Socjolog: inicjatywa referendum edukacyjnego to obywatelski sukces

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 14:25
- Zagrożenie takim referendum, zagrożenie zmobilizowania milionów ludzi spowoduje, że rząd zacznie traktować sprawę poważnie - mówił w Jedynce prof. Jacek Raciborski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Prof. Jacek Raciborski o referendum edukacyjnym (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Socjolog: inicjatywa referendum edukacyjnego to obywatelski sukces
Foto: Glow Images/East News

- W przypadku sześciolatków rządowa reforma wydaje się akurat słuszna, ale ważniejsze są reformy co do treści nauczania, jak i reforma szkolnictwa wyższego, które jest zwieńczeniem całego systemu edukacyjnego - dodał prof. Jacek Raciborski.

Podczas piątkowego głosowania w Sejmie odrzucony został wniosek ws. organizacji referendum edukacyjnego. Jego inicjator, stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, walczyło przede wszystkim z reformą obniżającą wiek szkolny. Pierwsze pytanie miało dotyczyć tego, czy obywatele są za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków. Kolejne pytania - zniesienia obowiązku szkolnego dla pięciolatków, zmiany programu nauczania w liceach, likwidacji gimnazjów, a także ustawowego powstrzymania likwidacji szkół i przedszkoli.

Wniosek o referendum edukacyjne poparło 222 posłów, przeciw było 232. Bezwzględna większość głosów konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła natomiast 228 posłów. Socjolog nie zgadza się z zarzutami, że w piątek doszło w Sejmie do naruszenia praw obywatelskich i pogwałcenia reguł demokracji.

- Taka procedura, jak najbardziej demokratyczna, jest zapisana w Konstytucji. Inna sprawa, że państwo jest mało wrażliwe na inicjatywy obywatelskie. Chociaż musimy pamiętać, że w demokracji przedstawicielskiej nie może być tak, że każda taka inicjatywa, pod którą podpisze się milion czy dwa miliony osób, zyskuje od razu akceptację. W tym konkretnym przypadku może trochę szkoda, ze nie doszło do referendum - podsumował gość magazynu "Z kraju i ze świata".

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oleksy: koalicja przegłosuje odrzucenie wniosku o referendum edukacyjne

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 08:20
- Nie wyobrażam sobie, żeby rząd szedł do głosowania w Sejmie i liczył wyłącznie do jednej osoby frekwencję koalicyjną. Parlament jest bardzo zróżnicowany w swoim składzie, opozycyjne podejście do referendum edukacyjnego też jest różne - mówił w Jedynce Józef Oleksy, wiceprzewodniczący SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum w sprawie sześciolatków. PiS nie składa broni

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 14:01
Prawo i Sprawiedliwość zapowiada zgłoszenie ponownego wniosku w sprawie referendum na temat obowiązku szkolnego dla sześciolatków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elbanowska o referendum ws. sześciolatków: będziemy działać do skutku, nie poddamy się!

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 12:00
Politycy PO i PSL zignorowali rodziców, którzy mają konstytucyjne prawo do decydowania o swoich dzieciach - powiedziała Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców tuż po odrzuceniu przez Sejm wniosku o przeprowadzenie referendum ws. 6-latków w szkołach.
rozwiń zwiń