"Sygnały dnia" na antenie i w Internecie. Kolejny etap rozwoju Programu 1 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 17:46
Od kilku miesięcy Program 1 Polskiego Radia wprowadza szereg zmian technologicznych i koncepcyjnych, wpływających na rozwój stacji. Dziś Jedynka uruchomiła multimedialne studio, dzięki któremu rozmowy polityczne "Sygnałów dnia" otrzymują nową formę. Pierwsza ich część – jak dotychczas – jest emitowana na antenie Programu 1 oraz w wersji wideo na Twitterze i na stronie internetowej Jedynki. Druga cześć rozmowy jest dostępna na żywo w Internecie, w wersji wideo.
Nowe studio multimedialne radiowej Jedynki
Nowe studio multimedialne radiowej JedynkiFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

To kolejny etap długofalowego procesu rozwoju oferty programowej radiowej Jedynki, wprowadzany od marca br. przez dr Agnieszkę Kamińską, Dyrektor Programu 1 Polskiego Radia. Radiowa Jedynka korzysta z najnowszych technologii, które pozwalają bezpośrednio przesyłać do Internetu wszystko, co dzieje się w studiu. Zastosowanie nowoczesnych narzędzi we flagowej audycji radiowej Jedynki, pozwoli słuchaczom śledzić polityczne rozmowy już nie tylko na antenie, ale również w Internecie za pomocą streamingu wideo na platformach radiowej Jedynki w mediach społecznościowych.

"Postanowiliśmy kontynuować rozmowy w Internecie"

– To ukłon w stronę słuchaczy, którzy w kontakcie z Programem 1 Polskiego Radia sygnalizowali, że czasem chcieliby usłyszeć więcej na jakiś temat od gości "Sygnałów dnia". Postanowiliśmy więc kontynuować rozmowy w Internecie, bez zmian w strukturze programu bezpośrednio na antenie – mówi Agnieszka Kamińska, Dyrektor-Redaktor Naczelna Programu 1 Polskiego Radia.

– Chcemy, by słuchacze nie tylko nas słyszeli, ale też widzieli to, co się dzieje w studiu i mogli uczestniczyć "na żywo" w dyskusjach i rozmowach – dodaje Dyrektor Kamińska.

- Rozmowy prowadzone będą w nowoczesnym, multimedialnym studiu radiowym. Scenografia studia oparta jest o elementy tradycyjnego studia radiowego, do którego wprowadzono między innymi 65-calowe monitory służące do wyświetlania treści związanych z realizowaną audycją. Studio przygotowane jest do realizacji treści multimedialnych z rozdzielczością 4K – wyjaśnia Sławomir Krzewiński, wicedyrektor Biura Technologii Polskiego Radia.

W marcu br. na antenie radiowej Jedynki zadebiutowały poranne komentarze ekspertów, popołudniowe "Komentarze dnia" publicystów oraz debaty polityczne po godz. 18.00. Codziennie o północy Jedynka gra również pełną wersję hymnu. W czerwcu br. najstarsza radiowa antena zyskała nową oprawę dźwiękową i "jingle" audycji, podkreślające ich rozpoznawalny styl. Nowa oprawa dźwiękowa ruszyła wraz ze startem kultowej audycji "Lato z radiem" w nowej formule.

Każdego ranka słuchacze "Czterech pór roku" witani są przez duety prowadzących: Sławę Bieńczycką, Agnieszkę Kunikowską, Karolinę Rożej, Marzenę Kawę, Romana Czejarka, Daniela Wydrycha, Grzegorza Frątczaka i Piotra Kędziorka.

Najnowocześniejsze technologie 

Radiowa Jedynka stawia na równoczesny rozwój dźwięku i obrazu, dlatego również studio emisyjne zostało poddane przebudowie w zakresie adaptacji akustycznej i scenografii wizyjnej. Wykorzystanie najnowocześniejszych technologii akustycznych, niezmiennie wysoka jakość dźwięku audycji nadawanych na żywo oraz zupełnie nowa warstwa wizualna i wartość wizyjna prezentowanego obrazu.

– Studio emisyjne jest sercem każdej stacji radiowej. To stąd mówimy do naszych słuchaczy, przekazujemy najistotniejsze informacje i towarzyszymy im każdego dnia. Wiemy, jak ważny jest odbiór w możliwie najwyższej jakości. W codziennej pracy radiowca liczy się najnowocześniejszy sprzęt i profesjonalne oprogramowanie do emisji, dlatego wspieramy zespół Jedynki najlepszymi rozwiązaniami na rynku – zapewnia Agnieszka Kamińska.

Rozmowy "Sygnałów dnia" będą kontynuowane poprzez streaming dostępny na stronie radiowej Jedynki i na Twitterze.

mat.prasowe