Bank of China w Polsce. Kto na tym skorzysta, a kto straci?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 15:00
KNF dał zielone światło do wejścia na polski rynek jednego z największych chińskich banków oraz brytyjskiemu sprzedawcy kart kredytowych. Jak to zmieni sytuację na rynku?
Audio
Bank of China w Polsce. Kto na tym skorzysta, a kto straci?
Foto: Glow Images/East News

Krajowy rynek bankowy jest zdecydowanie zdominowany przez zagranicznych graczy. Do ekspansji szykują się kolejne światowe firmy. W Polsce pojawi się Bank Chiński, którego aktywa dziesięciokrotnie przewyższają kapitalizację całego krajowego sektora bankowego. Ofertę poszerzy także instytucja brytyjska, która specjalizuje się w wydawaniu kart kredytowych osobom zarabiającym poniżej średniej krajowej.

Jak nowi gracze wpłyną na rynek pyta w "Biznesie w Jedynce" Elżbieta Szczerbak Tomasza Jaroszka z portalu Bankier.pl.

- Więcej banków na rynku zwiększa konkurencyjność, zatem klient na tym skorzysta – mówi Tomasz Jaroszek.

Im więcej graczy tym lepsza oferta produktowa. Nowe instytucje pozytywnie wpłyną na rynek, szczególnie, że ostatnio mieliśmy raczej do czynienia z konsolidacją i redukowaniem konkurencji w sektorze bankowym.

- Trudno jednak liczyć na rewolucję produktową – dodaje specjalista.

Obecnie oferta na rynku jest bogata i nowe instytucje raczej nie mają szans nas zaskoczyć.

Warto także dodać, że nowi gracze będą pod ścisłym nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, która gwarantuje bezpieczeństwo usług bankowych.
W "Biznesie w Jedynce" także o tym, że prezydent chce powołać niezależnego aktuariusza krajowego, który ma analizować wpływ systemu emerytalnego na finanse publiczne.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Klienci mogą stracić na tej fuzji

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 12:01
Kredyt Bank i BZ WBK łączą się. Powstanie trzeci co do wielkości bank w Polsce. Co to oznacza dla 3,5 mln klientów? Niestety nic dobrego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasze banki żyją na kredyt

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 12:08
Banki udzielają zbyt dużej ilości kredytów w stosunku do zbieranych depozytów. Na razie równowagę w systemie utrzymują finansowanie zewnętrzne. To się może niebawem skończyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bank of China pojawi się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 10:03
Bank of China (BoC) otworzy w kwietniu swój oddział w Warszawie. Wyceniany na 130 mld USD gigant chce rozruszać inwestycje- stwierdza "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń