Światowy Dzień Radia w Programie 1

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 10:00
13 lutego z okazji Światowego Dnia Radia Polskie Radio zaprosiło słuchaczy na specjalne audycje i programy podkreślające szczególną rolę radia, jako środka komunikacji na całym świecie. Tegoroczne hasła przewodnie wydarzenia to: innowacja, łączność i ewolucja.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutteerstock.com

Radio retro 1200.jpg
Magia radia - krótka historia polskiej radiofonii

Światowy Dzień Radia (ang. World Radio Day) to święto proklamowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 3 listopada 2011 roku. Po raz pierwszy obchodziliśmy je 13 lutego 2012 roku.

UNESCO, wprowadzając święto, chciało zwrócić uwagę na znaczenie radia jako środka komunikacji na świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, gdzie stacje radiowe wykorzystują nowe technologie, jak i w krajach rozwijających się, gdzie radio stymuluje rozwój społeczeństwa.

Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego były Stany Zjednoczone (1920). W 1922 roku powstało brytyjskie BBC. Pierwszą audycję na ziemiach polskich nadano 1 lutego 1925 roku. W 1926 roku Polskie Radio zaczęło nadawać stały program radiowy.

studio radiowej Jedynki 1200x660.jpg
Światowy Dzień Radia. "Polskie Radio łączy historię i nowoczesność"

Światowy Dzień Radia w Programie 1

W Światowy Dzień Radia dziennikarze Programu 1 poszukiwali odpowiedzi na pytania, za co słuchacze kochają radio i czym dla nich jest. Pytali o to Karolina Rożej w audycji "Wolna sobota z Jedynką" (godz. 6.00-9.00) oraz Roman Czejarek w audycji "Jedyne takie miejsce" (godz. 9.00-12.00).

W audycji "Z muzyką po Kresach" o godz. 18.05 Aleksandra Tykarska opowiedziała o początkach działalności Rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie, które sięgają 1928 roku i o słynnych w wileńskim radiu gawędach "Ciotki Albinowej", "Wincuka Markotnego" i "Adwerdki". W audycji usłyszeliśmy dźwięki archiwalne i komentarz Kamila Zalewskiego, korespondenta PR w Wilnie. 

O godz. 19.30 w "Jedynce Dzieciom" gościła Dobrosława Bałazy - autorka słuchowisk dla dzieci, reżyser w Teatrze Polskiego Radia, która opowiedziała, czym Teatr Wyobraźni rożni się od klasycznego teatru, o czym trzeba pamiętać pisząc słuchowisko oraz jakie są najważniejsze reżyserskie wyzwania. Audycje poprowadziła Agnieszka Kunikowska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Światowy Dzień Radia. Jak wygląda życie radiowca?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 15:40
- Budzik i kawa to nieodłączne elementy mojej pracy - śmieje się realizator Krzysztof Sagan. - Natomiast moim głównym zadaniem jest stworzenie takiego efektu, by wszystko, co znajdzie się na antenie, dobrze brzmiało i przyjemnie płynęło - tłumaczy.
rozwiń zwiń