Anna Dymna i prof. Andrzej Cechnicki zachęcają do udziału w XIX akcji charytatywnej "Choinki Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 11:41
Tradycyjnie, jak co roku, Program 1 Polskiego Radia ogłosił konkurs plastyczny pod hasłem "Tajemnice Świąt Bożego Narodzenia", skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat. - Musimy być teraz razem. W tych trudnych i smutnych czasach "Choinki Jedynki" są po to, żebyśmy robili coś radosnego, coś potrzebnego - mówi Anna Dymna. 
Anna Dymna
Anna DymnaFoto: Polskie Radio

Posłuchaj
02:47 Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda: wierzę, że zasięg tej inicjatywy będzie równie duży jak w minionych latach (Jedynka) Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda: wierzę, że zasięg tej inicjatywy będzie równie duży jak w minionych latach (Jedynka)

Środki zebrane z licytacji świątecznych obrazków oraz przedmiotów podarowanych przez Przyjaciół Programu 1 Polskiego Radia, wybitnych artystów, sportowców i naukowców, przekazane zostaną Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej prof. Andrzeja Cechnickiego. Honorowy patronat nad akcją ponownie objęła Pierwsza Dama Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.


czytaj więcej
Choinki Jedynki 2020 fundacje 1200 free
"Choinki Jedynki 2020" - konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży

Tradycyjnie, jak co roku, Program 1 Polskiego Radia ogłosił konkurs plastyczny pod hasłem "Tajemnice Świąt Bożego Narodzenia", skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat. Zasady zabawy są proste i aby wziąć w niej udział, zdjęcia prac – wykonanych w dowolnej technice – należy przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza dostępnego pod adresem: choinkijedynki.polskieradio.pl.

Termin nadsyłania świątecznych obrazków XIX Akcji Charytatywnej „Choinki Jedynki” upływa 18 listopada br.

Oceniać je będą artyści-malarze, jurorzy konkursu: Aneta Kosin, Marek Jaromski oraz prof. Franciszek Maśluszczak. Następnie od 20 do 29 listopada jury zrecenzuje 20 zwycięskich i 40 wyróżnionych dzieł młodych artystów w audycjach: „Cztery pory roku” (godz. 9.05-12.00), „Ekspres Jedynki” (15.05-17.30) oraz w weekendowych pasmach Jedynki Polskiego Radia.

Dodatkowo spośród 60 prac zakwalifikowanych do finału Dyrekcja Programu 1 przyzna nagrodę specjalną. Wszystkie otrzymają też upominki rzeczowe. Udział w konkursie oznacza akceptację regulaminu dostępnego na stronie wydarzenia.

Teraz jest szczególny czas. Musimy żyć tak, żeby nikt obok nie był sam, żeby się nie martwił, że sobie nie poradzi. W każdej z tych prac będzie zamknięty nasz uśmiech, nasze dobre serce i nasze dobre myśli – podkreśla Anna Dymna.

Ponadto przypomnijmy, że ze względu na wprowadzone regulacje i w trosce o najwyższe bezpieczeństwo, zmianie ulegnie formuła tegorocznej odsłony akcji. Zamiast popularnego malowania bożonarodzeniowych obrazków w gmachu głównym Polskiego Radia, zaproszeni do udziału w wydarzeniu goście, Przyjaciele Programu 1 Polskiego Radia: wybitni artyści, sportowcy oraz przedstawiciele świata nauki, przekażą swoje podarunki, które razem z 20 zwycięskimi pracami konkursowymi i 12 obrazkami przekazanymi przez podopiecznych obu fundacji trafią „pod młotek”.

Ta akcja pozwoli osobom cierpiącym, pełnym lęku, pełnym smutku, samotnym – które też wezmą
w niej udział – być razem z Wami. Pomoże im się uśmiechnąć i znaleźć siłę do zdrowienia –
dodaje prof. Andrzej Cechnicki, lekarz psychiatra, jeden z pierwszych w Polsce orędowników opieki środowiskowej w leczeniu zaburzeń psychicznych.

Od 30 listopada do 4 grudnia, w godz. 9.00-12.00, będą prowadzone licytacje przedmiotów przekazanych na licytacje przez dorosłych Przyjaciół Jedynki Polskiego Radia, a 5 grudnia, w Wielkim Finale, zapraszamy - w godz. 8.00-19.30 - na licytację 20 prac dzieci, które wygrały w konkursie rysunkowym i 12 prac podopiecznych obu Fundacji.

Finał Akcji Charytatywnej Programu 1 Polskiego Radia "Choinki Jedynki" to jak zwykle akcent muzyczny - podziękowanie dzieciom i młodzieży, czyli uczestnikom konkursu rysunkowego, dorosłym Przyjaciołom Jedynki, którzy przekazali przedmioty na licytację oraz Słuchaczom za hojność podczas licytacji. Tym razem wyjątkową oprawę zapewni zespół Lemon, którym dowodzi świetny wokalista, kompozytor i instrumentalista Igor Herbut. Lemon to od wielu już lat jeden z najbardziej oryginalnych polskich zespołów, który zdobył także ogromną popularność. Podczas koncertu, muzycy sięgną po piosenki z albumu "Etiuda Zimowa", możemy się zatem spodziewać pięknej, świąteczno-zimowej opowieści. Koncert odbędzie się bez udziału publiczności i będzie transmitowany na antenie Programu 1 Polskiego Radia oraz pokazywany w mediach społecznościowych Jedynki 19 grudnia tuż po godz. 17.00.

Koncert poprowadzą: Agnieszka Kunikowska i Daniel Wydrych.​

***

Akcja charytatywna Programu 1 Polskiego Radia, której celem jest wspieranie podmiotów i organizacji pomagającym osobom z niepełnosprawnościami, narodziła się blisko 20 lat temu. Od 2005 r. zbieramy fundusze na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, a od 2013 r. także dla innej organizacji pożytku publicznego o podobnym charakterze działalności, wskazywanej co roku przez tę fundację. W tym roku wsparcie ze zbiórki otrzyma również Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej prof. Andrzeja Cechnickiego.

Mat.promocyjne/kh

Czytaj także

Polskie Radio pomaga. Startuje charytatywna akcja "Choinki Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 06:43
Tuż po godzinie 17.00, Program 1 Polskiego Radia zainauguruje 19. akcję charytatywną "Choinki Jedynki". Dochód z akcji trafi do podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", a także drugiej, każdego roku innej, organizacji pożytku publicznego.
rozwiń zwiń