101. rocznica Cudu nad Wisłą i Święto Wojska Polskiego w Programie 1

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 06:23
Transmisje z uroczystości państwowych, audycje poświęcone Bitwie Warszawskiej i rozmowa z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Program 1 Polskiego Radia włączył się w obchody 101. rocznicy Cudu nad Wisłą i Święta Wojskiego Polskiego. 
Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie
Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w WarszawieFoto: PAP/Marcin Obara

W całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę Bitwy Warszawskiej, nazywanej też Cudem nad Wisłą. Bitwa stoczona w czasie wojny polsko-bolszewickiej uważana jest za jedną z najbardziej przełomowych w historii świata. Co roku grupy rekonstrukcyjne inscenizują przebieg historycznych wydarzeń. Wszystko po to, żeby uczcić pamięć bohaterów - obrońców Polski. 15 sierpnia obchodzimy również Święto Wojska Polskiego.

BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
Bitwa Warszawska. Serwis specjalny

SOBOTA (14.08)

Obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęliśmy już w sobotę (14.08). W magazynie "Kultura na weekend" o godz. 14.45 przedstawiliśmy m.in. aktualności i wydarzenia (wystawy, koncerty) przypominające Bitwę Warszawską.

W przeddzień Święta Wojska Polskiego o godz. 15.10 w "Gdzie jest Pan Cogito?" porozmawialiśmy o współczesnych zagrożeniach militarno-energetycznych dla naszego kraju. Czym są powiązane? Jak wygląda współczesna wojna? Czy Rosja jest dziś głównym zagrożeniem dla Polski ? Na ten temat dyskutowali: dr Jacek Raubo z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i portalu Defence24 oraz Jakub Wiech z portalu Energetyka24.

O godz. 19.30 zaprosiliśmy do "Jedynki Dzieciom" na rozmowę z historykiem Adrianem Sobieszczańskim o skomplikowanym roku 1920. Czym był Cud nad Wisłą i jak do niego doszło?

NIEDZIELA (15.08)

Cud nad Wisłą był również jednym z tematów "Familijnej Jedynki", którą wyemitowaliśmy w godz. 6.00-9.00. O rocznicy wojny polsko-bolszewickiej wspomnieliśmy m.in. w "Kalendarium".. 

ks. aleksander kakowski NAC 1200.jpg
Ważna rola księży w Bitwie Warszawskiej. "Zależało od nich morale wojska"

W Programie 1 Polskiego Radia transmitowaliśmy Mszę św. w intencji Ojczyzny i żołnierzy Wojska Polskiego z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy oraz innych przedstawicieli władz państwowych. Uroczystości odbyły się o godz. 9.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Mszy Świętej przewodniczył arcybiskup Józefa Guzdka.

Posłuchaj
63:52 Jedynka/Msza święta - 15.08.2021 Msza św. za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie w dniu Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święta Wojska Polskiego (Jedynka)

Po godz. 10.00 można było posłuchać "Czasu pogody". Serwis Polskiego Radia poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 nominowano w plebiscycie Muzeum Historii Polski jako wydarzenie historyczne roku. Jakie ciekawostki i artefakty z epoki przedstawia na swoich stronach serwis? Opowiedział o tym redaktor Bartłomiej Makowski z Informacyjnej Agencji Radiowej. Porozmawialiśmy też z wokalistką Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, zapytamy, dlaczego zespół włączył do swojego repertuaru piosenki I Brygady. 

Posłuchaj
16:41 2021_08_15 10_21_41_PR1_Czas_pogody.mp3 Dziennikarz Polskiego Radia dodaje, że połączenie archiwalnych nagrań z najnowocześniejszymi technologiami jest niesamowitym przeżyciem (Jedynka/Czas pogody)

godz. 12.00 zaprosiliśmy na audycję specjalną poświęconą Świętu Wojska Polskiego. A w niej: transmisja z centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego, wizyta w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej, początek kwalifikacji wojskowej i obchody Święta Wojska Polskiego.

Posłuchaj
55:31 Jedynka/Audycja specjalna - 15.08.2021 Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza (Jedynka)

 


1200, Mariusz Błaszczak PAP.jpg
Szef MON: naszym zadaniem jest mówienie o wydarzeniach 1920 r., pokazywanie heroizmu żołnierzy

Gościem Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg w audycji "W otwarte karty" o godz. 15.10 był minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

Po godz. 18.20 w audycji "Jedynka Dzieciom" zajrzeliśmy na historyczne Błonia Ossowskie, gdzie 101 lat temu rozegrała się Bitwa Warszawska. Jakie pamiątki tamtych wydarzeń przechowywane są w "Parku Kulturowym Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku"? Tego można było się dowiedzieć z audycji. Przyjrzeliśmy się też umundurowaniu i uzbrojeniu żołnierzy z tamtych lat.

Tuż po godz. 23.00 w "Kulturalnej Jedynce" podsumowaliśmy wydarzenia związane ze 101. rocznicą Bitwy Warszawskiej, m.in. w Radzyminie, Warszawie i Ossowie. Zapowiedzieliśmy również te, które jeszcze będą miały miejsce. Poza tym Bitwa Warszawska w literaturze i sztuce.

Po godz. 23.30 gościem "Spotkania z..." był Paweł Piechnik, rysownik, scenarzysta. Artysta od roku 2005 zajmuje się komiksem historycznym. Współtworzy również filmy animowane, filmy do gier komputerowych i maluje murale. 

DS

Zobacz więcej na temat: historia Polski bitwa warszawska

Czytaj także

Bitwa Warszawska. Tuchaczewski na szlaku Dybicza i Paskiewicza

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 05:55
"Czerwony Bonaparte", jak nazywano późniejszego marszałka ZSRR, poszedł w ślady poprzedników, którzy tłumili polskie powstania narodowe. Jego podjęty 101 lat temu, 13 sierpnia 1920 roku, plan opanowania stolicy Polski łączył w sobie obie koncepcje carskich dowódców.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Ignacy Skorupka w Bitwie Warszawskiej. Świadek o śmierci kapelana

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 06:00
- Szedł wyprostowany, a usta jego poruszały się lekko, prawdopodobnie szeptał modlitwę, prosząc Królową Polski o zwycięstwo - wspominał Mieczysław Słowikowski, dowódca batalionu 236 pułku piechoty Legii Akademickiej, w którym służył ks. Skorupka.
rozwiń zwiń