"Zostań w domu" z Programem 1 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 07:51
W tym trudnym czasie, kiedy wszyscy zostajemy w domach, zapraszamy do słuchania Programu 1 Polskiego Radia, który specjalnie dla swoich Słuchaczy przygotował nową ramówkę pełną ciekawych audycji, więcej programów poradniczych, edukacyjnych i informacji dotyczących przeciwdziałaniu epidemii.
Audio
  • Literatura w radiowej Jedynce (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Africa Studio

Program 1 Polskiego Radia nadaje m.in. w "Czterech Porach Roku" oraz "Ekspresie Jedynki" nowe cykle audycji, w których eksperci udzielają odpowiedzi na pytania zadawane przez Słuchaczy. Stacja na bieżąco informuje o rządowych i samorządowych działaniach zmierzających do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Program przekazuje także wszystkie informacje o sytuacji w Europie i na świecie.

Radiowa Jedynka podpowiada Słuchaczom, jakie sprawy urzędowe można załatwić w Polsce on-line. Na antenie są również porady prawne dotyczące praw i obowiązków pracowników i pracodawców wynikających z epidemii. W sposób szczególny Program 1 przypomina o obowiązkach wynikających z kwarantanny i apeluje o wsparcie seniorów, którzy są szczególnie wrażliwi na zakażenie wirusem.

Od poniedziałku do piątku o godzinie 10.20 w "Czterech porach roku" nadawane są poradniki "Koronawirus - o czym musisz wiedzieć". Powtórkę zaplanowano ok. godz. 15.45 w "Ekspresie Jedynki".

Czytaj więcej
msza 1200 pap.jpg
Msze święte w Polskim Radiu. Sprawdź godziny transmisji

Msze święte w radiowej Jedynce

W każdy piątek o godz. 18.30 zapraszamy na transmisję Drogi Krzyżowej z parafii św. Krzyża. Radiowa Jedynka, poza mszą świętą niedzielną o godz. 9.00 z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, wprowadziła także dodatkową transmisję nabożeństwa o godz. 19.00.

Program 1 Polskiego Radia zaprasza także w każdą niedzielę na wielkopostne rekolekcje w Familijnej Jedynce tuż po godzinie 8.00. 

Literatura na antenie Programu 1

Do 10 kwietnia, codziennie o godz. 10.35 nadajemy fragmenty słuchowiska "Kapitan Nemo - władca mórz". Od 14 kwietnia czytać będziemy książkę Dariusza Michalskiego "Starszy Pan B…". 

Od 23 marca w "Czterech Porach Roku" ok. godz. 10.50 dziennikarze Programu 1 polecają najmłodszym naszym Słuchaczom lektury, po które warto sięgnąć właśnie teraz, gdy czasu na czytanie mamy więcej niż zazwyczaj.

O godzinie 21.45, od 30 marca do 24 kwietnia, fragmenty "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, będzie czytał Jan Englert. 26 marca minie 125 lat od druku pierwszego odcinka "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w prasie.

O godz. 23.50 do 28.03 Henryk Talar czyta "Siłę wieku. Szczęśliwe życie w epoce długowieczności " Honore Carla.

Od 30 marca na antenie pojawi się dodatkowe pasmo "Lektur Jedynki" ok. godziny 14.50. Sięgniemy po klasykę literatury lżejszej, rozrywkowej. Na początek przypomnimy  fragmenty  "Lesia" Joanny Chmielewskiej w brawurowej interpretacji Ireny Kwiatkowskiej. Kolejną pozycją będą „Opowiadania” Sławomira Mrożka.

Słuchowiska Teatru Polskiego Radia

Poza stałą porą nadawania słuchowisk Teatru Polskiego Radia (sobota i niedziela, godz. 21.00) radiowa Jedynka uruchomi dodatkowe pasmo prezentacji słuchowisk Teatru Polskiego Radia, w piątki w godz. 21.00-22.00. Przypomnimy dzieła zrealizowane w latach 2008-2009  dla Programu 1 PR w ramach cyklu „Klasyka polskiego dramatu” (system Dolby Pro Logic II) – „Dziady” (dwa odcinki), „Kordian”, „Nie-Boska komedia”, „Śluby panieńskie”, „Wyzwolenie” (dwa odcinki), „Iwona księżniczka Burgunda”,  „Tango”, „Kartoteka”.

