Msza święta w intencji wszystkich górników w Programie 1

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 07:12
4 grudnia, w imieniny Barbary, swoje święto obchodzą wszyscy górnicy. Z tej okazji w Programie 1 Polskiego Radia transmitowaliśmy Mszę świętą z parafii pw. Świętej Barbary w Rudzie Śląskiej. 
Tradycyjnie z okazji wspomnienia św. Barbary, patronki górników, odbywają się uroczyste msze święte
Tradycyjnie z okazji wspomnienia św. Barbary, patronki górników, odbywają się uroczyste msze święteFoto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj
61:32 Msza święta w intencji wszystkich górników w Programie 1 Msza święta w intencji wszystkich górników w Programie 1

 

Polskie Radio od wielu lat kultywuje tradycję transmisji mszy świętej z okazji popularnej „Barbórki”, czyli święta górniczego, obchodzonego 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii – patronki trudnej pracy, która opiekuje się m.in. górnikami, hutnikami, żołnierzami, rybakami czy marynarzami. Każdego roku odbiorcy Programu 1 mogą wysłuchać specjalnej transmisji liturgii ze Śląska. Poranne nabożeństwo zwykle rozpoczyna huczne obchody Dnia Górnika, którym nierzadko towarzyszy m.in. przemarsz górniczej orkiestry.

Warto przypomnieć, że Polskie Radio transmitowało niedzielne msze święte jako pierwsza rozgłośnia na świecie od maja 1927 roku. Po przerwie wojennej ich emisję wznowiono w roku 1945, cztery lata później władze komunistyczne zdjęły je z anteny. Transmisje mszy świętych w Polskim Radiu dla wielu pokoleń Polaków były niekiedy jedyną szansą uczestnictwa w niedzielnej liturgii, na tyle ważną, że przed 40 laty ich wznowienia zażądali strajkujący robotnicy, wpisując to jako jeden z 21 postulatów porozumień sierpniowych. 15 września 1980 roku odpowiednie dokumenty podpisali przedstawiciele Episkopatu i Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja". Sześć dni później,
w niedzielę 21 września, msza radiowa, jak ją od początku nazywano, po latach przerwy wróciła na antenę. Obecnie, decyzją kard. Stefana Wyszyńskiego, niedzielna transmisja nadawana jest
z kościoła św. Krzyża w Warszawie.

czytaj więcej
barbórka 1200 f.jpg
Barbórka. Jak górnicze święto obchodzono na przestrzeni wieków

***

4 grudnia w Kościele Katolickim, a 17 grudnia w Cerkwi Prawosławnej obchodzone jest wspomnienie żyjącej w III wieku św. Barbary. Pochodząca z pogańskiej rodziny z Heliopolis (położonego na terenie obecnego Libanu) została wysłana na naukę do Nikomedii w Turcji. Przebywając w tym mieście, zetknęła się z chrześcijaństwem. Wkrótce przyjęła chrzest i stała się gorliwą wyznawczynią nowej religii.

Na wieść o tych wydarzeniach rozgniewany ojciec, wydał córkę rzymskim żołnierzom. Barbara została wtrącona do więzienia, ale nie wyrzekła się swej wiary. Wierność chrześcijaństwu przypłaciła życiem: została stracona poprzez ścięcie mieczem. Po egzekucji dziewczyny jej ojciec został śmiertelnie rażony piorunem. Wydarzenie to zinterpretowano jako karę za wydanie córki Rzymianom.

Przez to zdarzenie, Barbara po kanonizacji została patronką osób szczególnie narażonych na wybuchy i nagłą śmierć, szczególnie górników, hutników, rybaków i żołnierzy.

Barbórka jest uroczyście obchodzona przez górników do dziś.

Czytaj też:


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda złożył górnikom życzenia z okazji Barbórki. "Wasz zawód jest wyjątkowy"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 14:40
Andrzej Duda z okazji Barbórki złożył górnikom życzenia i przekazał wyrazy uznania za ich pracę. Górnicy są społecznością wyjątkową, tak jak wyjątkowy jest ich zawód - napisał prezydent w liście skierowanym do uczestników centralnych obchodów Dnia Górnika w Bełchatowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier dziękuje górnikom. "Zamieniacie górnictwo w perłę polskiego dziedzictwa"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 10:45
Premier złożył za pośrednictwem mediów społecznościowych życzenia górnikom. - Barbórka to wspaniała tradycja i zarazem wyjątkowe święto - podkreślił Mateusz Morawiecki. 
rozwiń zwiń