Koncert finałowy konkursu "Piosenka na 100"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 15:56
W niedzielę 2 grudnia w Studiu im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert finałowy laureatów konkursu "Piosenka na 100", zorganizowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Polskie Radio. Zaproszenia na wydarzenie można wygrać słuchając m.in. radiowej Jedynki.
Laureaci nagród ZAiKS-u
Laureaci nagród ZAiKS-uFoto: Krzysztof Plona/Polskie Radio

"Piosenka na 100" to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Polskiego Radia. Konkurs zorganizowany został z okazji 100-lecia istnienia ZAiKS-u, a jego ideą jest jak najszersza popularyzacja dorobku współczesnych polskich twórców oraz wyłonienie nowych talentów.

Utwory do konkursu można było zgłaszać do 2 kwietnia br. Spośród 1163 piosenek, jury wybrało 10. W rywalizacji wzięli udział zarówno uznani autorzy i wykonawcy, jak i artyści stojący dopiero u progu kariery. Do finałowego etapu zakwalifikowanych zostało pięć piosenek, które zdobyły największą liczbę głosów wśród słuchaczy Polskiego Radia. Ostatecznego  wyboru laureatów dokonała Kapituła konkursu, a wyniki ogłoszono w czerwcu br.

Za najlepszy tekst uznano słowa piosenki "Janusze" Tadeusza Olchowskiego. Małgorzatę Markiewicz nagrodzono za najlepsze wykonanie. Uznanie jurorów zdobyła jej interpretacja utworu "Niebywałe". Natomiast w kategorii najlepsza kompozycja kapituła przyznała nagrodę Iwonie Kmiecik, za warstwę muzyczną piosenki - "Ziemia Księżyc". W kapitule konkursu znaleźli się: producent muzyczny i autor piosenek między innymi zespołu Perfect - Bogdan Olewicz, założyciel i lider zespołu De Mono, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny Marek Kościkiewicz, kierownik redakcji muzycznej Trójki Piotr Metz, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia Piotr Nagłowski oraz Paweł Sztompke – dziennikarz muzyczny radiowej Jedynki.

W niedzielę 2 grudnia, o godz. 18.00, w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie będzie można wysłuchać kilkunastu piosenek wybranych przez Kapitułę Konkursową, w tym zwycięskich utworów. Wśród wykonawców publiczność usłyszy: Danutę Błażejczyk, Wojciecha Błęckiego, Piotra Borowca, Annę Bratek, Iwonę Kmiecik, Sonię Kopeć, Joannę Lewandowską, Jolantę Litwin, Małgorzatę Markiewicz, Krzysztofa Napiórkowskiego, Tadeusza Olchowskiego, Justynę Paprotę, Ewelinę Przybyłę, Martę Sawicką, Piotra Szutkiewicza oraz zespoły Blues Flowers i Kartësczé Zwónczi. Zaproszenia na wydarzenie można wygrać słuchając radiowej Jedynki.

Szczegóły koncertu na stronach www.polskieradio.pl oraz www.zaiks.org.pl.

(mat. prasowe/ag)

Zobacz więcej na temat: zaiks konkurs

Czytaj także

Piosenka jest dobra na wszystko. Recepta na przebój

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 11:54
Jak napisać muzyczny przebój, czyli piosenkę, która będzie cieszyła się uznaniem słuchaczy i na długo zapadnie im w pamięć? A jeśli już taki przebój powstanie, to można go zgłosić na konkurs Polskiego Radia i stowarzyszenia ZAIKS na piosenkę stulecia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piosenka na 100", czyli konkurs Polskiego Radia i ZAiKS. Jury wybrało zwycięzców!

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 19:00
"Piosenka na 100" to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Polskiego Radia. Konkurs zorganizowany został z okazji 100-lecia istnienia ZAiKS-u, a jego ideą jest jak najszersza popularyzacja dorobku współczesnych polskich twórców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wręczenie nagród laureatom konkursu "Piosenka na 100"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 17:27
Małgorzata Markiewicz, Tadeusz Olchowski i Iwona Kmiecik odebrali nagrody w konkursie Polskiego Radia i ZAIKS-u "Piosenka na sto". Uroczystość odbyła się w siedzibie Stowarzyszenia Autorów ZAIKS w Warszawie. Do konkursu zgłoszono ponad tysiąc utworów.
rozwiń zwiń