Bezpieczne grzybobranie. Co zrobić, by nie zgubić się w lesie?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 10:22
Sezon na grzybobranie i leśne spacery w pełni. Wielogodzinne wyprawy powodują, że można stracić orientację w terenie. Dlatego leśnicy i policjanci apelują o zachowanie rozwagi. Każdego roku funkcjonariusze otrzymują wiele zgłoszeń od osób, które wyszły na grzyby i nie potrafią wrócić do domu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Koldunova Anna/shutterstock.com

Posłuchaj
03:38 [ PR1]PR1 (mp3) 21 wrzesień 2020 07_40_02.mp3 Bezpieczne grzybobranie. Co zrobić, by nie zgubić się w lesie? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Do grzybobrania należy się dobrze przygotować. Dla własnego bezpieczeństwa należy zadbać o odpowiedni, dostosowany do pogody ubiór (można na wszelki wypadek wziąć kurtkę lub koc), do plecaka spakować zapas wody (przynajmniej półtora litra) i prowiant. Jeśli przyjmujemy jakieś leki o stałej porze, również powinniśmy zabrać je ze sobą. W ogóle warto mieć ze sobą podręczną apteczkę.

Niezwykle istotne jest byśmy wzięli - naładowany! - telefon komórkowy, z którego będziemy mogli ewentualnie zadzwonić po pomoc.

. 

Policja prosi, by zawsze informować bliskich o tym, gdzie idziemy i nie wychodzić tuż przed zapadnięciem zmroku. Eksperci przekonują też, by nie wybierać się do lasu w pojedynkę - najlepiej zabrać się z osobą, która dany teren zna. Grzybiarze w podeszłym wieku w ogóle nie powinni wchodzić do lasu bez opieki. Pamiętajmy - należy stale utrzymywać kontakt wzrokowy z innymi towarzyszącymi nam osobami.

Co zrobić jeśli zabłądzimy?

Pan Sławomir, były żołnierz, instruktor survivalu i sportów walki, zwraca uwagę, że największym problemem jest to, że grzybiarze często nie obserwują terenu, nie ograniczają sobie pola poszukiwań, nie idą wytyczoną trasą. Ze wzrokiem wbitym w runo leśne, kręcą się to w prawo, to w lewo. To najszybsza droga do zagubienia się.

Co zrobić, gdy się zgubimy? Należy jak najszybciej powiadomić służby ratunkowe. Starajmy się dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie. Ważne, by zaniepokojona rodzina jak najszybciej zgłaszała zaginięcia starszych ludzi. Nie warto czekać do zmroku, kiedy szukanie osoby zaginionej w lesie jest znacznie utrudnione.

Warto wiedzieć, że lasy podzielone są drogami. Przecinając się, drogi te tworzą prostokąty nazywane oddziałami. Drogi te leżą na liniach wschód-zachód, północ-południe. Jeżeli znajdziemy się na skrzyżowaniu dróg, to w ich północno-wschodniej części zobaczymy słupek pomalowany na biało, na którym będzie namalowana liczba.

Ta liczba jest unikalna. Zapamiętanie jej ułatwi nam odnalezienie się w lesie, a także ułatwi pracę służbom na wypadek gdybyśmy nie potrafili wrócić do domu.

. 

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzą: Karolina Rożej i Katarzyna Gójska

Autor materiału: Piotr Puchalski

Data emisji: 21.09.2020

Godzina emisji: 6.00 - 9.00

kk

Czytaj także

Grzyby rosną jak po deszczu. Ile kosztują?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 16:29
Uwaga grzybiarze! Już teraz mamy wysyp grzybów w wielkopolskich lasach, a będzie ich jeszcze więcej. - W ostatnim czasie deszczu napadało sporo, a grzyby rosną po deszczu - potwierdza Roman Tomczak, podleśniczy z Lichwina. A w jakich cenach możemy kupić podgrzybki i borowiki?
rozwiń zwiń