Grzegorz Schetyna: błędy w sprawie Papały to kompromitacja (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 10:40
- Opinia publiczna zasługuje na pełną informację o tej sprawie, potrzeba też debaty o instytucji świadka koronnego - mówi w Jedynce polityk PO.
Audio
Grzegorz Schetyna
Grzegorz SchetynaFoto: PAP/Jacek Turczyk

Grzegorz Schetyna, były minister spraw wewnętrznych (PO) powiedział w "Sygnałach Dnia", że podczas sprawowania urzędu w latach 2007-2009, nie sprawował nadzoru nad śledztwem ws. śmierci Marka Papały. Kontrolował je wówczas minister sprawiedliwości, który był jednocześnie Prokuratorem Generalnym.

Śledztwo w sprawie śmierci komendanta policji Marka Papały nazwał kompromitacją. - Wydaje się nieprawdopodobne, że przez tyle lat mogliśmy być zwodzeni przez tych, którzy chcieli zatrzeć rzeczywistość - skomentował. Przyznał, że potrzebna jest publiczna debata nad instytucją świadka koronnego.

Grzegorz Schetyna chce wierzyć, że obecna wersja prokuratury się potwierdzi. - Mam nadzieję, że obecna wersja i wnioski o areszt są umotywowane. Wierzę w odpowiedzialność ludzi, którzy doprowadzą tę sprawę do finału - powiedział.

Obecnie prokuratura sądzi, że Marek Papała zginął w 1998 roku właściwie przez przypadek, zabili go złodzieje, którzy chcieli ukraść jego samochód. W tej sprawie aresztowano pięć osób, dwóm z nich postawiono zarzut zabójstwa.

Wcześniej o współudział w zabójstwie Papały oskarżono  Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z. "Słowika", a o zlecenie podejrzany był biznesmen z Chicago Edward Mazur.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Na procesie Boguckiego i "Słowika" oskarżenie popierały zeznania kilku świadków koronnych, mających taki status, ale w innych sprawach. Wśród nich był Igor Ł. "Patyk".  Według nieoficjalnych źródeł, jest on w grupie pięciu aresztowanych osób.

Schetyna zaznaczył, że choć śledztwo trwa już wiele lat,  to postępowanie znajduje właściwy finał. - Państwo trochę się broni. Chciałbym się dopatrywać szczypty optymizmu - dodał.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

agkm

Czytaj także

Prokuratura: zarzuty zabójstwa Papały dla 2 osób

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 16:50
Prokuratura twierdzi, że generał zginął przypadkiem - zabity przez złodzieja samochodów Igora Ł., pseudonim "Patyk".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwrot w sprawie Papały? Polityczne wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 19:01
- To jest mało prawdopodobne, żeby duży gang upatrzył sobie auto komendanta policji - uważa Zbigniew Girzyński z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy generał Papała zginął przez przypadek?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 18:45
Goście "Popołudnia z Jedynką" nie byli zgodni co do twierdzeń prokuratury, jakoby Marek Papała został zastrzelony przez Igora Ł., pseudonim "Patyk", złodzieja samochodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pięć aresztów ws. zabójstwa generała Papały

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 23:10
Łódzki sąd aresztował na trzy miesiące pięć osób podejrzanych o udział w zabójstwie byłego szefa policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wątek chicagowski ws. zabójstwa gen. Papały

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 06:42
W związku z nowym wątkiem śledztwa w sprawie zabójstwa generała Papały polonijny biznesmen może zażądać odszkodowania od polskiego wymiaru sprawiedliwości.
rozwiń zwiń