X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Obchody w Jedynce Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 08:00
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 
Audio
 • Przemówienie Mateusza Morawieckiego z Ostrołęki, w której odbyła się uroczystość upamiętnienia NDPŻW oraz zakończenia rozbudowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych (Jedynka).
 • Przemówienie Piotra Glińskiego z Ostrołęki, w której odbyła się uroczystość upamiętnienia NDPŻW oraz zakończenia rozbudowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych (Jedynka).
 • Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy z placu Piłsudskiego, gdzie trwały centralne uroczystości obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
 • Barbara Konarska o 7. Biegu Tropem Wilczym (Cztery pory roku/Jedynka)
 • Pamięć o Żołnierzach Wyklętych (Gdzie jest Pan Cogito?/Jedynka)
 • „Jesteśmy im to winni” – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Reportaż w Jedynce)
 • Wspomnienia członków antykomunistycznego podziemia o funkcjonariuszach UB. Wspominają : Major Zygmunt Bączkowski, oraz Bronisław Karwowski.
 • O procesie Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” opowiada m.in. Lidia Lwow-Eberle ps. „Ewa” – sanitariuszka w oddziale Majora Łupaszki.
 • Kim była Danuta Siedzikówna ps. Inka ? Nieznane głosy żyjących świadków zaczerpnięto z reportażu Żanety Walentyn „Przeklęci”.
 • Kapitan Longin Rozwadowski, Bronisław Karwowski oraz porucznik Jan Jabłoniec wspominają dylematy młodych ludzi, którzy dowiadują się o uznaniu Polski ludowej przez świat zachodni.
 • Bronisław Karwowski wspomina największą potyczkę w której brał udział w trakcie walki w oddziale NZW.
 • Generała Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil, dowódcę KeDyw-u AK wspomina ze wspólnego pobytu w więzieniu śledczym na Rakowieckiej Włodzimierz Rzeczycki.
 • Pierwsze aresztowania za działalność w AK, motywy pozostania w podziemiu wspominają: Bronisław Karwowski oraz Lidia Lwow-Eberle ps. „Ewa”.
 • Nieznany z nazwiska bohater reportażu Żanety Walentyn „Przeklęci” wspomina kontakt z żołnierzami podziemia antykomunistycznego, a Major Bogusław Nizieński tłumaczy motywy swojej decyzji o kontynuowaniu działalności konspiracyjnej po wojnie.
Znaczek pocztowy Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych
Znaczek pocztowy "Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych"Foto: PAP/Leszek Szymański

Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczęliśmy w Jedynce już w czwartek 28 lutego. Po godzinie 23.00 w paśmie "Twarzą w Twarz", w audycji "Gdzie jest Pan Cogito?" zaprosiliśmy Państwa na debatę o Żołnierzach Wyklętych. Gośćmi Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg byli: prof. Jan Żaryn, red. Jakub Majmurek, ks. Tomasz Trzaska i prof. Janusz Odziemkowski.

1 marca przed pełnymi godzinami; 7.00, 8.00, 9.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 21.00, 22.00 nadajemy nitki okolicznościowe.

W "Sygnałach dnia" temat Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych poruszyliśmy o godz. 8.15 w rozmowie z Adamem Hlebowiczem.

Po godzinie 11.00 w "Czterech porach roku" transmitowaliśmy wystąpienia Mateusza Morawieckiego i Piotra Glińskiego z Ostrołęki, w której trwały uroczystości upamiętnienia NDPŻW oraz zakończenia przebudowy i rozbudowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych. W studiu gościliśmy Barbarę Konarską rzeczniczkę Biegu Tropem Wilczym. Porozmawialiśmy nie tylko o historii biegu, o miastach w Polsce i na świecie, w których będzie on organizowany, ale też o różnego rodzaju nowych przedsięwzięciach z nim związanych (zbiórka krwi, lekcje historii, występ grupy Tulia etc.).

O godzinie 17.25 odbyła się "Debata Jedynki" z udziałem prof. Janusza Odziemkowskiego i dr Andrzeja Buławy - dyrektora Muzeum Wojska Polskiego.  

Po godzinie 18.00 transmitowaliśmy przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy z placu Piłsudskiego, gdzie trwały centralne uroczystości obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Natomiast po godz. 23.00 wysłuchaliśmy reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Jesteśmy im to winni". Jeszcze kilka lat będą trwały prace związane z budową Muzeum Żołnierzy Wyklętych na terenie dawnego więzienia i aresztu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Na razie ciągle trwają prace archeologiczne zespołu prof. Szwagrzyka i prace projektowe dotyczące przyszłych ekspozycji. Dyrektor Muzeum mówi, że to miejsce święte: Warszawska Golgota. Ludziom, którzy oddali życie za Polskę, należy się nasza pamięć. Cały czas zbierane są rzeczy związane z żołnierzami podziemia niepodległościowego. Rodziny przekazują najcenniejsze pamiątki. Wielu z nich nie ma jednak siły, żeby zobaczyć miejsce kaźni własnych rodziców. To, co działo się za murami więzienia przy Rakowieckiej, tak okrutne śledztwa aż trudno o tym mówić. Ale też nie można o tym zapomnieć. Józef Szaniawski, ostatni więzień polityczny czasu Solidarności, powiedział w 1985 roku naczelnikowi aresztu, że kiedyś na Rakowieckiej będzie muzeum.

abi

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak