Wybory prezydenckie w USA oczami korespondentów Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 08:00
Program 1 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania autorskiego cyklu korespondentów Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych, którzy codziennie aż do dnia wyborów w audycji "Sygnały dnia" o godz. 8.40 relacjonować będą emocjonujący przebieg walki o urząd głowy państwa.
Wybory prezydenckie w USA
Wybory prezydenckie w USAFoto: PAP/EPA/KYLE GRILLOT

Bieżące komentarze, gorące dyskusje i aktualne wydarzenia dotyczące wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych dla słuchaczy radiowej Jedynki zza oceanu przygotowują: Marek Wałkuski (Waszyngton) i Wojciech Cegielski (Karolina Północna).

Kampania prezydencka w USA wkroczyła w ostatnią, decydującą fazę. Do wyborów zaplanowanych na 3 listopada pozostało już tylko siedem dni. Choć w tym roku wiele osób głosuje korespondencyjnie - dotychczas tę metodę wybrało już ponad 60 mln obywateli - to, jak zauważają komentatorzy - ostateczny wynik nadal trudny jest do przewidzenia.


usa flaga free 1200.jpg
Wybory w USA - serwis specjalny

Czy kandydat Republikanów - Donald Trump - wywalczy reelekcję na kolejne cztery lata? A może tym razem na czele państwa stanie demokrata i były wiceprezydent Joe Biden?

- Amerykańskie wybory są bardzo skomplikowane, nie tylko ze względu na mapę wyborczą, ale także na to, że przeprowadza się je na różnych zasadach w poszczególnych stanach. Będziemy Państwu przybliżać te mechanizmy i zasady, ale opowiemy też m.in. o tym, jaką rolę i jakie znaczenie ma w tych wyborach amerykańska Polonia - zapowiada Marek Wałkuski.

Korespondenci Polskiego Radia w specjalnych relacjach będą analizować pierwsze sondaże, porozmawiają z wyborcami, zwrócą uwagę na wpływ pandemii na wyborcze decyzje mieszkańców USA i odwiedzą stany uważane za kluczowe dla przedwyborczej Ameryki, w tym nazywany kiedyś bastionem Republikanów Teksas.

- Zapytam mieszkańców, zwłaszcza przedmieść dużych miast, na ile zmieniają swoje decyzje na przykład pod wpływem kwestii gospodarczych, czy też walki z koronawirusem. To będzie też motyw mojej trzeciej - po Karolinie Północnej i Teksasie - wizyty, tym razem w Arizonie - dodaje Wojciech Cegielski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak