XX Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu. W konkursie aż 48 słuchowisk dla dorosłych oraz 15 dla dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 18:00
W dniach 17-20 września w Zamościu odbywa się XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry 2021". W programie wydarzenia znajduje się m.in. konkurs słuchowisk radiowych dla dorosłych oraz konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Oprócz festiwalowych prezentacji w Zamościu oraz imprez towarzyszących, wiele ciekawego dzieje się również na antenach publicznego nadawcy oraz w internecie, gdzie na specjalnej platformie można odsłuchać wszystkich konkursowych audycji. 
Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia i Jerzy Zelnik
Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia i Jerzy ZelnikFoto: Robert Prach/PR

- Mam zaszczyt i zarazem wielką przyjemność zaprosić Państwa na święto polskiego teatru radiowego. Przez cztery dni w pięknym i gościnnym Zamościu zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt konkursowych słuchowisk i spektakli - przygotowanych przez znakomitych reżyserów teatru radiowego i z wybitnymi polskimi aktorami w obsadzie. Doskonale zapowiada się również przegląd radiowych produkcji dla dzieci i młodzieży, z których większość powstała w Teatrze Polskiego Radia. A dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w Festiwalu "Dwa Tatry", Polskie Radio udostępni wszystkie konkursowe słuchowiska w formie online - mówi Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.

Zobacz także:

Janusz Kukuła Festiwal dwa Teatry 2021.JPG
Rusza Festiwal "Dwa Teatry". Janusz Kukuła: to moje ukochane dziecko

"Dwa Teatry" to Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej, odbywający się od 2001 r. W ubiegłym roku wydarzenie zostało odwołane z powodu pandemii. Zamość po raz pierwszy gości najważniejszy w kraju przegląd telewizyjnych i radiowych spektakli i słuchowisk. Wybór tego miasta nie jest przypadkowy - od ponad 400 lat obecność sztuki teatralnej wpisana jest w tożsamość Zamościa. W XVI wieku, na prośbę Jana Zamoyskiego, odgrywano tu pierwsze spektakle.

Podczas 20. jubileuszowej edycji Festiwalu prezentowane są zgłoszone utwory, których premierowa emisja odbyła się w roku kalendarzowym 2019 oraz 2020. W konkursie mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. W ramach kategorii radiowej zaplanowane zostały konkursy słuchowisk dla dorosłych (48 zgłoszonych prac) oraz konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży (15 audycji). Prezentacje konkursowe odbywać się będą w Jazz Clubie Kosz (ul. Szczebrzeska 3), Auli Państwowej Szkoły Muzycznej (ul. T. Kościuszki 5), Scenie Miejskiej Rynku Wodnego oraz Sali Ślubów Ratusza Miejskiego (słuchowiska dla dzieci i młodzieży). Wśród imprez towarzyszących znalazły się m.in. spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

dwa teatry PR1 1200.JPG
Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Kuśmider: Witkacy dla aktora jest dużym wyzwaniem

Publiczny nadawca radiowy szeroko relacjonuje wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Relacje z "Dwóch Teatrów" oraz wywiady i audycje specjalne emitowane są codziennie w Jedynce, Dwójce, Trójce i Czwórce oraz Polskim Radiu dla Zagranicy i Polskim Radiu 24 - większość ze specjalnego studia festiwalowego Polskiego Radia w Zamościu. O spektaklach dla dzieci i młodzieży mówi również Polskie Radio Dzieciom. Ponadto 17 września uruchomiona została - na stronie www.polskieradio.pl w zakładce Teatru Polskiego Radia - specjalna platforma "Dwa Teatry 2021", dzięki której można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk.

Festiwal "Dwa Teatry" 1200
Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Serwis specjalny

W trakcie "Dwóch Teatrów" zostaną również wręczone nagrody w kilku kategoriach telewizyjnych. Ponadto w tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostaną: Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik.

Zobacz więcej na temat: Dwa Teatry 2021