X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Iskra Pamięci" - akcja upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 11:12
Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz na Rynku Wielkim w Zamościu zapłonęło dziś - w ramach akcji „Iskra Pamięci” - ponad 20 tys. zniczy ułożonych w kształcie polskiego orła wojskowego z 1919 roku. - Pragniemy upamiętnić tych, którzy walczyli podczas II wojny światowej o wyzwolenie Polski. To również hołd dla ofiar zbrodni katyńskiej - mówi Piotr Woźniak, prezes spółki PGNiG, organizatora wydarzenia. Polskie Radio, patron medialny akcji, relacjonował ją na swoich antenach.
Iskra Pamięci
"Iskra Pamięci"Foto: Polskie Radio

Celem inicjatywy było pokazanie, że pamięć o żołnierzach, którzy oddali swoje życie dla ojczyzny, przetrwała do dziś. Podczas wydarzenia odbywały się koncerty, spotkania z kombatantami, panele dyskusyjne. Po zmroku na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie i na Rynku Wielkim w Zamościu zapłonęło 20 tys. zniczy, tworzących kształt polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku. W taki sposób uczestnicy „Iskry Pamięci” oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. 

Prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślał, że w wydarzeniu mogły brać udział wszyscy, którzy 14 września byli w Warszawie lub w Zamościu. W obu tych miastach odbyły się bliźniacze imprezy. – Zapalmy wspólnie znicze dla ludzi, którzy w czasie II wojny światowej walczyli o wolną Polskę – zapraszał jeszcze przed wydarzeniem prezes spółki. I dodawał, że „Iskra Pamięci” jest elementem szerszej akcji pt. „Rachunek wdzięczności”, której koordynatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. – W jej ramach zwolniliśmy z opłat za gaz ponad 500 osób, w tym Powstańców Warszawskich oraz rodziny osób strajkujących w kopalni „Wujek”. W tym roku najprawdopodobniej obejmiemy tą akcją kombatantów II wojny światowej – tłumaczy.

"Iskra Pamięci" odbyła się 14 września na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz na Rynku Wielkim w Zamościu. Inicjatywie patronował prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda – w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Patronem medialnym akcji było Polskie Radio, które szeroko relacjonowało na swoich antenach wydarzenia z Warszawy i Zamościa. Nie zabrakło również materiałów reporterskich w formie wideo, które publikowane były na bieżąco na stronie polskieradio24.pl.


Ponadto Archiwum Polskiego Radia udostępniło dla uczestników „Iskry pamięci” w stolicy specjalnie przygotowany namiot ze stanowiskami odsłuchowymi. Można było w nich posłuchać nagrań dotyczących zbrodni katyńskiej, które są przechowywane w radiowej fonotece – m.in. relacji ocalałego z transportu do Katynia Stanisława Swianiewicza, uczestniczącego w ekshumacji ofiar Hieronima Bartoszewskiego, poszukujących na „nieludzkiej ziemi” polskich oficerów generała Władysława Andersa i Józefa Czapskiego, ale także przykładów wykorzystywania zbrodni katyńskiej przez propagandę III Rzeszy i PRL-u. Obok nagrań prezentowane były także reprodukcje zdjęć dokumentujących zbrodnię katyńską, które zostały wykonane w czasie ekshumacji ofiar w Katyniu w kwietniu 1943 roku, a następnie jeszcze w tym samym roku zostały opublikowane w formie książkowej w okupowanej Warszawie.

mat.promocyjne/DS/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak