X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rynek podróbek wart w Europie 60 mld euro. Wśród nich – leki, kosmetyki, odzież, smartfony

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 16:40
60 miliardów euro traci rocznie europejska gospodarka z powodu podrabiania produktów. To 7,5 procent wartości całej sprzedaży w Unii Europejskiej - podaje najnowszy raport Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.
Audio
  • O rosnącym rynku podróbek w Europie, obejmującym nie tylko odzież, ale i lekarstwa, mówia eksperci w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Podrabiane są najczęściej substancje czynne  czyli w leku nie znajdziemy preparatu medycznego ale np. mąkę, albo gips.
Podrabiane są najczęściej substancje czynne – czyli w leku nie znajdziemy preparatu medycznego ale np. mąkę, albo gips.Foto: Pixabay

Urząd w ciągu ostatnich 5 lat śledził koszty ekonomiczne podrabiania produktów w 13 sektorach uznanych za podatne na naruszenia praw własności intelektualnej.

Polska gospodarka traci na podróbkach 2,7 mld euro

Polska gospodarka traci rocznie z powodu podróbek około 2,7 miliardów euro, co stanowi prawie 12 procent wartości całej sprzedaży.

 Badania zostały przeprowadzone w  sektorach produkujących  kosmetyki, odzież, obuwie artykuły sportowe, zabawki i gry, biżuteria i zegarki, torebki i walizki, nagrania muzyczne, napoje spirytusowe i wina, środki farmaceutyczne, pestycydy, smartfony, baterie i opony.

Najczęściej podrabiane są leki

─ Do produktów najczęściej podrabianych i w całej Unii Europejskiej, i w Polsce, należą leki - mówi Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

I wylicza, że według szacunków Komisji Europejskiej, do 2020 r na rynku znajdzie się ok. 183 mln opakowań sfałszowanych leków, a konsumenci będą wydawać na nie ok 850 mln euro rocznie.

Jak dodaje, problem nie omija również Polski – wartość podrobionych leków szacowana jest na ok. 250 mln zł rocznie.

Leki na erekcję z gipsem…

─ Najczęściej podrabiane są preparaty na odchudzanie, erekcję, sterydy, środki psychotropowe, używane w leczeniu nowotworów. Podrabiane są najczęściej substancje czynne – czyli w leku nie znajdziemy preparatu medycznego ale np. mąkę, albo gips, mówi gość radiowej jedynki.

Polacy najczęściej reklamują podrabianą odzież, obuwie i kosmetyki

─ Nasi rodacy kupują podróbki albo świadomie, bo chcą tanio mieć markowe rzeczy, albo nieświadomie i wtedy się do nas zgłaszają ze skargą - mówi Katarzyna Słupek z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

I wylicza, że zgłoszenia do Centrum dotyczą najczęściej podrabianej odzieży, obuwia i kosmetyków.

Uwaga na podrabiane smartfony

─ Zdarzają się też przypadki podrabianej elektroniki, najczęściej smartfonów, mówi Katarzyna Słupek.

Najczęściej podrabiane produkty kupujemy w internecie

─ Podrabianą odzież, buty czy elektronikę najczęściej kupuje się przez Internet - podkreśla Katarzyna Słupek.

Uwaga na towary z Azji

I radzi, aby robiąc takie zakupy sprawdzać, czy dany towar nie jest sprowadzany z Azji.

─ Wtedy powinno nam się zapalić czerwone światło ostrzegawcze, mówi.

Za odsprzedaż podróbki grozi nam kara

I dodaje, że o ile sam zakup podróbki nie jest wykroczeniem, to jeśli będziemy chcieli go odsprzedać, to grozi nam za to kara.

Uwaga na leki kupione poza apteką

─ Bardzo należy uważać na leki sprzedawane w obrocie pozaaptecznym - ostrzega Tomasz Leleno.

360 tys. punktów sprzedaży poza jakąkolwiek kontrolą
I wymienia, bazary, siłownie, dyskoteki.

─ W tych kanałach mamy ok. 3 tys. preparatów sprzedawanych w 360 tys. punktów, które znajdują się poza jakąkolwiek kontrolą. Istnieje więc ryzyko, że leki tam sprzedawane mogą  być fałszowane, mówi ekspert.

Uwaga na zabójczo tanie leki w internecie

I dodaje, że podobnie jest z internetem. Według szacunków nawet 50 proc. sprzedawanych w sieci specyfików może być fałszowana.

─ Zastanówmy się zanim kupimy w internecie specyfik za 3 złote, gdy taki sam kosztuje w aptece 15 zł, mówi gość radiowej Jedynki.
─ W przypadku leków, najbezpieczniej kupować je w aptekach, a jeśli przez Internet - dobrze jest sprawdzić, czy apteka online ma także placówki stacjonarne - radzi Tomasz Leleno.
Zdarza się, że bardzo tanie apteki internetowe rejestrowane są w krajach azjatyckich. Nie wiadomo, co sprzedają, bo nie podlegają polskiej jurysdykcji. Najwięcej podróbek w ogóle przybywa właśnie z Azji.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak