"Przystanek Historia". Nowy cykl w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 14:13
Nowy cyklu "Przystanek Historia" realizowanego przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Audycje będą się ukazywać na antenie radiowej Jedynki co dwa tygodnie, w środy, od 10 lipca począwszy do grudnia br. i poświęcone będą ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz ludziom, którzy tę historię tworzyli.
Tłumy zgromadzone w Pałacu Wersalskim  w dniu 28 czerwca 1919 roku
Tłumy zgromadzone w Pałacu Wersalskim w dniu 28 czerwca 1919 rokuFoto: shutterstock.com/Everett Historica

Każda audycja będzie miała formę magazynu, w którym znajdą się także: recenzja książki historycznej i zapowiedzi ciekawych wydarzeń organizowanych przez IPN.

Tematem głównym pierwszej audycji będzie 100-lecie Konferencji wersalskiej przypomnianej przez IPN w wystawie "…Będzie wielka, albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918–1921" . Przy tej okazji zwrócimy także uwagę na film animowany "Niezwyciężeni" o walce Polaków o odzyskanie wolności w latach 1939-89.

Z kolei 11 lipca przypada 76 rocznica zbrodni wołyńskej. Opowiemy o ciekawym projekcie, w który zaangażowana jest młodzież z Lublina porządkująca na Ukrainie miejsca związane z tą tragiczną historią. Polecimy także interesującą książkę Małgorzaty Winkler-Pogody „Miałam syna Emila. Wywiad rzeka z Krystyną Barchańską-Wardęcką" o Emilu Barchańskim najmłodszej ofierze stanu wojennego".

Gośćmi audycji będą: dyrektor Biura Badań Historycznych IPN prof. Włodzimierz Suleja ,Tomasz Sikorski z Biura Edukacji Narodowej IPN oraz dr Leon Popek - Naczelnik Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

***

Na audycję "Przystanek historia" w środę (10.07) o godz. 19.05 zaprasza Paweł Lekki.

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak