"Bezpieczny autokar". Wspólna akcja Polskiego Radia i GITD

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 11:50
Polskie Radio Kierowców wspólnie z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego było obecne na drogach przy okazji kontroli autokarów wiozących dzieci na wakacje. Sprawdzano m.in. stan techniczny pojazdów oraz czas pracy kierowców. Relacje z kontroli można było usłyszeć na antenie Polskiego Radia Kierowców oraz Programu 1.
Inspektorzy Transportu Drogowego podczas kontroli w ramach akcji Bezpieczny autokar
Inspektorzy Transportu Drogowego podczas kontroli w ramach akcji "Bezpieczny autokar"Foto: GITD

Alvin Gajadhur FREE 1200.jpg
"Dokładnie sprawdzamy stan techniczny autokarów". Alvin Gajadhur o kontrolach ITD
Posłuchaj
03:11 Jedynka/Wolna sobota - 10.07.2021 kontrola autokarów 1 Rozmowa z Alvinem Gajadhurem, Głównym Inspektorem Transportu Drogowego (Wolna sobota/Jedynka)

Posłuchaj
04:45 Jedynka/Wolna sobota - 10.07.2021 Andrzej Adamczyk Minister infrastruktury: celem jest uświadamianie kierowców i właścicieli autobusów, że autokar, którym wiozą dzieci, seniorów i inne grupy wiekowe, wcześniej czy później zostanie zbadany na drodze (Jedynka/Wolna sobota)

Posłuchaj
04:41 Jedynka/Lato z Radiem - 10.07.2021 Bezpieczny autokar Patryk Kuniszewicz relacjonuje akcję "Bezpieczny autokar (Jedynka/Lato z Radiem)

Akcja "Bezpieczny autokar" prowadzona jest od 2003 roku przez Inspekcję Transportu Drogowego. W ramach tej inicjatywy inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek. Wzmożone kontrole prowadzone są w "najgorętszych" okresach roku tj. podczas wakacji, ferii zimowych, wyjazdów na zielone szkoły oraz tzw. długich weekendów. Pojazdy sprawdzane są w specjalnie przygotowanych punktach oraz bezpośrednio na drogach, a inspektorzy nie tylko oceniają stan techniczny i przygotowanie autokarów do trasy, ale także czas pracy i trzeźwość kierowców.

Polskie Radio Kierowców, dla którego szerzenie zasad bezpiecznej jazdy jest jednym z głównych celów, dołączyło do akcji. Zespół redakcyjny PRK towarzyszył w sobotę (10.07) inspekcji na węźle trasy A4 w Gliwicach - PPO Żernica.

-

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur w rozmowie z Polskim Radiem Kierowców Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur w rozmowie z Polskim Radiem Kierowców

- Dla medium publicznego, jakim jest Polskie Radio, szerzenie zasad bezpieczeństwa na drogach jest szczególnie ważne, dlatego tak chętnie włączamy się we wszelkie przedsięwzięcia, którym ten cel przyświeca. Polskie Radio Kierowców już od 9 miesięcy codziennie towarzyszy kierowcom nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Nasi dziennikarze informują użytkowników dróg o bieżących utrudnieniach, zmianach w przepisach i radzą, jak kierowcy, także zawodowi, powinni najlepiej przygotować się do podróży. Kontynuujemy tę misję również w wakacje, kiedy ruch na drogach krajowych może być wzmożony. Podejmujemy więc specjalnie dla naszych słuchaczy inicjatywy takie jak inspekcja autokarów, aby jeszcze pełniej kształtować świadomość kierowców na temat obowiązujących zasad i przepisów - podkreśla Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.

Wszystkie dzieci z kontrolowanych autokarów otrzymały upominki od Polskiego Radia - pluszowe bociany, czyli maskotki tegorocznej, jubileuszowej edycji "Lata z Radiem" oraz książeczki z łamigłówkami i kolorowankami dotyczącymi bezpieczeństwa na drodze. Materiały edukacyjne, w tym opaski  i kamizelki odblaskowe, przekazali najmłodszym także inspektorzy ITD, którzy przygotowali również strefę edukacyjną dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Na miejscu pojawili się Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury oraz Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

- Lato w pełni, wielu z nas już odpoczywa, wielu szykuje się do wakacyjnych wyjazdów. Zadbajmy o to, aby wakacje były nie tylko pełne atrakcji, ale również bezpieczne. Przygotujmy się do podróży, zaplanujmy trasę, sprawdźmy samochód przed wyjazdem. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego, przestrzegajmy przepisów, jedźmy z prędkością dostosowaną do warunków ruchu oraz warunków pogodowych, kierujmy się kulturą i wzajemnym szacunkiem - mówi Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego. W ramach akcji "Bezpieczny autokar", organizatorzy wycieczek, planując wyjazd, mogą zwrócić się o przeprowadzenie kontroli do wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego - dodaje Szef ITD.

Podczas dzisiejszych kontroli inspektorzy dopatrzyli się już pierwszych usterek. - Pomimo że mówimy głośno o takich akcjach, uchybienia (w autokarach - red.) zdarzają się. Uprzedzamy kierowców i przedsiębiorców dysponujących tymi pojazdami, że wyjeżdżając z pasażerami, muszą pamiętać, aby autobusy były sprawne, a kierowcy wypoczęci, nieprzekraczający czasu pracy i trzeźwi. Nie wszyscy jeszcze o tym pamiętają i niestety okazuje się, że do 5 proc. autokarów nie spełnia wymaganych na drodze warunków technicznych. To musi się zmienić - mówi przyglądający się kontrolom minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury podkreśla, że tego typu kontrole odbywają się przez cały rok, natomiast w wakacje mają natężony charakter.

- Celem jest uświadamianie kierowców i właścicieli autobusów, że autokar, którym wiozą dzieci, seniorów i inne grupy wiekowe, wcześniej czy później zostanie zbadany na drodze. Muszą o tym pamiętać, bo gdyby pamiętali, nie mielibyśmy tych 5 proc. uchybień wśród kierowców autokarów - dodaje Andrzej Adamczyk.

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada pięć ogólnopolskich Programów - Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

mat. promocyjne/ag/DS