Malala Yousafzai otrzymała Nagrodę Sacharowa

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 22:08
- To bardzo dzielna dziewczyna, a to co zrobiła wymaga dostrzeżenia i docenienia. Przyznając nagrodę osobie, która została odznaczona przez wiele innych organizacji Parlament Europejki poszedł jednak po linii najmniejszego oporu - mówił w Jedynce europoseł Marek Migalski.
Audio
  • Marek Migalski o Nagrodzie Sacharowa dla Malali Yousafzai (Więcej świata/Jedynka)
Malala Yousafzai otrzymała Nagrodę Sacharowa
Foto: flickr/United Nations Information Centres

Nagroda imienia Sacharowa przyznawana jest przez Parlament Europejski za zasługi w walce o prawa człowieka. Tegoroczna laureatka to 16-letnia Pakistanka Malala Yousafzai. W 2012 roku została ona postrzelona przez talibów za walkę o prawa kobiet do edukacji.

Oprócz Malali Yousafzai na tzw. krótkiej liście kandydatów do Nagrody Sacharowa znaleźli się również Amerykanin Edward Snowden oraz grupa białoruskich więźniów politycznych. Marek Migalski był wśród zwolenników uhonorowania tych ostatnich. - Malala jest dziś na szczęście bezpieczna, przebywa w Wielkiej Brytanii. Natomiast więźniowie polityczni na Białorusi są nadal w więzieniach - tłumaczył w audycji "Więcej świata".

Zdaniem Marka Migalskiego decyzja o przyznaniu Nagrody Sacharowa Malali Yousafzai służyć ma również uspokojeniu sumienia unijnej klasy politycznej. - Niewiele się robi tam, gdzie Unia Europejska powinna działać. Wobec tego można nagrodzić kogoś z dalekiego Pakistanu i w ten oto sposób uznać, że swój obowiązek wobec wolnego świata i wobec tych, których prawa są łamane został wypełniony - podkreślał.

Rozmawiał Jarosław Kociszewski.

pg

Czytaj także

30 lat od przyznania pokojowego Nobla Lechowi Wałęsie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 07:44
Mija 30. rocznica przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie. Uhonorowano go między innymi za próbę zapoczątkowania dialogu między "Solidarnością" a komunistycznymi władzami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

16-letnia blogerka kandydatką do Nobla. "Chcę zmienić przyszłość Pakistanu"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 13:29
Walcząca o prawa dzieci do edukacji Pakistanka Malala Yousafzai, która w 2012 roku przeżyła atak talibów, poinformowała w rozmowie z BBC, że chce w przyszłości zostać politykiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda im. Sacharowa. Laureatką 16-letnia blogerka Malala Yousafzai

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 12:06
O dokonanym wyborze jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem poinformowali przedstawiciele grup politycznych Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń