Fogiel o Izbie Dyscyplinarnej: być może ten punkt sporny w ramach wdrażania reformy sądownictwa zniknie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 08:20
- Jeżeli dokonujemy oceny pewnych rozwiązań i widzimy, że można znaleźć lepsze, to dlaczego nie mielibyśmy tych lepszych rozwiązań nie zastosować? To podejście zupełnie racjonalne - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, odnosząc się do ewentualnych zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

- Nasze stanowisko jest niezmienne, co do roli i położenia wymiaru sprawiedliwości, kwestie sądownictwa, organizacji sądownictwa, są zastrzeżone do kompetencji krajów członkowskich, koniec kropka - stwierdził gość Sygnałów Dnia.

Polityk PiS mówił o relacjach Polski z UE, także w kontekście zmian władz partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, której został wiceprzewodniczącym.

- Na bazie EKR będziemy starali się poszerzać nasze możliwości wpływania i mówienia głośno o tym, że federalistyczne zapędy UE to nie jest dobry kierunek - powiedział Fogiel.

Reforma trwa

Pytany o to, czy zmiany w Sądzie Najwyższym to nie ustępstwo wobec UE, oznajmił, że reforma sądownictwa nadal trwa. - Izba Dyscyplinarna SN jest jednym z możliwych rozwiązań, reforma sprawiedliwości nie jest zakończona, będziemy podejmować dalsze prace, być może ten punkt sporny w ramach wdrażania dalszej reformy zniknie, co nie znaczy, że zniknie zasada konieczności ponoszenia odpowiedzialności przez środowisko sędziowskie, każda z gałęzi władzy, sądownicza, wykonawcza, ustawodawcza, taką odpowiedzialność ponosi - stwierdził polityk.


Posłuchaj
20:11 PR1_SD_2021_08_03-07-15-00_for_media.mp3 Radosław Fogiel: Izba Dyscyplinarna SN jest jednym z możliwych rozwiązań, reforma sprawiedliwości nie jest zakończona (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

fogiel 1200 pap (3).jpg
Radosław Fogiel nowym wiceprzewodniczącym partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów

Jak zaznaczył, do tego, jakie są możliwe rozwiązania, "będziemy mogli wrócić, gdy ustawy znajdą się w Sejmie, wtedy będą znane ostateczne rozwiązania i decyzje w tej sprawie".

"Kolejne pola wpływów"

- To, wokół czego będzie się toczył spór w UE, to nie tylko kwestia Polski, to Hiszpania, Niemcy, Francja, Rumunia, Włochy, w tych krajach sądy konstytucyjne wypowiadały się, że konstytucja jest prawem najwyższego rzędu, to się może nie podobać KE, nie podoba się Trybunałowi Sprawiedliwości, który próbuje sobie uzurpować kolejne pola wpływów - ocenił Radosław Fogiel.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadził: Krzysztof Świątek

Gość: Radosław Fogiel (wicerzecznik PiS)

Data emisji: 03.08.2021

Godzina emisji: 07:15

pg

Czytaj także

Marta Kubiak: powrót Donalda Tuska nie zmieni nic, będą jedynie jeszcze większe ataki na rząd PiS

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 09:25
- My się bardzo cieszymy, że Donald Tusk wrócił, bo nasi wyborcy doskonale pamiętają to, co działo się za jego rządów - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Kubiak (PiS). Gościem audycji była również Urszula Pasławska (PSL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarnecki o powrocie Tuska: to nie jest dobra wiadomość dla Hołowni

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 13:50
- Dla Hołowni i Lewicy nie jest to dobra wiadomość, ponieważ Tusk traktuje inne siły opozycyjne, jako swoich żołnierzy. Nikt nie lubi być traktowany przedmiotowo. Ten powrót będzie raczej oznaczał podziały na opozycji - powiedział o powrocie do polskiej polityki Donalda Tuska, Ryszard Czarnecki z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W konfrontacji z premierem niewiele będzie mieć do powiedzenia". Milczanowska o Tusku

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 09:20
- Donald Tusk, polaryzując scenę polityczną, świadomie atakuje prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a jednocześnie unika konfrontacji z premierem Mateuszem Morawieckim - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Milczanowska z PiS. Gościem audycji była także Urszula Nowogórska z PSL-KP.
rozwiń zwiń