”W sprawie GMO chodzi o ogromne pieniądze"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 18:30
Koalicja uważa, że nowe prawo skutecznie ochroni Polskę przed GMO. Poważne wątpliwości ma opozycja, która chce zawetowania ustawy o nasiennictwie.
Audio
Pikieta przeciwko GMO, przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie
Pikieta przeciwko GMO, przed Pałacem Prezydenckim w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Opozycja namawia prezydenta, żeby nie podpisywał ustawy o nasiennictwie. Usunięto z niej bowiem zakaz obrotu materiałem nasiennym roślin modyfikowanych genetycznie. Dorota Niedziela (PO) tłumaczyła podczas debaty w Jedynce, że to niewłaściwe przedstawienie sprawy.- Ustawa dotyczy tylko roślin rolniczych, kukurydzy Mon810 i ziemniaka Amflora. Dopuszcza je do obrotu, bo taki jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego UE. Jednocześnie w tej ustawie dano delegacje dla Rady Ministrów do wydania rozporządzenia, które natychmiastowo może zakazać uprawy tych roślin - wyjaśniała. Dodała, że była przewodniczącą podkomisji w tej sprawie i przykro jej usłyszeć, że GMO się wprowadza tylnymi drzwiami. Pracom przyglądały się Greenpeace i organizacja "GMO to nie to”. Jak dodała, wszyscy myśleli nad tym, w jaki sposób i jak najszybciej zakazać uprawy roślin GMO, nie łamiąc prawa europejskiego.

Mirosław Maliszewski (PSL) zgodził się z posłanką PO, że ta ustawa zamyka możliwość uprawy w Polsce roślin GMO. Dodał, że zaraz po podpisaniu ustawy wyjdzie rozporządzenie Rady Ministrów zakazujące w Polsce uprawy, a więc i obrotu materiałem siewnym tych dwóch roślin, wspomnianej odmiany kukurydzy i ziemniaka Amflora. Zaznaczył, że ten ziemniak jest niejadalny, stosowany do produkcji skrobii, a kukurydza - paszowa. Według niego ludzie przed pałacem prezydenckim nie mieli wiedzy i zostali zmanipulowani przez środowiska, które chcą coś ugrać na tej sytuacji.

Jan Szyszko (PiS) powiedział, że Rada Ministrów musi zgłosić tego rodzaju decyzje do Rady Środowiska Unii Europejskiej, a tam odbywa się głosowanie większością kwalifikowaną. Jak mówi, z przerażeniem stwierdza, jak wielka jest wśród rządzących nieznajomość sposobów procedowania prawa w UE. – Byłoby świetnie, gdybyśmy mogli jednym rozporządzeniem zmieniać dyrektywy Rady – powiedział. Dorota Niedziela uważa jednak, że Szyszko nie ma racji, gdyż minister może tylko poinformować gremia unijne o wydaniu zakazu, nie musi czekać na wynik głosowania.

Dariusz Joński (SLD powiedział, że jego klub będzie apelował do prezydenta o zawetowanie ustawy, bo uważa, że jest niepotrzebna.  Nie zgadza się z koalicją, że nikt nie chce w Polsce roślin genetycznie modyfikowanych. Przytoczył doniesienia prasowe o tym, że w Polsce przedstawiciele firm zajmujących się nasionami roślin genetycznie modyfikowanych zasiadają w radzie doradczej resortu rolnictwa.

Andrzej Dąbrowski (Solidarna Polska) zauważył, że ogół polskich polityków ma podobne zdanie, jeśli chodzi o GMO, wszyscy są za wprowadzeniem zakazu roślin genetycznie modyfikowanych. Ocenia jednak, że istnieje zagrożenie, gdyż chodzi tutaj o ”ogromne pieniądze”. Nie posądza posłów koalicji o złą wolę. Proponuje, by jeszcze raz przemyśleć zapis prawny, być może zagrożenia, o których mówił profesor Szyszko są realne.

Adam Rybakowicz (Ruch Palikota) również mówił, że jego ugrupowanie zdecydowanie sprzeciwa się GMO. Reprezentanci RP wezmą udział w środowym proteście przeciw GMO przed pałacem prezydenckim.

Gośćmi debaty o GMO byli Jan Szyszko (PiS), Dorota Niedziela (PO), Andrzej Dąbrowski (Solidarna Polska), Dariusz Joński (SLD), Adam Rybakowicz (RP), Mirosław Maliszewski (PSL).

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska

agkm

>>>Zapis całej debaty do przeczytania

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent zawetuje "bubel prawny"? Decyzja ws. GMO

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2011 02:00
Po konsultacjach prezydent oświadczył, że ustawa to "bubel legislacyjny". Podkreślał jednak, że "nie znajduje żadnego potwierdzenia" naukowego, że żywność GMO jest niezdrowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzeba oswoić się ze śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 19:45
Czy dziś - w dobie kultury masowej, która zmierza do banalizacji, a nawet zasłonięcia tematów ostatecznych, eksponując "powszechną szczęśliwość - umiemy jeszcze bez patosu, otwarcie i mądrze mówić o śmierci?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie dla GMO. Protest przed Pałacem Prezydenckim

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 14:24
Manifestanci uważają, że żywność genetycznie modyfikowana działa jak trucizna, dlatego chcą, by prezydent zawetował ustawę o nasiennictwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doda: faszerowanie nas chemią to ludobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 17:29
Przeciwnicy organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO), w tym także celebryci, protestowali przed Pałacem Prezydenckim przeciwko uchwalonej przez Sejm ustawie o nasiennictwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziobro o GMO: nie otwierajmy puszki Pandory

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 07:45
Będziemy apelować do prezydenta, żeby zawetował ustawę o nasiennictwie – mówił w ”Sygnałach dnia” Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"GMO to nic innego jak technologia"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 09:04
- To co jest związane z GMO jest obecne w Polsce do dawna, o czym Polacy nie widzą. To że mamy obawy jest normalne. Boimy się wszystkiego, co jest nowe - zauważył prof. Tomasz Borecki, gość „Sygnałów dnia”.
rozwiń zwiń