Koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze..." w wiosennej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 23:59
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie zabrzmiały dźwięki trzeciego już koncertu z cyklu "To, co najpiękniejsze…". Jak zwykle Polskie Radio realizując jego misję połączyło dwa nurty muzyczne - muzykę swingową i muzykę poważną.
Audio
  • Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański w przerwie koncertu mówił o roli mediów narodowych i roli muzyki w ich działalności (Jedynka)
W pierwszej części koncertu To, co najpiękniejsze - Wiosna na scenie zaprezentowali się angielscy muzycy: The Pasadena Roof Orchestra (na zdjęciu) i The Puppini Sisters
W pierwszej części koncertu "To, co najpiękniejsze… - Wiosna" na scenie zaprezentowali się angielscy muzycy: The Pasadena Roof Orchestra (na zdjęciu) i The Puppini SistersFoto: PR/Darek Kawka

W pierwszej części koncertu "To, co najpiękniejsze… - Wiosna" na scenie zaprezentowali się we wspólnym występie angielscy muzycy: The Pasadena Roof Orchestra i The Puppini Sisters.

W drugiej Polska Orkiestra Radiowa wykonała filmową muzykę Wojciecha Kilara. The Puppini Sisters wystąpiły w składzie: Marcella Puppini, Emma Smith i Kate Mullins. Przebojowe trio wykonało głównie utwory z lat 40. oraz własne swingowe aranżacje. Koncertuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na całym świecie. The Puppini Sisters mają na swoim koncie Złotą i Multiplatynową płytę.

- Poruszamy się w swingowo-jazzowej przeszłości, ale dajemy temu nowy wydźwięk. Tworzymy zupełnie nowy gatunek muzyki - mówiły w rozmowie z dziennikarzem portalu Polskiego Radia wokalistki zespołu The Puppini Sisters.


Pochodząca z Londynu The Pasadena Roof Orchestra składa się z 11 muzyków, którzy nieprzerwanie i z sukcesami koncertują od ponad 40 lat. W repertuarze koncertu znalazły się wspaniałe aranżacje swingu i muzyki tanecznej z lat 20. i 30., z ery big-bandów, przeplatane typowo angielskim humorem: szalonym i lekko absurdalnym, jednak zawsze z klasą.

- Muzyka, którą gramy powstała po pierwszej wojnie światowej, śpiewało ją wtedy wielu fantastycznych artystów. Ich utwory są wciaż aktualne - mówił przed koncertem w rozmowie z dziennikarzem portalu Polskiego Radia Duncan Galloway, wokalista zespołu Passadena Roof Orchestra. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego mogliśmy zatem podziwiać wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które przeniosło widzów i słuchaczy w klimat lat 20., 30. i 40. ubiegłego wieku. Nie brakowało doskonałych aranżacji muzycznych wykonanych w brawurowy sposób przez doskonałych artystów. Było elegancko i z gracją.

W drugiej części koncertu Polską Orkiestrę Radiową przez muzyczne kompozycje znane z polskich filmów poprowadził dyrektor artystyczny - Michał Klauza.

Orkiestra grała utwory skomponowane przez Wojciecha Kilara, jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej. Ze sceny rozbrzmiewały tematy filmowe, m.in. z "Zemsty", "Trędowatej", "Ziemi obiecanej", a także fragmenty suity z "Pana Tadeusza" i "Drakuli".  

W utworach z filmu "Pan Wołodyjowski" śpiewali:

Jasin Rammal-Rykała    bas
Paulina Horajska          sopran I
Agnieszka Grochala      sopran II
Marta Mika                  mezzosopran I
Justyna Ołów              mezzosopran II

Na bis orkiestra zagrała piosenkę Skaldów "Wiosna", którą skomponował Andrzej Zieliński. Opracowania tego utworu na potrzeby tego wykonania dokonał Krzesimir Dębski.

"To, co najpiękniejsze… - Wiosna" to trzecia część wyjątkowej serii koncertów zapoczątkowanych przez Polskie Radio jesienią 2017 roku. Celem koncertów jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki, w tym również klasycznej, wśród odbiorców, którzy poszukują kontaktu z kulturą wysoką.

Ideę takich muzycznych spotkań chwalił Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, która objęła honorowy patronat nad całym cyklem. - Jest z tej muzyki wybierana taka część, która może przekonać ludzi rzadko obcujących z muzyką klasyczną do posłuchania jej i to jest misja - podkreślił. 

Koncert prowadzili Marcin Kusy i Mariusz Gradowski.

Cały koncert był transmitowany w radiowej Jedynce. Natomiast w niedzielę (13 maja) w Dwójce retransmitowane będą jego obszerne fragmenty. Trójka przypomni słuchaczom koncert "To, co najpiękniejsze…" 31 maja.

W całości muzyczne wydarzenie dostępne było w streamingu w internecie oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia. Transmisja wideo z wiosennej odsłony koncertu "To, co najpiękniejsze…" była udostępniona na portalu www.polskieradio.pl i na oficjalnych profilach Polskiego Radia na Facebooku.

mat.promocyjne

Czytaj także

"To, co najpiękniejsze…". Niezwykły koncert muzyki symfonicznej

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 20:10
Polskie Radio zainagurowało nowe przedsięwzięcie programowe – cykl niepowtarzalnych koncertów opatrzonych wspólnym tytułem "To, co najpiękniejsze…".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert "To, co najpiękniejsze... - zima"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 18:13
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie odbył się koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze…". Koncert był obecny na antenach Jedynki, Trójki i Dwójki, a także w Portalu PolskieRadio.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia. W Czwórce słuchacze będą mogli odsłuchać pierwszej części koncertu 2 marca, o godz. 19.00, w koncertowym paśmie "Będzie głośno".
rozwiń zwiń