Namawiają, aby pić kranówkę zamiast wody z butelek

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 15:33
"Tu dostaniesz wodę z kranu" - to inicjatywa społeczna mająca przekonać właścicieli lokali gastronomicznych, aby podawali gościom kranówkę.
Audio
  • Woda z kranu jest tańsza niż butelkowana i na wyciągnięcie ręki. Ale czy jest zdrowa? (Sygnały dnia/Jedynka)
Woda z kranu, czy woda butelkowana? Która lepsza?
Woda z kranu, czy woda butelkowana? Która lepsza?Foto: Glow Images/East News

Jest tania, dobra i w wielu miejscach w Polsce smaczna. Mowa o kranówce. Zdaniem inicjatorów akcji, woda wodociągowa niczym nie ustępuje butelkowanej, a jest zdecydowanie tańsza i dostępna na wyciągnięcie ręki. Wystarczy odkręcić kran.

Cena jednej butelki wody mineralnej jest równa cenie około 300 butelek wody z kranu. Czy warto w takim razie przepłacać? I czy woda z kranu jest bezpieczna?

Krajowa Izba Gospodarcza Przemysłu Rozlewniczego przekonuje, aby nie porzucać wody butelkowanej. Przedstawiciele wodociągów zapewniają, że woda w sieci jest bezpieczna i zdrowa. Kto ma rację?

***

Przygotowała: Marta Masłowska

Goście: Michał Kożurno (współinicjator akcji "Tu dostaniesz wodę z kranu"), Roman Bugaj (rzecznik warszawskich Wodociągów), prof. Tadeusz Siwiec (SGGW, technolog wody), Tadeusz Wojtaszek (Krajowa Izba Gospodarcza Przemysłu Rozlewniczego), restauratorzy

Data emisji: 23.02.2015

Godzina emisji: 6.27

Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały Dnia"

(ag,tj)

Czytaj także

Zasoby wody w Polsce nie są duże: jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 11:13
Woda zajmuje ponad 70 proc. naszej planety. Jednak ponad 97 proc. jej światowych zasobów to woda morska, jedynie 3 proc. to woda słodka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woda z kranu lepsza od butelkowanej, tańsza i bardziej ekologiczna?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 13:11
Łódzki Zakład Wodociągów i Kanalizacji zachęca mieszkańców miasta do picia wody z kranu. Przekonuje, że nie ma potrzeby picia wody źródlanej z plastikowych butelek, skoro takiej samej jakości woda jest w kranach i to 300 razy tańsza. Do picia kranówki zachęcają też inne miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za wodę i ścieki będziemy płacili coraz więcej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 21:05
Rozdrobniony, nieuregulowany i potrzebujący pilnych reform – tak sektor wodno-kanalizacyjny ocenia firma doradcza EY. Wg jej analiz w latach 2003-2013 na budowę oraz modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków wydano ponad 70 mld zł. Kolejne 17 mld zł pochłoną inwestycje planowane do końca tego roku. A to przełoży się na wzrost opłat za wodę i ścieki.
rozwiń zwiń