Kontynuacją tego cyklu była „Wielka klasyka”: „Damy i huzary”, „Żabusia”, „Niespodzianka”, „Dom otwarty”, ”W małym dworku”, „Czwarta siostra”, „Anioł ognisty – rzecz o Słowackim” (wg J. M. Rymkiewicza).

Cykl zapowiemy w specjalnej audycji Joanny Sławińskiej z udziałem Dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukuły w najbliższy piątek (27.03), a emisja „Klasyki Polskiego Dramatu” od 3 kwietnia.

Wspieramy polskich twórców

W tym wyjątkowo trudnym czasie również dla naszej kultury Polskie Radio stara się zapewnić polskim twórcom i wykonawcom nie tylko możliwość kontaktu z publicznością, ale również wspiera ich i pomaga w dalszym rozwoju. Wszystkie anteny publicznego nadawcy emitują obecnie nie tylko więcej polskiej muzyki, ale też słuchowisk, spektakli i audycji dla dzieci napisanych, wykonywanych lub wyprodukowanych przez rodzimych artystów.

Program 1 Polskiego Radia promuje polską kulturę w wielu audycjach - zarówno słownych, jak i muzycznych, w tym m.in. w "Lekturach Jedynki", "Jedynce Dzieciom", słuchowiskach Teatru Polskiego Radia nadawanych w soboty i niedziele, a polscy muzycy są gośćmi codziennych pasm: "Muzycznej Jedynki" i "Muzycznych spotkań". Z kolei w "Muzycznym wehikule czasu" i "Zapomniane - przypomniane" obecna jest twórczość polskich wykonawców drugiej połowy XX wieku. Stacja przypomina również koncerty z cyklu "Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia", "Kawiarenka słodkiego radia retro" czy "Chopin na żywo". 

"Dzieci bliżej historii" - powrót słuchowisk dla dzieci na antenę radiowej Jedynki.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Coś dla najmłodszych

W okresie wymuszonej przez epidemię przerwy w nauce i zajęciach przedszkolnych radiowa Jedynka przygotowała także propozycje dla najmłodszych słuchaczy.

Rodzice z dziećmi znajdą nowe pozycje antenowe do wspólnego słuchania w przedpołudniowym paśmie "Cztery pory roku" (godz. 9.00-12.00). W audycji dziennikarze Jedynki podpowiedzą w nim jak zorganizować domowe zabawy i jak wspólnie ciekawie spędzić czas. Z kolei w dźwiękowym konkursie "Od małego do dużego" dzieci będą opisywać jakiś przedmiot lub zjawisko, a dorośli spróbują trafnie odpowiedzieć na pytanie. Nagrodami będą m.in. książki do wspólnego czytania.

O godz. 10.35 Jedynka prezentuje codziennie, od poniedziałku do piątku, słuchowisko według powieści Juliusza Verne’a "20 000 mil podmorskiej żeglugi". To druga część trylogii, w której skład wchodzą jeszcze "Dzieci kapitana Granta" i "Tajemnicza wyspa". Powieści Verne’a to klasyka literatury przygodowej nie tylko dla młodzieży. W  Programie 1 usłyszeć można radiową adaptację dzieła z 1974 roku w reżyserii Jerzego Markuszewskiego i dźwiękowej realizacji Jerzego Jeżewskiego. W obsadzie: Jan Matyjaszkiewicz, Piotr Fronczewski, Igor Śmiałowski, Józef Nalberczak, Andrzej Szalawski.

W Jedynce ruszył też cykl 22 słuchowisk historycznych dla dzieci i młodzieży, "Dzieci bliżej historii". Są nadawane wieczorami w niedziele. Jako pierwsze zostało nadane słuchowisko "Cudowna lampa Łukasiewicza".

kh

Zobacz więcej na temat: radio #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak