Biskupin przegrywa z Tirexem

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 09:00
Polacy przestają się interesować historią kraju. Muzea odwiedza co raz mniej osób. Na szczęście nie wszystkie obiekty kulturalne zanotowały spadek odwiedzin.
Audio
Biskupin przegrywa z Tirexem
Foto: sxc.hu

- Ostatnio liczą się dinozaury. Taka forma rozrywki odbiera najmłodszą część zwiedzających klasyczne muzea – powiedział w radiowej Jedynce prof. Andrzej Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Nawet jeśli młodzież odwiedzi, dajmy na to, Muzeum Pierwszych Piastów, to wizyta jest zdecydowanie krótsza niż np. w Jurajskim Parku Rozrywki. Nie dziwi to wcale, ponieważ dla dzieci ciekawszą formą rozrywki jest zabawa, a nie nużące snucie się po mało ciekawych muzealnych korytarzach. Nie da się ukryć, że okres wakacyjny nie sprzyja zwiedzaniu obiektów muzealnych, młodzież woli wykorzystać ten czas na zabawę, a muzea odwiedzić w roku szkolnym.

Jednak nie wszystkie instytucje narzekają na małą ilość zwiedzających. Największym zainteresowaniem mogą pochwalić się obiekty niedawno oddane do użytku. Jednym z przykładów jest rezerwat Archeologiczny w Grzybowie koło Wrześni.
- Grzybowo jest nowym obiektem, do którego osoby przyjeżdżają z czystej ciekawości. Jednak dodatkowym atutem są organizowane najróżniejsze wydarzenia np. koncerty, zawody łucznicze czy zjazd wojów – dodał w ‘’Sygnałach Dnia’’ Jacek Wrzesiński, kierownik rezerwatu w Grzybowie.

Era niedostępnych muzealnych eksponatów zakończyła się wraz z otwarciem pierwszego multimedialnego obiektu, w którym to odwiedzający mogą obcować z eksponatami. Jest to jedna z wielu możliwości zainteresowania zwiedzającego. Świetnym przykładem jest Centrum Nauki Kopernik bądź Muzeum Powstania Warszawskiego. Jednak do realizacji takich pomysłów niezbędne są fundusze, o które coraz trudniej.
Rozmawiał Rafał Muniak.
Zapraszamy do wysłuchania materiału dźwiękowego.

Czytaj także

Megazbiory sztuki pod jednym adresem

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 14:43
Na tę wyjątkową kolekcję składa się 30 tys. dzieł sztuki ze 151 muzeów i galerii z ponad 40 krajów świata. Zobaczyć może ją każdy i to nie wychodząc z domu. Takie możliwości stwarza Google Art Project, którym zajęliśmy się w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoszewskiego odprawianie Dziadów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 19:20
Znakomity poeta, a przy tym: intrygujący aktor i jego niesamowite wykonanie Mickiewiczowskiego arcydramatu. Już na płycie!
rozwiń zwiń