Jolanta Fajkowska i Agnieszka Kunikowska zwyciężczyniami "Wielkiego Testu o Języku Polskim"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 15:50
Dziennikarki Programu I Polskiego Radia Jolanta Fajkowska i Agnieszka Kunikowska zwyciężyły w "Wielkim Teście o Języku Polskim", w którym musiały się wykazać znajomością prawideł ojczystego języka. Nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych przeznaczyły na Fundację "Piąta Pora Roku". 
Audio
  • Maria Ciesnik o przekazanej wygranej na Fundację (Cztery pory roku/Jedynka)
Jolanta Fajkowska i Agnieszka Kunikowska
Jolanta Fajkowska i Agnieszka Kunikowska Foto: TVP1

"Wielki Test o Języku Polskim" gości już od jakiegoś czas na antenie Programu I Telewizji Polskiej. W Wielkim Teście może sprawdzić, co powinien wiedzieć o ojczystej mowie, aby się nią poprawnie posługiwać i rozumieć innych ludzi używając korporacyjnego lub młodzieżowego slangu czy regionalnej gwary. Dowiadujemy się także, co w języku polskim sprawia najwięcej kłopotów cudzoziemcom i jak może zmieniać się znaczenie jednego zdania po przestawieniu np. znaków interpunkcji.

W studiu telewizyjnym jak zwykle pytania odpowiadali duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze, a widzowie mogli rozwiązywać test online na stronie wielkitest.tvp.pl. Program poprowadzili Maciej Kurzajewski i Sylwia Dekiert. 

Suma pieniędzy wygranej w konkursie wędruje na cel charytatywny. Zwyciężczynie przekazały środki na mieszczącą się w Kaliszu Fundację "Piąta Pora Roku", której jednym z piorytetów jest tworzenie warunków opieki zapewniającej spokojne i godne życie osobom starszym o różnym stopniu niepełnosprawności i ze schorzeniami wieku podeszłego. 

- To było dla nas wielkie zaskoczenie. Nie wiedzieliśmy, że w Polsce akurat my będziemy wyróżnieni i za to bardzo dziękujemy pani Joli i pani Agnieszce - mówiła Maria Cieśniak z Fundacji. 

TVP1/Jedynka/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak