1000. odcinek cyklu "Niepodległa - dzień po dniu"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 09:18
W sobotę (20 marca) o godz. 8.32 na antenie Programu 1 wybrzmiał 1000. odcinek historycznego kalendarium "Niepodległa - dzień po dniu" autorstwa Andrzeja Sowy. W jubileuszowym wydaniu dalsze losy mieszkańców Górnego Śląska oraz wyniki plebiscytu, które miały rozstrzygnąć kwestię przynależności regionu do jednego z dwóch państw - Polski lub Niemiec.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: mat. promocyjne

Tu posłuchasz wszystkich odcinków cyklu "Niepodległa - dzień po dniu">>>

Kalendarium przedstawia najważniejsze wydarzenia w sprawie Polski i na ziemiach polskich od roku 1918. Audycja, której pierwsze wydanie ukazało się 11 listopada 2017 roku, przypomina fakty polityczne, społeczne i gospodarcze. Autor, Andrzej Sowa, sięga do ówczesnej prasy, pokazuje codzienność i trudne realia życia  w Rzeczpospolitej. Historie czyta Maciej Gudowski.

piłsudski haller pap 1200.jpg
Niepodległa - dzień po dniu

Moje  felietony rejestrują nie tylko ważne i bardzo ważne wydarzenia. Także nudną codzienność. Bo przecież w każdym roku ludzie rodzili się i umierali, snuli plany na bliższą i dalszą przyszłość. Oni też, ci zwykli obywatele, bywali bohaterami moich tekstów, nawet częściej niż wielcy bohaterowie, bo ich było znacznie więcej.

Skąd czerpię informacje? Z książek naukowych, pamiętników, dzienników i przede wszystkim z prasy. Przeglądam każdego dnia kilka dzienników ukazujących się w różnych regionach kraju. Jak długo będę pisał "Niepodległą"? Na razie pisanie tych kawałków sprawia mi frajdę. Jak długo to potrwa, nie wiem - podkreśla Andrzej Sowa.

***

Andrzej Sowa to laureat Złotego Mikrofonu, nagrody przyznawanej wybitnym osobom, których zaangażowanie i osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju  i popularyzacji radia publicznego. Jest także autorem kilku cyklów historycznych takich jak: "Kronika 1939 roku", "Kronika dwóch tysiącleci", "Kronika polska", "Kronika niezwykłych Polaków", "Kronika 1945 roku", "Historia Polski", "Kronika Powstania Styczniowego".

 

Zobacz więcej na temat: historia Polski Andrzej Sowa