85. rocznica urodzin Agnieszki Osieckiej - specjalne audycje w Programie 1

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 06:10
9 października 1936 roku w Warszawie urodziła się Agnieszka Osiecka, pisarka, dziennikarka, reżyser filmowy, dramaturg, ale przede wszystkim autorka tekstów ponad 2 tys. piosenek. Wiele z nich, jak "Okularnicy", "Niech żyje bal" czy "Małgośka", stało się klasyką. By uczcić pamięć artystki Program 1 przygotował specjalną "nitkę" - rocznicowych audycji można było posłuchać we wtorek, 19 października, o godz. 9.50, 10.50, 11.50, 13.50, 14.50, 15.50, 16.50, 17.50 i 18.50.
Wywiad z poetką, autorką tekstów piosenek Agnieszką Osiecką w Polskim Radio - zdjęcie z lutego 1970 roku
Wywiad z poetką, autorką tekstów piosenek Agnieszką Osiecką w Polskim Radio - zdjęcie z lutego 1970 rokuFoto: PAP/CAF - Adam Urbanek

Agnieszka Osiecka dzieciństwo spędziła w Zakopanem, gdzie w restauracji Watra grał na fortepianie jej ojciec Wiktor. Po wojnie rodzina Osieckich zamieszkała na warszawskiej Saskiej Kępie. Agnieszka studiowała na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Dziennikarskim (1952-1956) oraz w Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi (1957-1961), uzyskując dyplom reżysera za etiudę filmową "Słoń".

Podczas studiów rozpoczęła współpracę z prasą, publikowała reportaże i eseje. W 1954 roku związała się ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS), pisząc dla nich teksty piosenek - liryczne, ale nie pozbawione jednak akcentów społecznych. Zwykła mawiać: "Jestem dziennikarką. Dlatego wiele moich piosenek to po prostu rymowane reportaże". Była członkiem rady artystycznej STS-u, napisała dla tej sceny 166 tekstów.

To co najpięknieszje Osiecka koncert 1200.JPG
To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach [ZOBACZ WIDEO]

W Polskim Radiu zadebiutowała w 1962 roku piosenką "Mój pierwszy bal" w wykonaniu Kaliny Jędrusik i do muzyki Franciszki Leszczyńskiej. Wcześniej jej teksty wykorzystywano w radiowym Teatrzyku Małych Form "Zwierciadło", redagowanym przez Jarosława Abramowa-Newerlego.

W Polskim Radiu prowadziła, razem z Janem Borkowskim, Radiowe Studio Piosenki. Poznała wtedy wielu muzyków i kompozytorów. W ciągu siedmiu lat działalności zespół nagrał i przedstawił w programach Polskiego Radia ponad 500 jej piosenek, wprowadzając na profesjonalne estrady późniejsze gwiazdy: Ewę Demarczyk, Marylę Rodowicz, Łucję Prus, Wojciecha Młynarskiego, Skaldów i Alibabki oraz Marka Grechutę.

Czytaj także:

Swój pierwszy wielki sukces odniosła na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1963 roku, otrzymując nagrodę indywidualną za "Piosenkę o okularnikach", zaśpiewaną przez Kazimierę Utratę. Muzykę do jej piosenek komponowali wybitni twórcy powojennej muzyki rozrywkowej: Seweryn Krajewski, Adam Sławinski, Krzysztof Komeda, Zygmunt Konieczny. Do swoich ulubionych wykonawców zaliczała: Kalinę Jędrusik, Marylę Rodowicz, Magdę Umer, Seweryna Krajewskiego, Krystynę Jandę i Skaldów.

Pisała też sztuki teatralne. Pierwszą z nich - przygotowaną z myślą o zawodowej scenie - "Niech no tylko zakwitną jabłonie" wystawił Teatr Ateneum (1964 i 2014). Pragnęła sprawdzać się w różnych gatunkach literackich: widowiskach muzycznych, monodramach, powieściach, wierszach, powiastkach dla dzieci i młodzieży, słuchowiskach radiowych, a nawet w reklamie (wygrała konkurs ogłoszony przez koncern Coca-cola hasłem: "Coca-cola to jest to!").

Osiecka pozostawiła po sobie nie tylko piosenki, ale też legendę towarzyską. Na temat jej życia - nieumiejętności i niechęci do ustabilizowania się, "nieudomowienia" - jak sama mawiała - jej trzech małżeństw, licznych romansów m.in. z Markiem Hłaską, Wojciechem Frykowskim, Jeremim Przyborą, Jerzym Giedroyciem i Andrzejem Wajdą - przeplatających się okresów depresji i euforii, uzależnieniu od alkoholu - napisano tomy.

Zmarła 7 marca 1997 roku w Warszawie. Jest pochowana na Starych Powązkach. Jej córka, Agata Passent, utworzyła Fundację Okularnicy, która zajmuje się opieką nad spuścizną poetki oraz popularyzuje jej twórczość.

Jedynka/PAP/kk

Zobacz więcej na temat: Agnieszka Osiecka

Czytaj także

"Zawsze chciałam zaśpiewać te piosenki". Joanna Dark o tekstach Osieckiej i Przybory

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 17:50
- Kiedy układam materiał do płyty, chciałabym, żeby tworzyła się z tego opowieść, która jest pełna oraz posiada początek, rozwinięcie i zakończenie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Dark. Artystka wydała właśnie album "Osiecka/Przybora - Ale Jazz!" i przygotowuje wyjątkowy spektakl muzyczny poświęcony tej parze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoniusz Dietzius: twórczość Agnieszki Osieckiej jest wiecznie prawdziwa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 17:00
- Teksty Agnieszki Osieckiej są absolutnie uniwersalne, ta ich prawda jest na dzisiaj, na jutro i na zawsze. Poezja kryje się nawet w jej "Dziennikach", które przecież nie są wierszowane, w listach do Jeremiego Przybory. To stworzyło magię - mówił na antenie Dwójki Antoniusz Dietzius, reżyser spektaklu "Abonament na szczęście".
rozwiń zwiń