Czerwony, spocony, nieśmiały...

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 13:12
Nieśmiałość utrudnia relacje z otoczeniem. Ale można ją zwalczyć i nauczyć się nad nią panować.
Audio
Czerwony, spocony, nieśmiały...
Foto: sxc.hu

Sytuacji i objawów nieśmiałości może być mnóstwo. Nieśmiałość to postępowanie i zachowanie poniżej swoich możliwości. Są sytuacje, które ludzi po prostu przerastają.

– Jest kilka przyczyn nieśmiałości – mówi psycholog Michalina Robak. Pierwsza to wychowanie. W dzieciństwie tresowano nas do tego, by zachowywać się grzecznie. I nie dotyczy to tylko dziewczynek. Druga przyczyna to traumatyczne sytuacje, które kogoś przerastają. Gdzieś, kiedyś w ważnym momencie życia znalazła się ważna osoba, która nas przystopowała i w człowieku pozostała fobia. Więc jak ktoś ma powiedzieć coś publicznie, czuje się zdeprymowany. Kolejną rzeczą jest struktura naszego układu nerwowego, czyli biologia.

Dla rodziców wynika z tego wniosek, by nie wychować dziecka nieśmiałego, zwłaszcza o wrażliwej naturze.

Jak przezwyciężyć nieśmiałość, jak nabrać pewności siebie? Czy można się tego nauczyć? O tym – w rozmowie Karoliny Rożej z psycholog Michaliną Robak.

(ag)

Czytaj także

Nieśmiałość nie jest już cnotą

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 10:00
Jeszcze niedawno nieśmiałość była w cenie, jako oznaka skromności i taktu. Teraz traktowana jest raczej jako rodzaj przypadłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warto odważyć się zwyczajnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 08:00
Nowy Rok to nowy początek, czy tylko pretekst do tworzenia listy postanowień, z których szybko rezygnujemy? Jak to zrobić, by w 2012 nasze oczekiwania zmieniły nasze życie i nas?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blogowanie pomaga nastolatkom

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 12:45
Prowadzenie bloga polepsza samopoczucie nastolatków - wykazały badania przeprowadzone w Izraelu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skromni chętniej pomagają

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 13:11
Osoby cechujące się skromnością są bardziej skłonne do udzielenia pomocy innymi niż osoby aroganckie i próżne - informuje serwis eScienceNews.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny dowód: muzyka koi ból

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 13:25
Słuchanie muzyki może przynosić ulgę cierpiącym, jak wynika z badania opublikowanego w grudniowym "The Journal of Pain".
rozwiń zwiń