"Cudzoziemcy w Warszawie 1945 - 1989"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 17:30
W powojennym, najczarniejszym stalinowskim okresie PRL-u w Polsce przebywało zalewie około 800 - w Warszawie około 200 - zagranicznych studentów nie tylko z krajów komunistycznych.
Audio
Pałac Kultury i Nauki. Jak zauważa Kerez, starsi warszawiacy widzą w nim głównie symbol zniewolenia. Ale dla młodszych to już drapacz chmur w stylu art deco z elementami folklorystycznymi
Pałac Kultury i Nauki. Jak zauważa Kerez, starsi warszawiacy widzą w nim głównie symbol zniewolenia. Ale dla młodszych to już "drapacz chmur w stylu art deco z elementami folklorystycznymi"Foto: Ulf Liljankoski/flickr.com, lic. CC BY-ND 2.0

Choć w okresie stalinowskim w Polsce zagranicznych studentów było niewielu, to sprawiali sporo kłopotów komunistycznym władzom.

- W czasach stalinowskich przyjmowanie studentów zagranicznych było uzależnione od decyzji politycznych. Miało też swoją konotację propagandową. Dlatego do Polski przybyło też trochę studentów polonijnych z Francji, trochę Hiszpanów, trochę Greków. Byli to rewolucjoniści, którzy szukali azylu w krajach demokracji ludowej i Polska ze względów propagandowych im czasami tego azylu udzielała - opowiada doktor Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej .

/

Warunkiem było tak zwane "odpowiednie postawy", czyli przynależność do komunistycznych organizacji, które funkcjonowały na zachodzie. Do Polski przyjeżdżali też studenci z Afryki i Ameryki Południowej oraz oczywiście z krajów bloku wschodniego. Zagraniczni studenci często wymykali się spod kontroli komunistycznych służb, m.in. korzystając z symbolicznej gościnności polskich studentów, która nie zawsze była taka, jakiej oczekiwały władze. Doktor Pleskot wyjaśnia, że zagraniczni studenci byli pod stałą, ale niezbyt dokładną obserwacją funkcjonariuszy bezpieki.  

Część studentów, która zachowywała się "nieodpowiednio", była inwigilowano, były także przypadki dyscyplinarnego wydalania z Polski. Historyk wyjaśnia również, że zagraniczni studenci, szczególnie ci z krajów Europy zachodniej czy Afryki, natknęli na nieznane dla nich kłopoty. Między innymi w stołówkach byli obciążani dodatkowymi opłatami, a dozorcy żądali opłat na przykład za sprzątanie. – Mimo stalinizmu, totalitaryzmu panował bardzo duży bałagan organizacyjny, nie było wiadomo, kto się nimi zajmuje. Było bardzo trudno o odpowiednie warunki życiowe – tłumaczy Pleskot.

W Centrum Edukacyjnym IPN rozpoczęła się konferencja naukowa "Cudzoziemcy w Warszawie 1945 - 1989". Nad konferencją patronat medialny objęła Informacyjna Agencja Radiowa.

Podczas konferencji naukowcy omówią między innymi sprawę pobytu w Warszawie i kwestię inwigilacji zachodnich dyplomatów oraz kwestię obecności międzynarodowych terrorystów w latach 1970 - 1989.

Posłuchaj dźwięku i dowiedz się więcej na temat "Cudzoziemców w Warszawie 1945 - 1989".

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

30 lat studenckiej solidarności

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 09:30
17 lutego 1981 roku po najdłuższym w historii Europy studenckim strajku okupacyjnym udało się zarejestrować Niezależne Zrzeszenie Studentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia „3xNIE” w Gdańsku: ekspozycja IPN

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2012 13:07
W przyszłym tygodniu w Trójmieście ruszy ekspozycja poświęcona historii ludowego referendum z 1946 roku. Dowiemy się m.in., że także Sopot – obok Krakowa – sprzeciwił się komunistom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osadzeni poznają historię swojego więzienia

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 17:40
Instytut Pamięci Narodowej podpisał porozumienie ze stołecznym więzieniem przy ulicy Rakowieckiej.
rozwiń zwiń