Nie traktujmy łuszczycy powierzchownie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 19:49
W Polsce - jak się szacuje - ponad milion osób cierpi na łuszczycę. Jak podkreśliła w audycji "Eureka" dr n. med. Irena Walecka, pacjenci nadal czują się stygmatyzowani, a wynika to z tego, że wiedza o tej chorobie w społeczeństwie jest mała.
Audio
  • Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną (Eureka/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pumatokoh/Shutterstock.com

Łuszczyca polega na nieprawidłowym rogowaceniu naskórka. Jest on zbudowany z kilku warstw. W najniżej położonej, tzw. warstwie podstawnej, dokonują się podziały komórek, które w miarę dojrzewania posuwają się ku wyższym partiom. W trakcie tego procesu stopniowo rogowacieją. Kiedy dotrą na powierzchnię są już pozbawione jąder i ulegają stopniowemu złuszczaniu.

W zdrowej skórze proces ten jest ciągły i trwa ok. czterech tygodni. W przypadku chorego na łuszczycę ten proces namnażania się komórek jest szybszy, a proces ich wędrówki "ku górze" znacznie przyspieszony - trwa tylko 3-4 dni. Stąd fragmenty naskórka łuszczą się w sposób widoczny.

Jak rozpoznaje się łuszczycę? Jak wygląda proces leczenia? Na jakie strony internetowe warto zajrzeć? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Łuszczyca 29 października obchodzimy Światowy Dzień Łuszczycy. Fot. Artur Wolski

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr n. med. Irena Walecka (konsultant wojewódzki województwa mazowieckiego w dziedzinie dermatologii i wenerologii, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie)

Data emisji: 19.10.2017

Godzina emisji: 19.09

kk

Czytaj także

Łuszczyca - choroba, która u każdego pacjenta jest inna

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 21:12
Czy łuszczyca swędzi i boli? - Jest to choroba o wielu obliczach i pacjenci mają zupełnie różny odbiór tej choroby - opowiada dermatolog, dr Irena Walecka.
rozwiń zwiń