Michał Montowski laureatem Złotego Mikrofonu

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 11:53
- Tę nagrodę odbieram jako znak, że w ciągu tych dwudziestu paru lat udało mi się zrobić coś dobrego - wyznał tuż po odebraniu najważniejszej nagrody przyznawanej przez Polskie Radio Michał Montowski, dziennikarz radiowej Jedynki.
Audio
  • Relacja z wręczenia Złotego Mikrofonu Michałowi Montowskiemu (Cztery pory roku/Jedynka)

14 grudnia w studiu koncertowym im. Władysława Szpilmana, odbyła się uroczysta gala wręczania Złotych Mikrofonów. Nagrody laureatom wręczyli prezes Polskiego Radia dr Barbara Stanisławczyk oraz przewodniczący tegorocznej Kapituły Złotego Mikrofonu Janusz Kukuła.

zdj1.jpg

Jedna ze statuetek powędrowała w ręce Michała Montowskiego, którego uhonorowano "za programy o sztuce łączące bogactwo intelektualne z komunikatywnością i dźwiękową atrakcyjnością".

- Dziennikarstwo jest zawodem mistrzowskim. To znaczy, że trzeba być czeladnikiem, ponosi się pewne ryzyko, że się czasem coś nie uda. Trzeba się starać. Czasem trzeba bardzo, bardzo pracować. Taki to jest zawód. To jest jego natura i tak powinno być - mówił Michał Montowski.

Przewodnoczący Kapituły, dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła wyznał, że bardzo osobiście traktuje te nagrody. - Od wielu lat większość laureatów znam, bardzo im kibicuję w tym co robią. Czasami ich wspieram, często podziwiam. Ta nagroda mówi laureatom "jesteście potrzebni, jesteście wybitni".

Michał Montowski współpracuje z Polskim Radiem od 1994 r. Zajmuje się zagadnieniami kulturalnymi i artystycznymi oraz historią kultury. Jest autorem i wydawcą wielu audycji – głównie o tematyce kulturalnej, artystycznej, obyczajowej, społecznej, społeczno-politycznej i naukowej, między innymi: "Kultura w Radiowej Jedynce", "Rozdroża Kultury", "Magazyn bardzo filmowy", "Kulturalna Jedynka" oraz "Kulturalna Europa".

Przygotowywał cykliczne audycje edukacyjne z zakresu historii sztuki "Jest taki obraz”, "Dziedzictwo sztuki współczesnej”. Stworzył i współprowadził kulturalną audycję satyryczną "Paszkwilnik – Świat według dzięcioła”. Prowadził pasma "Karuzela", "Sezon na Dwójkę", "Daleko stąd".

Złoty Mikrofon to szczególna nagroda Polskiego Radia przyznawana co roku osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Kandydaci wybierani są z różnych ważnych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku. Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Członków Kapituły Złotego Mikrofonu, która wybiera zwycięzców, powołuje Zarząd Polskiego Radia spośród laureatów poprzednich edycji konkursu.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Michał Montowski (dziennikarz Programu 1), Janusz Kukuła (Dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 15.11.2016

Godzina emisji: 10.42

ab/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak