X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

80. rocznica wybuchu II wojny światowej w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 12:48
By upamiętnić okrągłą rocznicę wydarzeń sprzed 80 lat radiowa Jedynka przez całą niedzielę (1 września) realizowała audycje poświęcone obchodom tego wydarzenia. 
Audio
 • Uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Placu Piłsudskiego w Warszawie i przemówienia prezydentów Polski i Niemiec Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera oraz wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a
 • Historycy opowiadają o ataku na Wieluń 1.09.1939. Przygotowała Ewa Chyra (Jedynka)
 • Uroczystości w Wieluniu. Przemówienia prezydentów Polski i Niemiec (Jedynka)
 • Uroczystości na Westerplatte. Przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego (Jedynka)
 • Wspomnienia mieszkańców Wielunia nt. 1.09.1939 roku i kolejnych lat okupacji. Materiał Ewy Chyry (Jedynka)
 • Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej (Jedynka)
 • Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki w radiowej Jedynce
 • Piotr Naimski: porozumienie Polska-Ukraina-USA to ciąg dalszy usuwania skutków II wojny światowej (Jedynka)
 • Artyści, którzy podtrzymywali społeczeństwo na duchu od pierwszych dni wojny (Czas pogody/Jedynka)
 • Audycja specjalna w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej (Jedynka)
Serwis specjalny 80. rocznica wybuchu II wojny światowej
Serwis specjalny – 80. rocznica wybuchu II wojny światowejFoto: PR

Od godz. 12.00 na antenie radiowej Jedynki trwała audycja specjalna poświęcona uroczystym obchodom 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, podczas której transmitowaliśmy uroczystości na pl. Piłsudskiego.

Polski prezydent był gospodarzem ceremonii. Polscy i zagraniczni politycy, a także samorządowcy, duchowni i żołnierze oddali hołd wszystkim, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

W czasie ceremonii przywódcy z około 40 krajów złożyli jeden wspólny wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Każdy z polityków uderzył w specjalny dzwon. Na placu Piłsudskiego przemówienia wygłosili prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence, który przyleciał do Warszawy w zastępstwie Donalda Trumpa.

Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

Wcześniej, w godz. 4:30-9.00 zaprosiliśmy Państwa do słuchania audycji specjalnej poświęconej obchodom rocznicowym, w której m.in. transmisja z porannych uroczystości w Wieluniu z udziałem prezydenta RP i prezydenta Niemiec oraz uroczystości Westerplatte z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. W audycji także m.in. historycy opowiedzieli o ataku na Wieluń, mieszkańcy Wielunia wspominali 1.09.1939 roku i kolejne lata okupacji oraz goście: wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, dyrektor Muzeum II wojny światowej Karol Nawrocki oraz Piotr Naimski - pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

Od godz. 10.00 zaprosiliśmy na audycję "Czas pogody": Podtrzymywali na duchu od pierwszych dni wojny. Pisali i komponowali, koncertowali, żartami dodawali otuchy, kopali rowy przeciwlotnicze. Wśród artystów tamtych lat, Andrzej Włast, który niemieckie określenie "szlagier" zastąpił wymyślonym przez siebie słowem "przebój" i napisał tekst Tanga Milonga. Opowiadał o tym nasz gość Ryszard Wolański, muzyczny historyk międzywojnia.

***

Od godz. 20.00 Program 1 transmitować będzie muzyczne widowisko plenerowe "Tak zaczynała się wojna" przygotowywane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wystąpią: Sabaton, Bovska, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Grzegorz Hyży, Ralph Kamiński, Dawid Kwiatkowski, Michał Kowalonek, Margaret, Natalia Nykiel, O.S.T.R, Janusz Radek, The Dumplings, Warszawska Orkiestra Sentymentalna i Orkiestra Tomasza Szymusia.

Ponadto Jedynka emituje (od 1 września do 5 października) cykl "Kalendarium września 1939 roku" – audycji opisujących sytuację na froncie, kulisy decyzji politycznych oraz reakcje ludności cywilnej.


Zobacz więcej na temat: II wojna światowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

1 września 1939. Przytłaczający atak

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 22:00
Przewaga technologiczna i liczebna wroga, lepsza strategia armii niemieckiej, opieszałość ze strony sojuszników z Zachodu, wreszcie – cios w plecy zadany przez Armię Czerwoną. Bohaterstwo żołnierzy wojny 1939 roku nie mogło równoważyć wszystkich tych przyczyn klęski.
rozwiń zwiń