"Piosenka na 100", czyli Polskie Radio i ZAiKS ogłaszają konkurs na przebój roku. Do wygrania 100 tys. złotych

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 12:58
Polskie Radio oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS zapraszają wokalistów, muzyków, twórców i wydawców do wzięcia udziału w konkursie na polski przebój roku.
Jacek Sobala, Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. i Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Janusz Fogler
Jacek Sobala, Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. i Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Janusz FoglerFoto: Wojciech Kusiński/PR

Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji 100-lecia działalności ZAiKS-u i ma za zadanie popularyzację twórczości polskich autorów oraz ich prezentację wśród słuchaczy Polskiego Radia. Uczestnicy zwycięskiej piosenki mogą wygrać maksymalnie 100 tys. zł.

W ramach umowy ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS, podpisanej we wtorek 6 lutego 2018 r., Polskie Radio jest odpowiedzialne za promocję Konkursu, natomiast ZAiKS ufunduje nagrody.

Pula nagród do wygrania w konkursie „Piosenka na 100” wynosi 100 tys. zł (brutto). Kwota ta może trafić do autorów jednego przeboju, w przypadku, gdy doceniony zostanie on w trzech kategoriach: muzyka, tekst i wykonanie. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie jednak prawo przyznania nagrody pieniężnej dwóm lub trzem piosenkom, przy czym w każdej kategorii (muzyka, wykonanie, tekst) wysokość nagrody wynosi 30 tys. zł (netto).

– Organizowany przez nas wspólnie ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS konkurs na polski przebój roku wpisuje się w misyjną działalność Polskiego Radia – mówi Prezes PR Jacek Sobala. – Polskie Radio aktywnie wspiera rodzimą twórczość artystyczną i polski dorobek kulturowy. Zawsze bardzo starannie zabiegamy o to, by utwory współczesnych polskich twórców zajmowały priorytetowe miejsce w naszej ofercie programowej, by były prezentowane i promowane w najbardziej prestiżowych audycjach i przez najbardziej cenionych ekspertów. Ciągle też poszukujemy nowoczesnych, przemawiających do wyobraźni form rozmowy ze słuchaczami zainteresowanymi polską piosenką. Mamy nadzieję, że konkurs na przebój roku okaże się formą atrakcyjną zarówno dla twórców, jak i dla milionów polskich odbiorców.

Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Janusz Fogler podkreśla: – Z Polskim Radiem ZAiKS współpracuje od blisko 100 lat. Ten konkurs to wydarzenie specjalne. Wygrani będą przede wszystkim radiosłuchacze, którym nie tylko piosenka laureatka przypadnie do gustu. Z takiej okazji – na 100 lecie ZAiKS-u – twórcy muszą dać z siebie wszystko.


Konkurs rozpocznie się 12 lutego, a piosenki (niepublikowane wcześniej i napisane w języku polskim) można zgłaszać do 2 kwietnia 2018. Między 3 a 16 kwietnia Kapituła wybierze spośród nadesłanych utworów 10 najlepszych. Od 18 do 29 kwietnia słuchacze Polskiego Radia głosować będą na wybrane przez siebie kompozycje (poprzez specjalną stronę internetową dedykowaną konkursowi oraz sms-y). Spośród pięciu utworów, które otrzymają największą liczbę głosów, Kapituła w dniach od 1 do 18 maja wybierze zwycięski utwór. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu 2018 r.

O randze konkursu świadczy nie tylko wysokość nagrody i możliwość promocji na antenach Polskiego Radia, ale również skład Kapituły, w której znaleźli się: producent muzyczny i autor piosenek m.in. zespołu Perfect – Bogdan Olewicz, założyciel i lider zespołu De Mono, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny Marek Kościkiewicz, kierownik Redakcji Muzycznej Trójki Piotr Metz, Dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia Piotr Nagłowski oraz Paweł Sztompke – kierownik Redakcji Muzycznej radiowej Jedynki.

mat. prasowe/kh