Radiowa Jedynka na XXV jubileuszowym Festynie Archeologicznym w Biskupinie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 11:38
W sobotę 14 września w ramach audycji "Jedyne Takie Miejsce" radiowa Jedynka odwiedziła mekkę polskiej archeologii - Biskupin. Gośćmi Romana Czejarka byli organizatorzy i uczestnicy jubileuszowego XXV Festynu Archeologicznego. W programie nie zabrakło koncertów, warsztatów tańca, pokazów bitew starożytnych i średniowiecznych. 
Radiowa Jedynka na Festynie Archeologicznym w Biskupinie
Radiowa Jedynka na Festynie Archeologicznym w Biskupinie Foto: Polskie Radio

W sobotniej audycji, nadawanej na żywo z Biskupina w godz. 9.00-12.00, Roman Czejarek spotkał się z organizatorami i uczestnikami Festynu, który z okazji swojego ćwierćwiecza miał przekrojowy charakter i połączył zagadnienia z poprzednich 24. edycji. - Na festynowej scenie zaprezentujemy wątki związane ze starożytnym Egiptem, Grecją i Rzymem. Opowiemy o życiu codziennym ich mieszkańców, ale również o obrządkach pogrzebowych i mumifikacji. Pokażemy, w jaki sposób transportowano bloki piaskowca do budowy piramid. Zaprosimy do oglądania bitwy wczesnośredniowiecznych wojowników, na walki gladiatorów i na pokaz łucznictwa - tak zapowiadali organizatorzy. Były też inscenizacje, koncert grupy Laiminguo z Wilna, warsztaty tańca z Zespołem Muzyki Dawnej Huskarl.

Festyn na dobre wpisał się bowiem w jesienny kalendarz kulturalnych wydarzeń na Pałukach.  


Roman Czejarek Roman Czejarek

W trakcie plenerowej audycji radiowej Jedynki Roman Czejarek porozmawiał m.in. z dr Henrykiem Dąbrowskim - Dyrektorem Muzeum Archeologicznego w Biskupinie oraz dr Andrzejem Ćwiekiem - egiptologiem z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Miłośnicy radiowej Jedynki posłuchali rozmów m.in. z Robertem Rupalą - dowódcą Legionu Rzymskiego Rapax, Natalią Bednarczyk ze Stowarzyszenia Wandalowie - Zagroda Wandalska w Kotorowie, czy Dariuszem Lipeckim z Wioski Indiańskiej Huu-Ska Luta.

Ponadto w trakcie audycji Program 1 Polskiego Radia przygotował specjalne animacje i zabawy dla mieszkańców miasta, turystów i uczestników Festynu.

***

Festyn Archeologiczny jest organizowany przez Muzeum Archeologiczne w Biskupinie oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie tegorocznej imprezy w dniach 14-22 września działać będą następujące strefy tematyczne: "Japonia – kraj nie tylko samurajów", "Starożytność", "Indian Summer", "Zrób to sam", "Epoka Kamienia", "Osada na półwyspie", "W początkach państwa polskiego", "Etnografia", "Strefa gier i zabaw", "W pracowni garncarza czyli anatomia naczynia", "Festynowe Lapidarium" oraz pokazy rzeźby w kamieniu. Będzie można wziąć udział w koncertach oraz rejsach: statkiem "Diabeł Wenecki" oraz repliką wikińskiej łodzi "Freya".

Zobacz więcej na temat: Biskupin archeologia