W Zakopanem ruszyło "Lato z Radiem Festiwal 2019"! Posłuchaj koncertu gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 22:50
I to miasto, i ten festiwal dla wielu Polaków oznaczają jedno: początek cudownych wakacji. W tym roku udało się połączyć i otwarcie sezonu w Zakopanem, i otwarcie Festiwalu Lata z Radiem.
Audio
 • Lato z Radiem prosto z Zakopanego. Cz.2 (Jedynka)
 • Lato z Radiem prosto z Zakopanego. Cz.1 (Jedynka)
 • Muzyczna Jedynka z Zakopanego - rozmowa z Hanką Rybką (Jedynka)
 • Muzyczna Jedynka z Zakopanego - rozmowa z Kapelą ze Wsi Warszawa (Jedynka)
 • Koncert Włodek Pawlik TRIO na Lato z Radiem 2019 Festiwal w Zakopanem (Jedynka)
 • Dyrektor PR1 Agnieszka Kamińska i w-dyr. PR1 Marcin Kusy o "Lato z Radiem Festiwal" w Zakopanem Sygnały dnia/Jedynka)
 • "Lato z Radiem" na zakopiańskich Krupówkach cz. 1 (Jedynka)
 • "Lato z Radiem" na zakopiańskich Krupówkach cz.2 (Jedynka)
 • "Lato z Radiem" na zakopiańskich Krupówkach cz. 3 (Jedynka)
 • Koncert w Zakopanem Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy (Jedynka)
 • Koncert w Zakopanem Sławka Uniatowskiego (Jedynka)
 • Koncert z Zakopanem Krzysztofa Zalewskiego (Jedynka)
 • Koncert Kayah w Zakopanem (Jedynka)
Plakat oficjalny Zakopane Lato z Radiem Festiwal
Plakat oficjalny Zakopane Lato z Radiem FestiwalFoto: Polskie Radio

Stolica Tatr zamieniła się w festiwalową stolicę Polski: zagrają Kayah, Hanka Rybka, Włodek Pawlik, Krzysztof Zalewski, Sławek Uniatowski, Kapela ze Wsi Warszawa, Warszawskie Combo Taneczne i Chopin University Big Band. Tylko w Zakopanem można przedpremierowo kupić płytę "Lato z Radiem Festiwal 2019"!

Największa niebiletowana impreza muzyczna w Polsce rozpoczęła się w Willi Czerwony Dwór 28 czerwca o godz. 16.00 - zainaugurował ją Włodek Pawlik Trio z genialnymi i porywającymi aranżacjami pieśni i arii Moniuszki z bestsellerowej już płyty „Pawlik/Moniuszko Polish Jazz”. – Nie spodziewałem się, że utwór „Prząśniczki” w jazzowej aranżacji może wyrwać publiczność z krzeseł – śmieje się Pawlik.Moja emocja, temperament muzyczny tego fantastycznego i tak znanego w Polsce kompozytora sprawiły, że publiczność – gdziekolwiek gramy – reaguje żywiołowo. Włodek Pawlik to laureat Grammy z 2014 roku, najbardziej prestiżowej nagrody muzycznej na świecie, jeden z najbardziej nieposkromionych muzyków jazzowych nie tylko w Polsce.

Od godz. 18.00 koncerty przeniosły się do amfiteatru w parku im. Piłsudskiego. Zagrała Kapela ze Wsi Warszawa – laureaci wielu, wielu nagród na całym świecie, nagrodzeni Fryderykiem 2018 za album „Re:akcja mazowiecka”. Ich siłą są koncerty – zagrali ich setki, głównie poza Polską. O godz. 19.00 na scenie amfiteatru nastąpiła radykalna zmiana nastroju: Warszawskie Combo Taneczne powstało kilka lat temu z miłości Janka Młynarskiego do szlagierów przedwojennej Warszawy. W ich wykonaniu przeszywają serce, dają do myślenia, wywołują uśmiech i… porywają do tańca.

Sobota 29 czerwca Dolna Rówień Krupowa i usytuowana tam główna scena obiecywały całkiem inne muzyczne emocje. O godz. 17.00 festiwalowy koncert rozpoczęła Hanka Rybka – wokalistka ceniona przez profesjonalistów, uwielbiana przez tych, którzy mieli okazję ją usłyszeć. Na Podhalu nie trzeba jej przedstawiać, ale przypomnijmy: współpracowała m.in. z Ireną Santor, Markiem Grechutą, Marylą Rodowicz. Zachwycił się jej głosem i pasją do muzyki legendarny amerykański jazzman, grający z Milesem Davisem Bennie Maupine, z którego zespołem zjeździła Stany Zjednoczone i Europę. Pierwszą płytę „I to i to” wydała z Polskim Radiem, otrzymała za nią Fryderyka 2004 w kategorii etno/folk. Zaproszenie na koncert „Lata z Radiem Festiwal” przyszło, kiedy tworzy materiał na nową płytę. O godz.18.00 na scenie pojawiła się nadzwyczaj ciekawa formacja Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy, o godz. 19.00 Sławek Uniatowski, który z Big Bandem stawiał pierwsze muzyczne kroki: z nimi podbił serca, wykonując repertuar Franka Sinatry i Zbigniewa Wodeckiego jak nikt w Polsce inny. O godz. 20.30 Krzysztof Zalewski, który brawurowo wyśpiewał przeboje Czesława Niemena, a dziś sam jest gwiazdą. Finał należałk będzie do KAYAH: o godz. 21.40 zaskoczyła, jak to ona. I na pewno po jej występie nikomu nie chciało się spać.

 WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Polskie Radio zapraszało do Stref Festiwalowych: Muzycznej i Relaksu (Dolna Rówień Krupowa) oraz Familijnej (park im. J. Piłsudskiego). W Strefie Muzycznej od godz. 12.00 w piątek spotkać można było artystów oraz charyzmatycznych dziennikarzy muzycznych Polskiego Radia. 

Czytaj więcej
IMG_8719.jpg
Lato z Radiem prosto z Zakopanego

Ze studia plenerowego przy oczku wodnym na Krupówkach w piątek i w sobotę na żywo prowadzona była ulubiona przez słuchaczy w każdym wieku audycja Programu 1 „Lato z Radiem”. Roman Czejarek i Marta Januszewska w piątek i sobotę w godz. 9.00 –12.00 zaprosili do licznego w niej udziału. Stąd też Ula Kaczyńska i Marcin Kusy o godz. 13.00 prowadzili „Muzyczną Jedynkę”. Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

- Wychowywałam się na muzyce góralskiej, takiej rdzennej i dla mnie to jest klasyka. Zawsze podczas koncertów zaczynamy od muzyki góralskiej, żeby podkreślić swoją tożsamość [...]. Tak jak mówił Karol Szymanowski, żeby pokochać albo znienawidzić muzykę goralską, trzeba tutaj być, przebywać w tym miejscu przez chwilę, trzeba trochę poznać ludzi i wtedy wiadomo o co chodzi - mówiła w "Muzycznej Jedynce" Hanka Rybka.

Ula Kaczyńska i Marcin Kusy porozmawiali również z Kapelą ze Wsi Warszawa. - Dzisiaj zagramy program specjalny w hołdzie największym góralom-muzykom - zapewniał Maciej Szajkowski.

W Strefie Relaksu na odrobinę ruchu od godz. 12.00 do wieczora zapraszała jedna z prowadzących kultową „Gimnastykę poranną” w radiowej Jedynce, Aleksandra Żelazo.

Dla tych, którzy nie byli z nami w Zakopanem, Polskie Radio przygotowało relacje na żywo i video streamingi: w piątek z występu Włodka Pawlika, w sobotę – całego koncertu z Dolnej Równi Krupowej. Wszystkie można było oglądać na polskieradio.pl oraz latozradiem.pl, a także na facebookach poszczególnych anten oraz kanale youtube Polskiego Radia.

mat.promocyjne

 

Zobacz więcej na temat: Lato z Radiem 2019