6. Konkurs Lider Dostępności: uroczyste wręczenie nagród

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 14:04
Celem konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w środę, 13 października, podczas gali w Pałacu Prezydenckim. Patronem medialnym wydarzenia jest Program 1 Polskiego Radia.
Konkurs Lider Dostępności
Konkurs Lider DostępnościFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
03:57 Jedynka/Ekspres Jedynki - 13.10.2021 lider dostępności 6. Konkurs Lider Dostępności: uroczyste wręczenie nagród - relacja Sylwii Białek (Ekspres Jedynki)

 

- Trzeba tworzyć równe warunki dla wszystkich, równe szanse. Temu właśnie służy konkurs Lider Dostępności; to kwestia wymogu cywilizacyjnego - powiedział podczas gali prezydent Andrzej Duda. - To bardzo ważne nagrody dotyczące przestrzeni publicznej, która z założenia ma być dostępna dla każdego. Bo jeżeli przestrzeń ma być publiczna, to każdy musi mieć możliwość wejścia. Jeżeli tak nie jest, to ona traci swój walor publiczności. To było wielką ideą, która przyświecała pomysłodawcy tego konkursu, śp. Piotrowi Pawłowskiemu - przypomniał.

W uroczystości wzięła udział także Pierwsza Dama.

Decyzją kapituły laureatami tegorocznej edycji zostali:

Przestrzeń publiczna - za najlepiej zaprojektowaną lub zmodernizowaną pod względem dostępności przestrzeń publiczną w Polsce:

Park Miejski w Starogardzie Gdańskim - wyróżnienie

Duży obiekt użyteczności publicznej - za nowo zrealizowany obiekt o dużej powierzchni i złożonej funkcji usługowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są takie obiekty, jak szpitale, muzea, obiekty sportowe, dworce kolejowe, lotnicze, autobusowe, uniwersytety:

Stacja Metra Młynów

Obiekt usług lokalnych - za nowo zrealizowany obiekt o jednolitej funkcji usługowej i stosunkowo niedużej powierzchni, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są takie obiekty, jak przedszkola, szkoły, przychodnie rejonowe, apteki, domy kultury, restauracje, obiekty administracji lokalnej:

Przedszkole Miejskie nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu
Szkoła Podstawowa nr 174 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie Wesołej
Budynek terapeutyczno-edukacyjny w Mikoszowie - wyróżnienie

Obiekt biurowo-handlowy - za nowo zrealizowany obiekt o funkcji biurowej lub handlowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są punkty handlowe oraz obiekty o charakterze biurowym (np. placówki bankowe, biurowce, centra handlowe):

Budynek biurowo-usługowy "Nowy Targ" we Wrocławiu
Varso Place

Obiekt mieszkalny/hotelowy - za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji mieszkalnej lub hotelowej, który w największym stopniu spełnia wymagania dostępności lub w którym zostały zrealizowane ciekawe i nowatorskie rozwiązania w zakresie dostępności:

Dom Marzeń w Gdyni

Obiekt zabytkowy - za najlepszą inwestycję związaną z modernizacją budynku z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością:

Muzeum Emigracji w Gdyni

Architekt/urbanista - nagroda za całokształt prac twórczych dla osoby lub firmy, której projekty odznaczają się uwzględnianiem potrzeb osób z niepełnosprawnością:

Krzysztof Chwalibóg

***

Lider Dostępności to konkurs urbanistyczno-architektoniczny organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich pod honorowym patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy. Misją przedsięwzięcia jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.