Biskupin przegrywa z Tirexem

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 09:00
Polacy przestają się interesować historią kraju. Muzea odwiedza co raz mniej osób. Na szczęście nie wszystkie obiekty kulturalne zanotowały spadek odwiedzin.
Audio
Biskupin przegrywa z Tirexem
Foto: sxc.hu

- Ostatnio liczą się dinozaury. Taka forma rozrywki odbiera najmłodszą część zwiedzających klasyczne muzea – powiedział w radiowej Jedynce prof. Andrzej Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Nawet jeśli młodzież odwiedzi, dajmy na to, Muzeum Pierwszych Piastów, to wizyta jest zdecydowanie krótsza niż np. w Jurajskim Parku Rozrywki. Nie dziwi to wcale, ponieważ dla dzieci ciekawszą formą rozrywki jest zabawa, a nie nużące snucie się po mało ciekawych muzealnych korytarzach. Nie da się ukryć, że okres wakacyjny nie sprzyja zwiedzaniu obiektów muzealnych, młodzież woli wykorzystać ten czas na zabawę, a muzea odwiedzić w roku szkolnym.

Jednak nie wszystkie instytucje narzekają na małą ilość zwiedzających. Największym zainteresowaniem mogą pochwalić się obiekty niedawno oddane do użytku. Jednym z przykładów jest rezerwat Archeologiczny w Grzybowie koło Wrześni.
- Grzybowo jest nowym obiektem, do którego osoby przyjeżdżają z czystej ciekawości. Jednak dodatkowym atutem są organizowane najróżniejsze wydarzenia np. koncerty, zawody łucznicze czy zjazd wojów – dodał w ‘’Sygnałach Dnia’’ Jacek Wrzesiński, kierownik rezerwatu w Grzybowie.

Era niedostępnych muzealnych eksponatów zakończyła się wraz z otwarciem pierwszego multimedialnego obiektu, w którym to odwiedzający mogą obcować z eksponatami. Jest to jedna z wielu możliwości zainteresowania zwiedzającego. Świetnym przykładem jest Centrum Nauki Kopernik bądź Muzeum Powstania Warszawskiego. Jednak do realizacji takich pomysłów niezbędne są fundusze, o które coraz trudniej.
Rozmawiał Rafał Muniak.
Zapraszamy do wysłuchania materiału dźwiękowego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Megazbiory sztuki pod jednym adresem

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 14:43
Na tę wyjątkową kolekcję składa się 30 tys. dzieł sztuki ze 151 muzeów i galerii z ponad 40 krajów świata. Zobaczyć może ją każdy i to nie wychodząc z domu. Takie możliwości stwarza Google Art Project, którym zajęliśmy się w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoszewskiego odprawianie Dziadów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 19:20
Znakomity poeta, a przy tym: intrygujący aktor i jego niesamowite wykonanie Mickiewiczowskiego arcydramatu. Już na płycie!
rozwiń zwiń