"Z Jedynką wszędzie blisko": Budapeszt

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 13:54
Podobno Węgry dzielą się na Budapeszt i resztę kraju. Czy to prawda i jak szybko można się zakochać w uroku wzgórza zamkowego w Budzie, wyspie Małgorzaty, przepięknych mostach przewieszonych nad Dunajem i znakomitej kuchni, w której królują zupa rybna halaszle i kociołki zwane bograczem?
Audio
  • Rozmowa z rzeczniczką narodowości polskiej w węgierskim parlamencie Ewa Ronay (Sygnały Dnia/Jedynka)
  • Rozmowa z Mają Wanot – Polką o włoskich korzeniach, która na Węgrzech, słynących z ciężkich kremowych tortów, znalazła niszę w postaci domowych, lekkich wypieków (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Rozmowa z Marzeną Jagielską - właścicielką polskiej księgarnio-kawiarni w Budapeszcie (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Jerzy Celichowski autor bloga "Budapeszt nieoczywisty" od wielu lat mieszkający i pracujący nad Dunajem (Muzyczna Jedynka)
  • Wizyta u dr. Konrada Sutarskiego, człowieka-legendy, który zdobył sławę skonstruowaniem maszyny do zbioru fasoli, pisze tez książki (Ekspres Jedynki)
Budapeszt
BudapesztFoto: Shutterstock/ZGPhotography

Czytaj więcej
shutterstock_16400816261200.jpg
Jak zrobić małe beziki? Przepis Mai Wanot

A czy odnajdziemy polskie smaki w stolicy Węgier? I dlaczego Polacy tu mieszkający tak dobrze się czują w Budapeszcie?

O tym wszystkim opowiadamy przez cały piątek (28.02) na antenie Programu 1 Polskiego Radia od "Sygnałów Dnia", przez "Cztery pory roku" po "Ekspres Jedynki".

Zaprasza Małgorzata Raducha.

***


Czytaj więcej
Jest nas 60 milionów1200.jpg
"Jest nas 60 milionów"

W lipcu ubiegłego roku ruszyła kampania pod hasłem "Jest nas 60 milionów". Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" chce dzięki niej poprawić wiedzę Polaków w tym kraju o Polakach mieszkających za granicą oraz mocniej zainteresować Polonię krajem przodków.

60 milionów to szacunkowa liczba wszystkich osób polskiego pochodzenia na świecie. Niecałe 40 milionów mieszka w Polsce, 20 milionów - poza granicami kraju. Na Węgrzech społeczność polska liczy około siedmiu tysięcy. Tyle osób zadeklarowało polską narodowość podczas spisu powszechnego przeprowadzonego 9 lat temu. Dzięki temu, że Polacy są uznani za jedną z 13 oficjalnych grupa narodowych, mogą korzystać z wielu przywilejów. Jednym z nich jest prawo do posiadania współfinansowanych przez państwo węgierskie samorządów.

Kampanię "Jest nas 60 milionów" finansuje Senat RP, a wspierają także Kancelaria Prezydenta i Rada Mediów Narodowych.

Polskie Radio jest patronem medialnym tej kampanii.

Jedynka/IAR/kh


Czytaj także

Węgry: ruszyła kampania "Jest nas 60 milionów"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 16:55
Na Węgrzech rozpoczęła się kampania pod hasłem "Jest nas 60 milionów". Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" chce dzięki niej poprawić wiedzę Polaków w tym kraju o Polakach mieszkających za granicą oraz mocniej zainteresować Polonię krajem przodków.
rozwiń zwiń