X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze..." w wiosennej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 23:59
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie zabrzmiały dźwięki trzeciego już koncertu z cyklu "To, co najpiękniejsze…". Jak zwykle Polskie Radio realizując jego misję połączyło dwa nurty muzyczne - muzykę swingową i muzykę poważną.
Audio
  • Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański w przerwie koncertu mówił o roli mediów narodowych i roli muzyki w ich działalności (Jedynka)
W pierwszej części koncertu To, co najpiękniejsze - Wiosna na scenie zaprezentowali się angielscy muzycy: The Pasadena Roof Orchestra (na zdjęciu) i The Puppini Sisters
W pierwszej części koncertu "To, co najpiękniejsze… - Wiosna" na scenie zaprezentowali się angielscy muzycy: The Pasadena Roof Orchestra (na zdjęciu) i The Puppini SistersFoto: PR/Darek Kawka

W pierwszej części koncertu "To, co najpiękniejsze… - Wiosna" na scenie zaprezentowali się we wspólnym występie angielscy muzycy: The Pasadena Roof Orchestra i The Puppini Sisters.

W drugiej Polska Orkiestra Radiowa wykonała filmową muzykę Wojciecha Kilara. The Puppini Sisters wystąpiły w składzie: Marcella Puppini, Emma Smith i Kate Mullins. Przebojowe trio wykonało głównie utwory z lat 40. oraz własne swingowe aranżacje. Koncertuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na całym świecie. The Puppini Sisters mają na swoim koncie Złotą i Multiplatynową płytę.

- Poruszamy się w swingowo-jazzowej przeszłości, ale dajemy temu nowy wydźwięk. Tworzymy zupełnie nowy gatunek muzyki - mówiły w rozmowie z dziennikarzem portalu Polskiego Radia wokalistki zespołu The Puppini Sisters.


Pochodząca z Londynu The Pasadena Roof Orchestra składa się z 11 muzyków, którzy nieprzerwanie i z sukcesami koncertują od ponad 40 lat. W repertuarze koncertu znalazły się wspaniałe aranżacje swingu i muzyki tanecznej z lat 20. i 30., z ery big-bandów, przeplatane typowo angielskim humorem: szalonym i lekko absurdalnym, jednak zawsze z klasą.

- Muzyka, którą gramy powstała po pierwszej wojnie światowej, śpiewało ją wtedy wielu fantastycznych artystów. Ich utwory są wciaż aktualne - mówił przed koncertem w rozmowie z dziennikarzem portalu Polskiego Radia Duncan Galloway, wokalista zespołu Passadena Roof Orchestra. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego mogliśmy zatem podziwiać wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które przeniosło widzów i słuchaczy w klimat lat 20., 30. i 40. ubiegłego wieku. Nie brakowało doskonałych aranżacji muzycznych wykonanych w brawurowy sposób przez doskonałych artystów. Było elegancko i z gracją.

W drugiej części koncertu Polską Orkiestrę Radiową przez muzyczne kompozycje znane z polskich filmów poprowadził dyrektor artystyczny - Michał Klauza.

Orkiestra grała utwory skomponowane przez Wojciecha Kilara, jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej. Ze sceny rozbrzmiewały tematy filmowe, m.in. z "Zemsty", "Trędowatej", "Ziemi obiecanej", a także fragmenty suity z "Pana Tadeusza" i "Drakuli".  

W utworach z filmu "Pan Wołodyjowski" śpiewali:

Jasin Rammal-Rykała    bas
Paulina Horajska          sopran I
Agnieszka Grochala      sopran II
Marta Mika                  mezzosopran I
Justyna Ołów              mezzosopran II

Na bis orkiestra zagrała piosenkę Skaldów "Wiosna", którą skomponował Andrzej Zieliński. Opracowania tego utworu na potrzeby tego wykonania dokonał Krzesimir Dębski.

"To, co najpiękniejsze… - Wiosna" to trzecia część wyjątkowej serii koncertów zapoczątkowanych przez Polskie Radio jesienią 2017 roku. Celem koncertów jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki, w tym również klasycznej, wśród odbiorców, którzy poszukują kontaktu z kulturą wysoką.

Ideę takich muzycznych spotkań chwalił Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, która objęła honorowy patronat nad całym cyklem. - Jest z tej muzyki wybierana taka część, która może przekonać ludzi rzadko obcujących z muzyką klasyczną do posłuchania jej i to jest misja - podkreślił. 

Koncert prowadzili Marcin Kusy i Mariusz Gradowski.

Cały koncert był transmitowany w radiowej Jedynce. Natomiast w niedzielę (13 maja) w Dwójce retransmitowane będą jego obszerne fragmenty. Trójka przypomni słuchaczom koncert "To, co najpiękniejsze…" 31 maja.

W całości muzyczne wydarzenie dostępne było w streamingu w internecie oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia. Transmisja wideo z wiosennej odsłony koncertu "To, co najpiękniejsze…" była udostępniona na portalu www.polskieradio.pl i na oficjalnych profilach Polskiego Radia na Facebooku.

mat.promocyjne

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To, co najpiękniejsze…". Niezwykły koncert muzyki symfonicznej

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 20:10
Polskie Radio zainagurowało nowe przedsięwzięcie programowe – cykl niepowtarzalnych koncertów opatrzonych wspólnym tytułem "To, co najpiękniejsze…".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert "To, co najpiękniejsze... - zima"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 18:13
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie odbył się koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze…". Koncert był obecny na antenach Jedynki, Trójki i Dwójki, a także w Portalu PolskieRadio.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia. W Czwórce słuchacze będą mogli odsłuchać pierwszej części koncertu 2 marca, o godz. 19.00, w koncertowym paśmie "Będzie głośno".
rozwiń zwiń