Banki podnoszą opłaty. Jak ich uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 10:11
Festiwal podwyżek w bankach trwa. W wielu przypadkach więcej musimy płacić m.in. za przelewy czy transakcje dokonywane kartami.
Audio
  • O tym jak banki podnoszą opłaty w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: SFIO CRACHO/ shutterstock

- W ostatnich miesiącach obserwujemy trochę niepokojącą tendencję. Banki wprowadzają sporo rożnych zmian w tabelach opłat, w dużej mierze są to podwyżki m.in. za korzystanie z karty czy z konta oraz za przelewy - mówi Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Bankomaty będą płatne?

Na rynku widać też niepokojący trend i być może czeka nas rewolucja w korzystaniu z bankomatów.

- Może okazać, że z bankomatów będziemy wybierać większe sumy niż dziś. Kolejny bank wprowadza opłatę, jeśli wypłaca się mniej niż 100 zł. Widać, że koszt bankomatów to ważny element w budżetach banku - mówi Paweł Majtkowski, główny analityk Wolfs Private Equity.

A opłata za wyjęcie z bankomatu kwoty poniżej sto złotych - w jednym z banków - może nas kosztować nawet 5 złotych.

- Robi to drugi duży bank, nie można wykluczyć, że tą drogą pójdą również kolejne instytucje. Pod koniec roku może okazać się, że wypłacanie 20 zł, czy 50 zł z bankomatu nie będzie już opłacalne – podkreśla gość.

Jak uniknąć opłat?

W niektórych przypadkach, będzie jednak sposób na uniknięcie prowizji przy wypłacie z bankomatu  kwoty mniejszej niż sto złotych.

- Będzie można nadal za darmo wypłacać pieniądze za pośrednictwem Blika. Będzie to możliwe, jeśli mamy w telefonie zainstalowaną aplikację banku w włączoną funkcją Blika. Jest to usługa, która generuje nam kod, który wpisujemy na klawiaturze bankomatu. To w ten sposób możemy wypłacić pieniądze bez użycia karty, więc nie poniesiemy dodatkowych opłat nawet przy wypłatach poniżej 100 zł. Banki chcą, żebyśmy unikali karty i korzystali z bankowości mobilnej – wyjaśnia rozmówca.

O każdej zmianie w tabeli opłat bank musi nas poinformować. Coraz rzadziej robi to w tradycyjny sposób - przy pomocy poczty, natomiast coraz częściej mejlowo lub poprzez bankowość internetową.

Warto zmienić bank co kilka lat

A liczne podwyżki mogą być dobrą okazją do zmiany konta lub banku.

- Każda podwyżka to dobry moment, żeby zastanowić się nad zmianą banku. Co kilka lat dla finansowej higieny powinniśmy zmieniać konto. Jeśli widzimy, że bank podnosi opłaty wato przyjrzeć się innym ofertom. Cały czas na rynku są oferty rachunków, za które nie zapłacimy nic, albo niewiele – dodaje ekspert.

W przypadku pojawiających się dodatkowych opłat związanych z prowadzeniem i korzystaniem z naszego konta, warto też negocjować warunki umowy - bo w wielu przypadkach nasze niezadowolenie z podwyżek i zagrożenie zmianą  z banku - może być większą stratą dla instytucji - niż zysk z podwyższonych opłat.

Dominik Olędzki, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KNF: banki zapłaciły dotąd ponad miliard podatku bankowego

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 12:01
Przez pierwsze cztery miesiące obowiązywania podatku od niektórych instytucji finansowych (tzw. podatku bankowego) banki komercyjne zapłaciły 1 mld 173,1 mln zł podatku z tego tytułu - poinformowała we wtorek Komisja Nadzoru Finansowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy rok rządu Beaty Szydło. Co udało się zrealizować?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 07:40
"Rodzina 500 Plus", "Mieszkanie Plus", "Za życiem", bezpłatne leki dla seniorów - to programy, na których w pierwszym roku pracy skupił się gabinet Beaty Szydło. Obniżenie wieku emerytalnego ma nastąpić od 1 października 2017 r., na razie nie została podniesiona kwota wolna od podatku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banki podnoszą opłaty. Jak się bronić?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 18:01
Mamy ciąg dalszy "strzyżenia" klientów w bankach. W ostatnich tygodniach doszło do prawdziwego wysypu podwyżek stawek w bankach. Dotyczą m.in. części przelewów, wypłat z bankomatów czy kart bankowych - tłumaczy Tomasz Jaroszek analityk z doradca.tv.
rozwiń zwiń