X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Uroczysty koncert

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 11:15
Program 1 Polskiego Radia retransmitował koncert z Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie z okazji stulecia zaślubin Polski z morzem. Utwory o tematyce morskiej zaprezentowali: Stanisław Sojka, Renata Przemyk, Natalia Niemen, kwintet Wojciecha Mazolewskiego, Marek Dyjak i zespoły: Limbovski, Kiev Office oraz Oczi Cziorne.      
Uczestnicy uroczystego koncertu z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Wejherowie
Uczestnicy uroczystego koncertu z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w WejherowieFoto: Adam Warżawa / PAP

10 lutego 1920 roku generał Józef Haller w Pucku wrzucił do Bałtyku obrączkę, symbolicznie łącząc II RP z morzem. Wydarzenie to wpłynęło na kształt niepodległej Polski. Senat ustanowił rok 2020 „Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku”.


Po stu latach od symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem, dziennikarze radiowej Jedynki, Agnieszka Kunikowska i Grzegorz Frątczak, przybliżyli słuchaczom "Czterech Pór Roku" historię tego wydarzenia.


zaslubiny polski z morzem NAC 1200.jpg
Puck, stulecie zaślubin Polski z morzem

Plenerowe studio radiowej Jedynki znajdowało się przy puckim molo w porcie jachtowym. Prowadzący przywitali gen. Józefa Hallera i gości na puckim dworcu podczas inscenizacji przyjazdu historycznego pociągu z Gdańska.

Słuchacze odwiedzili miejsce zaślubin i dowiedzieli się, co się stało z pierścieniami z platyny przekazanymi gen. Józefowi Hallerowi, poznają losy samego generała i znaczenie symboliki odzyskania dostępu do morza.


Dziewczęta w strojach kaszubskich. Puck 10. lutego 1920 roku Dziewczęta w strojach kaszubskich. Puck 10. lutego 1920 roku

Dziennikarze radiowej Jedynki wzięli udział w konferencji popularnonaukowej z okazji 100. rocznicy zaślubin oraz… zabrali słuchaczy na VI "zaślubinowe morsowanie" i bicie rekordu Polski w największej liczbie morsów jedzących zupę rybną w wodzie!

Studio radiowej Jedynki odwiedzili: Jan Kowalski (dyrektor Biura Programu Niepodległa), Anna Osiadacz (Koncept Kultura), dr Mariusz Kardas (historyk, Akademia Marynarki Wojennej), Łukasz Grzędzicki (Stowarzyszenie Kaszubsko-Pomorskie), Piotr Tarnacki (żeglarz, dziewięciokrotny mistrz żeglarski w klasie Mikro), Anna Matusiak-Rześniowiecka (komentatorka wydarzeń z showbusinessu), Krzysztof Krężel (Stowarzyszenie Historyczne Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku), dr Ireneusz Makowski (Muzeum Morskie Dywizjonu Lotniczego w Pucku), burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska, Jan Piotrowicz (przewodnik turystyczny PTTK), Mirosław Kuklik (dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej).

Ponadto Program 1 Polskiego Radia retransmitował koncert z Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie z okazji stulecia zaślubin Polski z morzem. Utwory o tematyce morskiej zaprezentowali: Stanisław Sojka, Renata Przemyk, Natalia Niemen, kwintet Wojciecha Mazolewskiego, Marek Dyjak i zespoły: Limboski, Kiev Office oraz Oczi Cziorne.

Wykonawcom na scenie towarzyszyli Elbląska Orkiestra Kameralna i Chór Akademii Morskiej w Szczecinie. W repertuarze były m.in. „10 w skali Beauforta”, „Italiam, Italiam”, „A gdzie jest siódme morze”, „Na spokojnym, ciemnym morzu”, „Wieści morza”. Kierownictwo muzyczne widowiska objął Miłosz Wośko. Scenariusz i prowadzenie: Piotr Metz.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak