Michelem.

Magdalena Ogórek zapytała swojego gościa, jakie tematy, poza pandemią, znalazły się w agendzie polityków biorących udział w szczycie.

Posłuchaj
08:37 _PR1_AAC 2021_02_17-12-29-07_for_media.mp3 Piotr Babinetz: rozmowy na szczycie V4 muszą siłą rzeczy toczyć się wokół tematu pandemii (W samo południe/Jedynka)

Nowe technologie

Piotr Babinetz mówił, że rozmowy muszą siłą rzeczy toczyć się wokół tematu pandemii, ale też powinny dotykać spraw przyszłościowych, jak umowa o współpracy czy deklaracja w sprawie cyfryzacji.

- To jest kwestia nowoczesnych technologii, informatyzacji, cyberbezpieczeństwa. To jest taki obszar, który może się narzucać w sytuacji pandemicznej, kiedy bezpośrednie kontakty są utrudnione. Teraz bardziej widać, że w życiu codziennym, a także w gospodarce, czy w załatwianiu jakichkolwiek spraw administracyjnych, pomocne są kontakty online - zauważył poseł PiS.

Cyberataki Rosji

Polityk dodał, że są też "pewne tradycyjne obszary, o których warto porozmawiać, jeżeli chodzi o działania Grupy Wyszehradzkiej na płaszczyźnie Europy środkowej i środkowo-wschodniej".

Babinetz mówił ponadto, że jesteśmy w tej chwili nie tylko osaczani przez epidemię i zarazy biologiczne, ale też przez obszar fake newsów, zalew fałszywych informacji. - Takie zagrożenie, jeżeli chodzi o obszar cyberbezpieczeństwa, mamy chociażby ze strony Rosji, co się pojawia przy różnych ważnych sytuacjach politycznych, czy wyborczych w Europie i USA - tłumaczył.

***

Audycja: W samo południe

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Goście: Piotr Babinetz (PiS, wiceprzewodniczący Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej)

Data emisji: 17.02.2021

Godzina: 12.27

pkur

Czytaj także

Premier: Grupa Wyszehradzka to serce Europy Środkowej. Mamy ambicje i możliwości dalszego rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 13:50
- 30 lat temu rozpoczął się nowy rozdział w historii naszej części Europy. Grupa Wyszehradzka to opowieść o zjednoczeniu z Europą, o wzmocnieniu, o nowych wielkich ambicjach. Grupa V4 w ostatnich 5 latach jest znacznie silniejsza - mówił w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wspólnie stanowimy realną siłę na gospodarczej mapie świata". Premier o Grupie Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 09:50
"Dziękujemy za trzy dekady współpracy wyszehradzkiej. Dzisiaj siła Grupy Wyszehradzkiej opiera się na synergii działania wspólnotowego, mocniejszej pozycji negocjacyjnej w UE, reprezentacji interesów i strategicznych celów naszego regionu na arenie międzynarodowej" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń